natoaktual.cz

Litva: NATO efektivně reaguje na hrozby v Pobaltí

18. června 2014  22:45
 

Litevští vojáci na cvičení Sabre Strike v Pobaltí. Ilustrační foto. | foto: Lithuanian Land Forces

Litva: NATO efektivně reaguje na hrozby v Pobaltí

Severoatlantická aliance velmi dobře chápe bezpečnostní výzvy v Pobaltí a efektivně reaguje na nové hrozby. Myslí si to litevská prezidentka Dalia Grybauskaité po zhlédnutí části aliančního cvičení Saber Strike 2014. „Největší cvičení NATO v pobaltských státech je důkazem připravenosti na kolektivní obranu. Pro Litvu je také důležité, aby zlepšila své obranné kapacity, modernizovala výzbroj a zvýšila své vojenské rezervy,“ uvedla litevská prezidentka.

Cvičení Saber Strike 2014 probíhá současně ve všech třech státech Pobaltí a je do něj zapojeno více než 4 500 vojáků z Kanady, Dánska, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Norska, Polska, Velké Británie a USA.

Kam dál?
Litevský generál: Naše zálohy jsou „prakticky k ničemu“ (9.6. 2014)
Lotyšsko si přeje trvalou základnu NATO v Pobaltí (22.5. 2014)

Zdroj:
Lithuania Tribune (Litva)

---

Ázerbájdžán zlepší svou obranu podle standardů NATO

Baku plánuje pokračovat s programy zaměřenými na zlepšení bezpečnostních a obranných systémů podle standardů Severoatlantické aliance. Uvedl to šéf sekce pro vojenské a strategické plánování ázerbájdžánského ministerstva obrany plukovník Elmar Samedov. Ázerbájdžán se podle něj nachází v regionu, kde je nutné mít silný bezpečnostní a obranný systém. Ten se Ázerbájdžán podle Samedova snaží vystavět na zkušenostech členských zemí NATO.

Doposud provedené změny se týkaly například systému vojenského vzdělávání. Plán spolupráce mezi NATO a Ázerbájdžánem je ukotven v Individuálním akčním plánu členství. Reformy v bezpečnostním sektoru a vytvoření demokratických institucí mají zemi přiblížit k euroatlantickým standardům.

Kam dál?
Ázerbájdžán rozšiřuje spolupráci s NATO (26.3. 2014)
Appathurai: Konflikt v Náhorním Karabachu si zaslouží více pozornosti (3.10. 2013)

Zdroj:
AzerNews (Ázerbájdžán)

---

Vztahy mezi Aliancí a Ruskem brzdí projekt na detekci sebevražedných atentátníků

Systém pasivní detekce výbušnin a sebevražedných atentátníků (STANDEX), který by měl být schopen určit a lokalizovat výbušné zařízení ve velkých davech a například na tělech sebevrahů, byl kvůli současným vztahům mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem pozastaven. Jedná se o největší společný projekt pod hlavičkou Rady NATO-Rusko.

Analýza

„Tento projekt byl v minulém roce úspěšně otestován v pařížském metru, dalším testovacím místem mělo být metro v Petrohradě. Poté bychom se mohli posunout do druhé fáze – od detekce k prevenci,“ uvedl bývalý zástupce náměstka generálního tajemníka NATO Michael Stopford. Podle něj je nešťastné, že současné vztahy mezi Aliancí a Ruskem brání v pokračování tohoto projektu.

Kam dál?
NATO a Rusko vyvinuly zařízení na odhalování bomb v davu (31.10. 2013)

Zdroj:
RIA Novosti (Rusko)

---

Američané v Iráku ze vzduchu pravděpodobně nezakročí

Prezident USA Barack Obama v současné situaci pravděpodobně neschválí letecké útoky proti povstalcům v Iráku, mimo jiné proto, že v zemi je jen velmi málo jasných cílů, jejichž zničení by mohlo rychle postupující ozbrojence zpomalit. Obama sice zatím neučinil žádné rozhodnutí, ale v současnosti se diskuze o možném zákroku USA v Iráku netočí kolem leteckých útoků.

Kromě náletů USA zvažují také vyslání malé skupiny speciálních sil, která by pomohla vycvičit irácké bezpečnostní složky. Obama zároveň tlačí na iráckého premiéra Núrího Málikího, aby se jeho šíitská vláda stala otevřenější vůči ostatním společenským skupinám v zemi. Podle Obamy totiž žádné vojenské řešení nebude úspěšné, pokud nebude doprovázeno změnami politickými.

Kam dál?
Svět napjatě sleduje situaci v Iráku, USA zvažují podporu irácké vládě (13.6. 2014)

Zdroj:
Stars and Stripes (USA)

---

Konflikty na Ukrajině a v Iráku oživují NATO

Severoatlantická aliance 21. století se soustředí na konflikty na její východní a jižní hranici. Tyto konflikty přitom ukazují, jak nové hrozby oživují NATO a poukazují na smysl jeho existence. V současnosti se NATO chystá na odchod většiny svých vojáků z Afghánistánu, ale poté nebude následovat pomalý úpadek NATO, jak se dříve někteří domnívali. „Zajímavé je, že NATO je nyní nejrelevantnější za posledních více než deset let,“ myslí si profesor Jonathan Eyal z think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Komentář a analýza

„Obavy východoevropských zemí nebyly až do nynějška dostatečně akceptovány. Všichni si mysleli, že jsou tyto státy příliš neurotické a vystrašené z Ruska, jež nebylo bráno jako nepřítel. Jenže východní Evropa měla pravdu a my jsme se v Rusku zmýlili,“ tvrdí Eyal.

Kam dál?
Rasmussen: NATO nemá v plánu vyslat vojáky na Ukrajinu (17.6. 2014)
V Iráku by nyní NATO zasahovat nemělo, říká Rasmussen (13.6. 2014)

Zdroj:
Voice of America (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek