natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Maďarsko: Demonstrace proti radaru NATO

  27. února 2008  13:42

  Maďarsko: Demonstrace proti radaru NATO
  Protestující zablokovali auty a pytli se štěrkem cestu vedoucí ke kopci Tubes nedaleko města Pecs v Maďarsku, na kterém má být umístěn plánovaný radar Severoatlantické aliance. Chtěli tak zabránit jeho vybudování, které se podle jejich informací rychle blíží, zatímco jejich stížnost proti výstavbě radaru u budapešťského odvolacího soudu je stále nedořešena.

  Demonstranti si vyložili odmontování rádiového vysílače jako uvolnění místa pro budoucí radarovou základnu. To však dementoval maďarský ministr obrany, který akci vysvětlil jako každoroční údržbu již existujícího zařízení. Zdůraznil, že probíhající aktivity v současné době nemají nic společného s projektem radaru.

  Maďarská vláda na podzim roku 2005 rozhodla o výstavbě radaru na kopci zvaném Tubes poté, co se proti jiné uvažované lokalitě zvedla vlna protestů. I proti umístění v Tubes se ozvaly negativní hlasy. Bylo dokonce uspořádáno referendum, které však pro malý počet účastníků nebylo uznáno za platné.

  Čtěte také:
  Demonstranti v Maďarsku protestovali proti umístění radaru NATO
  Maďarsko má problémy s umístěním radaru NATO

  Zdroj: MTI (Maďarsko)

  ---

  Norsko pošle vojáky na jih Afghánistánu
  Pošleme posily do jižního Afghánistánu, prohlásila norská ministryně obrany Anne-Grete Stroem–Erichsen. Nové jednotky, zahrnující padesát norských důstojníků a vojáků, odjedou do Afghánistánu letos v říjnu, aby pomohly s výcvikem afghánské armády.

  „Půjdou vždy po boku afghánských sil, kamkoliv budou poslány. To může znamenat, že budou zapojeny do bojů ve všech částech Afghánistánu, i na jihu,“ vysvětlila ministryně Stroem-Erichsen. Norská mise bude trvat asi tři měsíce.

  Loni v říjnu ministryně odmítla požadavek Severoatlantické aliance na vyslání norských vojáků na jih Afghánistánu s tím, že vojáci její země budou operovat pouze na afghánském severu, zejména v provincii Faryab. Nyní má Norsko v zemi okolo pěti set vojáků v rámci alianční mise ISAF.

  Čtěte také:
  Norové zůstanou v Afghánistánu dalších sedm let
  Norsko chce novou strategii NATO pro Afghánistán

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Protesty proti odtržení Kosova pokračují
  Kosovský premiér Hašim Thači prohlásil, že se nevzdá ani kousku své země ve prospěch Srbska. Reagoval tak na slib srbské vlády, že bude i nadále vládnout v oblastech Kosova, kde převládají Srbové. Proti kosovskému odtržení protestovali Srbové v Bosně. Všechny tyto události ukazují na pokračující nestabilitu na Balkáně.

  Stovky demonstrantů se pokusily napadnout velvyslanectví Spojených států amerických v hlavním městě bosenské Republiky srbské Banja Luce poté, co se asi 10 000 lidí zúčastnilo mírového pochodu. Protestující na budovu velvyslanectví házeli kameny, byli však zahnáni pořádkovou policií. Výlohy chorvatských obchodů v centru Banja Luky byly rozbity a dva policisté zraněni ve rvačkách s demonstranty. Tyto události jsou posledními v sérii násilných srbských protestů v Bělehradě, Novim Sadu, Vídni a na severu Kosova, kde dominují Srbové.

  „Rozumíme a respektujeme mírové reakce Srbů, ale o teritoriální integritě Kosova nebudeme diskutovat,“ řekl Hašim Thači, bývalý guerillový velitel. „Neustále jsem v kontaktu se Severoatlantickou aliancí, musíme zabránit tomu, aby se kdokoli byť jen dotknul území Kosova,“ dodal Thači v Račaku, místě srbského masakru kosovských Albánců před deseti lety. Naproti tomu premiér bosenské Republiky srbské Milorad Dodik varoval, že „tak dlouho, jak jen tu budeme žít, neuznáme akt násilí a odtržení Kosova od Srbska“.

  Čtěte také:
  Kosovo je již týden nezávislé
  Kosovský prezident spoléhá na pomoc NATO

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Francie pošle vojáky na východ Afghánistánu, tvrdí Le Monde
  Francie se zřejmě chystá poslat stovky vojáků pozemních jednotek do východního Afghánistánu, kde by bojovaly s ostatními jednotkami členských zemí Severoatlantické aliance proti povstalcům podporovaným al-Káidou. Tento krok má být součástí nové strategie pro Afghánistán, kterou vypracovává francouzský prezident Nicolas Sarkozy a jeho poradci. S touto informací přišel francouzský deník Le Monde.

  Úkolem nových jednotek by byly operace v oblastech těžkých bojů na východě Afghánistánu v blízkosti pákistánských hranic. Prezidentův mluvčí odmítl zprávu deníku Le Monde potvrdit nebo vyvrátit. „Prezident ještě neučinil rozhodnutí, stále diskutujeme s našimi v partnery v NATO, ale nejen v něm,“ uvedl Sarkozyho mluvčí.

  Francie má nyní v Afghánistánu okolo 1900 vojáků pod velením NATO. Většina z nich je rozmístěna v relativně klidném Kábulu.

  Čtěte také:
  Francie hledá cestu k podpoře NATO v Afghánistánu
  Francie naznačuje: Pomůžeme Kanadě v Afghánistánu

  Zdroj: Calgary Herald (Kanada)

  ---

  Gruzie čeká na hodnotící zprávu NATO
  Gruzie čeká na vydání hodnotící zprávy mise NATO, která se zabývá gruzínskou implementací Individuálního akčního plánu partnerství (IPAP). Gruzínští politici se domnívají, že tato zpráva by mohla mít vliv na to, zda Tbilisi dostane pozvánku na vstup do Akčního plánu členství (MAP) na dubnovém summitu NATO v Bukurešti.

  Analytici jsou však ohledně významu této zprávy méně optimističtí. Politický expert Archil Gegeshidze si myslí, že by pouze velmi pozitivní hodnocení Gruzie v této zprávě mohlo zvýšit šance na obdržení pozvánky na vstup do MAP.

  Během své poslední návštěvy Gruzie loni v říjnu navíc generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer zdůraznil, že nejen reformy obranného sektoru jsou nutnou podmínkou vstupu do Akčního plánu členství. Poté, co mezinárodní pozorovatelé během lednových prezidentských voleb hlásili některá porušení jejich demokratického průběhu, domnívá se Gegeshidze, že  se NATO bude snažit zdržet nabídku členství Gruzie v MAP až do letošních gruzínských parlamentních voleb.

  Čtěte také:
  Scheffer je na návštěvě Gruzie
  Rusko varuje Gruzii před vstupem do NATO

  Zdroj: The Messenger (Gruzie)


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media