natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Libye hrozí lidskými štíty

  17. května 2011  13:45

  Libye hrozí lidskými štíty
  Libyjští vládní představitelé se snaží použít starý trik Saddáma Husajna – pohrozili, že u telekomunikačních míst, kterým hrozí letecký útok, mohou být umístěny "lidské štíty". Varování přišlo poté, co britský generál David Richards uvedl, že Aliance bude muset rozšířit svoji bombardovací kampaň i proti infrastruktuře. Jinak prý hrozí, že Kaddáfí zůstane u moci.

  Varování formuloval šéf Libyany, jednoho ze dvou libyjských mobilních operátorů, Mohammed Almerami. Podle něj je 20 tisíc zaměstnanců Libyany připraveno i se svými rodinami stát u důležitých telekomunikačních míst, dokud neskončí bombardování: "Budeme lidskými štíty, které čelí agresi." Podle libyjských zpráv již domácí telekomunikace po náletech NATO značně utrpěly, škody dosahují až jedné miliardy dolarů.

  Používání lidských štítů bylo jednou z hlavních iráckých odpovědí na západní hrozby použití síly poté, co Irák napadl v roce 1990 Kuvajt. Irácký vůdce připoutal západní obchodníky k ropným zařízením i potenciálním cílům okolo Bagdádu, následně je však po diplomatickém tlaku propustil.

  Čtěte také:
  ‘Aliance musí v Libyi navzdory úspěchům dělat více’

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Mezinárodní tribunál chce obžalovat Kaddáfího
  Generální prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo chce nechat zatknout libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho druhého syna Saifa a jeho švagra a šéfa libyjských vojenských zpravodajských služeb Abdulláha al-Sabussiho za zločiny proti lidskosti. Tito tři lidé totiž nesou největší zodpovědnost za "rozsáhlé a systematické útoky" proti civilnímu obyvatelstvu a bude nyní na soudcích ICC, zda rozhodnutí k zatčení vydají.

  Podle Moreno-Ocampa zločiny stále probíhají a zahrnují zabíjení i mučení. Důkazy hovoří o tom, že Kaddáfí přímo vydával rozkazy k útokům proti civilistům. Jeho syn Seif poté stál za rekrutováním žoldnéřů. Al-Sabussi byl prý pravou rukou a přímo se účastnil útoků proti demonstrantům. Podle zpráv se všichni tři scházeli, aby společně plánovali operace proti civilistům.

  Náměstek libyjského ministra zahraničí však uvedl, že Libye neuznává jurisdikci mezinárodního soudu a podobně jako většina afrických států i USA podobné obvinění ignoruje. Pozorovatelé se navíc obávají, že rozhodnutí tribunálu zkomplikuje snahy o zastavení násilností a dosažení příměří, protože se někteří účastníci jednání budou bát případného stíhání.

  Čtěte také:
  Libye nabídla příměří za zastavení náletů

  Zdroj: The Tripoli Post (Libye)

  ---

  Alianční vrtulník zranil dva Pákistánce
  Alianční bojový vrtulník podle zpráv překročil afghánské hranice a zasáhl pákistánskou strážní budku, přičemž zranil dva vojáky. Nejmenovaný představitel pákistánských zpravodajských služeb uvedl, že několik pákistánských vrtulníků následně opustilo základnu v Miranshahu a zamířilo k místu útoku. Není zřejmé, proč na místo vyrazily.

  Podle místních představitelů se ihned poté, co alianční vrtulník překročil pákistánsko-afghánské hranice, ozvala střelba. Helikoptéra střelbu opětovala, přičemž uvolnila suť z blízké hory, která zasáhla pákistánskou strážní budku a zranila dva vojáky. NATO se těmito zprávami zaobírá, ale odmítlo je prozatím komentovat.

  Pákistánská armáda proti domnělému narušení pákistánského leteckého prostoru silně protestuje a žádá setkání se zástupci Severoatlantické aliance. Vztahy mezi Spojenými státy a Pákistánem se od americké operace na zabití Usámy bin Ládina prudce zhoršily. Likvidační operace totiž ponížila a ztrapnila pákistánskou armádu i místní zpravodajské služby.

  Čtěte také:
  Bin Ládinova smrt alianční plány v Afghánistánu nezmění
  Bin Ládin posílal e-maily bez povšimnutí tajných služeb

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  USA chtějí vysvětlit mírový proces s Talibanem
  Snahy o usmíření mezi Talibanem a afghánskou vládou nejsou jasné a potřebují větší osvětu, uvedl americký senátor John Kerry. Spojené státy i NATO přitom mírový plán Kábulu, jehož součástí je i reintegrace středně postavených bojovníků Talibanu a smíření s některými nepřátelskými vůdci, podporovali od samého začátku.

  Kerryho slova mohou znamenat, že americká strana není plně připravena přijmout mírový plán se všemi jeho součástmi. Američané se například obávají, aby usmíření nezmařilo těžce nabitá práva žen. Taliban totiž zakazuje vzdělávání dívek a nutí ženy nosit burky.

  Taliban i nadále odmítá jakékoliv mírové rozhovory s afghánskou vládou, dokud všichni zahraniční vojáci zemi neopustí zemi. V červenci má začít stahování 100 tisíc z celkových 150 tisíc amerických vojáků.

  Čtěte také:
  Afghánská delegace odcestuje k mírovým rozhovorům do Pákistánu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  USA: Kyberútok na jednoho je útokem na všechny
  Spojené státy daly najevo, že kyberútok na jednoho člena Severoatlantické aliance bude vnímán jako útok na všechny. Jedná se o potenciálně nebezpečné rozhodnutí, neboť kyberútoky jsou čím dál častější. Jenom Pentagon hlásí milióny útoků denně, které jsou prováděny více než stovkou zahraničních zpravodajských služeb.

  USA se pro takovouto interpretaci článku 5 Severoatlantické smlouvy vyjádřily v Mezinárodní strategii pro kyberprostor vydanou administrativou prezidenta Baracka Obamy. Strategie se zabývá rozvojem internetu i nárůstem tzv. kyberhrozeb, přičemž nabízí i návrhy, jak jim čelit. Jako řešení byla nepřímo naznačena i kolektivní odpověď v rámci NATO.

  "Aktivity prováděné v kyberprostoru mají přímý dopad na náš skutečný život," stojí ve strategii. O tom, že americká strana vnímá nebezpečí kyberútoků vážně, svědčí i snaha o nastolení "vlády práva" v kyberprostoru. Američané podle strategie vnímají i omezování svobody na internetu, například v Číně.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media