natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Liga arabských států nabídla místo syrské opozici

  7. března 2013  14:42

  Zasedání Ligy arabských států | foto: Ministerstvo zahraničí Bahrajnu

  Liga arabských států nabídla místo syrské opozici

  Liga arabských států ve středu vydala stanovisko, ve kterém nabízí zástupcům syrské opozice místo na svém jednání, které se uskuteční příští měsíc v Dauhá. V tomto zlomovém prohlášení dále uvedla, že arabské státy jsou otevřeny myšlence vojenské podpory syrských rebelů proti prezidentu Bašáru Asadovi. Stanovisko je tak změnou v postoji Ligy, která doposud prosazovala podporu syrským rebelům pouze na diplomatické a humanitární úrovni.

  Syrské ministerstvo zahraničí na zprávu reagovalo odmítnutím účasti Ligy na jakémkoli politickém řešení syrské krize. Argumentovalo tím, že Liga „je v zajetí zájmů některých států Zálivu, jako je Katar či Saudská Arábie“.

  Téhož dne pak vystoupil v Bruselu vůdce syrské opozice Selim Idris. Ve snaze přesvědčit evropské vlády, aby zrušily embargo na dodávku zbraní syrským rebelům, řekl, že „distribuce zbraní mezi rebely je evidována a její velení proto ví, kde se jejich zbraně pohybují“.

  Kam dál?
  Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci (11.12. 2012)
   
  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Karzáí otočil: z porušování lidských práv nyní viní afghánské vojáky

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí ve svém středečním prohlášení apeloval na afghánské jednotky, aby přestaly s porušováním lidských práv a mučením Afghánců. „Je to neomluvitelné... Naši lidé nejsou ve svých domovech v bezpečí,“ řekl a za viníky označil afghánské jednotky. „Proč bych měl vinit cizince?“ dodal.

  Afghánská vláda minulý měsíc nařídila vyšetřování, které odhalilo četné případy porušování lidských práv v afghánských věznicích. Ke stejnému stanovisku už dříve došlo vyšetřování iniciované OSN, jehož závěrům však Karzáí podle svých slov odmítal uvěřit, a proto z podobných přečinů doposud obviňoval pouze alianční vojáky.

  Karzáí v prohlášení dále vyzval afghánský Taliban, aby přijal nabídku k otevřenému jednání prostřednictvím jejich kanceláře v Kataru. Vedení Talibanu se však k nabídce nevyjádřilo.

  Kam dál?
  NATO: Neexistují důkazy o pochybení spojeneckých sil v provincii Vardak (26.2. 2013)

  Zdroj: Canadian Press / Yahoo News (Kanada)

  ---

  Afghánská kontrarozvědka slaví úspěch, počet vnitřních útoků se snížil

  Efektivní výcvik afghánské kontrarozvědky a celková obezřetnost jsou příčinou klesajícího počtu tzv. vnitřních útoků na alianční vojáky. „Výcvik, kterému jsme podrobili afghánskou kontrarozvědku, jim pomohl vypátrat a dopadnout v jejich řadách vojáky, kteří měli v úmyslu zaútočit na spojenecké vojáky,“ dosvědčil generál James N. Mattis před americkým sněmovním výborem.

  Díky tomuto úspěchu v letošním roce došlo pouze k jedinému takovému útoku. Do září minulého útoku přitom při takovýchto útocích zemřelo 45 spojeneckých vojáků. Tento problém se navíc netýká jen aliančních jednotek, protože samotní Afghánci při podobných útocích ztratili vojáků ještě více. Také proto vyšlo afghánské velení svým partnerům v celé věci vstříc a tento krok se prozatím vyplácí.

  Kam dál?
  Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)
   
  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Britští zákonodárci varují před snižováním rozpočtu na obranu

  Armádní výdaje musí podle výroční zprávy poslanců britského parlamentu zůstat nad hranicí dvou procent HDP, aby Británie byla schopna dodržet své závazky v NATO. Vydání zprávy předcházela diskuze napříč britským stranickým spektrem v parlamentním výboru pro obranu. Zákonodárci tak podpořili výroky britského ministra obrana Philipa Hammonda, podle něhož  by jeho rezort měl být více chráněn před dalšími rozpočtovými škrty.

  Výroční zprávu britského ministerstva obrany najdete zde:

  Po odečtení výdajů za válku v Afghánistánu činil rozpočet britského ministerstva obrany v posledním roce 34,2 miliard liber. Pro letošní a příští rok jsou naplánované půlmiliardové škrty a rozpočet ministerstva by se měl vzhledem k HDP snížit z 2,6 na 2,2 procenta. Následkem již přijatých změn došlo k zeštíhlení ministerstva o 32 tisíc pracovních pozic.

  Spojené státy mezitím na Brity tlačí, stejně jako na ostatní evropské spojence, aby svůj rozpočet na obranu nesnižovali.
   
  Zdroj: The Financial Times (USA)

  ---

  Francouzské jednotky se z Mali začnou stahovat v dubnu

  Francouzský prezident François Hollande ve středu oznámil, že odchod francouzských vojáků z afrického Mali započne v dubnu. Stane se tak o měsíc později, než bylo původně v plánu. „Konečná fáze“ francouzské intervence v Mali „potrvá do dubna a následně dojde ke snižování počtu francouzských jednotek v zemi. Odchod bude doprovázen předáním kontroly do rukou afrických koaličních sil s podporou Evropy,“ řekl Hollande během své návštěvy na summitu Francie, Německa a států visegrádské skupiny o obraně ve Varšavě.

  Prezident dále uvedl, že ofenziva proti povstalcům je v současné době vedena dvěma směry a její úspěchy by měly být potvrzeny v následujících dnech.

  Během intervence, kterou Francie v zemi vede od 11. ledna letošního roku, bylo zabito již několik teroristických vůdců. Paříž však zatím odmítá potvrdit, že by mezi nimi byli i dva vysoce postavení představitelé al-Káidy, kteří podle zpráv z Čadu zemřeli při útoku jeho jednotek.

  Kam dál?
  Francie: Jednotky OSN nás v Mali nevystřídají dříve než v dubnu (1.3. 2013)
  Zásah v Mali vyšel Francii zatím na 70 milionů eur (8.2. 2013)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media