Kosovo chce vybudovat armádu a přidat se k NATO
Po pěti letech od vyhlášení nezávislosti Kosovo plánuje jít si svou vlastní cestou. Podporují ho v tom zejména Spojené státy. Prvním krokem má být vybudování malé armády čítající dva a půl tisíce mužů, kteří jsou v současné době příslušníky civilních oddílů, což bude pro mladý mezinárodně neuznaný národ čelící nevraživým pohledům svého severního souseda velmi těžký úkol.
Téměř 5 600 vojáků NATO, z toho 800 Američanů, nadále zůstává v Kosovu, aby udrželi křehký mír mezi etnickými Srby, kteří odmítají uznat novou kosovskou vládu, a Albánci tvořícími 90 % kosovské populace.
"Musíme bezpečnost vytvářet, ne ji jen přijímat," prohlásil Rexhep Selimi, člen parlamentního výboru pro bezpečnost. "Musíme to udělat co nejdříve, abychom se pak mohli stát členy NATO," sebevědomě dodává.
Kam dál?
Srbsko: NATO by mělo v Kosovu zůstat (10.12. 2012)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)
---
Francie přijme Afghánce, kteří spolupracovali se spojenci
Francie se rozhodla přijmout Afghánce, kterým kvůli spolupráci se spojenci hrozí ve vlastní zemi nebezpečí. Francie se tak přidává k ostatním západním zemím, jež podobný krok podnikly.
List Le Monde uvádí, že Francie dá šanci až 170 Afgháncům s rodinami, kteří pracovali zejména jako překladatelé. Budou přijati ti spolupracovníci, kterým hrozí po odchodu francouzským bojových jednotek z Afghánistánu nebezpečí. Další podmínkou přijetí bude schopnost integrace do francouzské společnosti.
Francie se tímto vstřícným krokem řadí mezi ostatní spojence, kteří dali spolupracujícím Afgháncům šanci žít na Západě. USA a Kanada takto přijaly více než 1 700 Afghánců.
Kam dál?
Di Paola: Obávám se o životy afghánských spolupracovníků ISAF (4.8. 2010)
Zdroj: Dawn (Pákistán)
---
Sýrie ukrývá své chemické zbraně do bezpečí, tvrdí Rusko
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je přesvědčen, že režim syrského prezidenta Bašára Asada nepoužije v právě probíhající občanské válce chemické zbraně. Jejich použití by fakticky znamenalo politickou sebevraždu. Vše naopak podle Lavrova naznačuje tomu, že režim části svého chemického arzenálu přesouvá na bezpečnější místo.
"Podle našich informací syrský režim chce koncentrovat svůj chemický arzenál pouze na dvě místa v zemi, aby byl pod absolutní kontrolou. Nevěřím, že by Sýrie použila chemické zbraně proti vlastním lidem. Kdyby to udělala, byla by to úplná politická sebevražda," prohlásil Lavrov.
Kam dál?
Sýrie má největší arzenál chemických zbraní na Blízkém východě (23.8. 2012)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Turci protestovali proti raketám NATO
Turecká komunistická strana zorganizovala v úterý v Ankaře masivní protesty proti přítomnosti raket Severoatlantické aliance podél hranice se Sýrií. Protestu se zúčastnilo několik tisíc lidí, kteří přišli s protiválečnými transparenty.
Lidé jsou zejména rozezleni na vládu tureckého premiéra Erdogana, která požádala NATO o rozmístění raket Patriot podél syrské hranice spolu s bezmála dvěma tisíci aliančními vojáky. Opoziční strany vládu kritizují, že podporuje syrské povstalce, dovoluje jim volně přecházet tureckou hranici a dodává zbraně i finanční prostředky. Organizátoři protestu tvrdí, že úterní akce v Ankaře rozhodně nebyla poslední, a udělají všechno, aby zabránili hrozícímu válečnému konfliktu.
Kam dál?
NATO rozmístí u syrských hranic v Turecku protiraketové střely Patriot (4.12. 2012)
Zdroj: Press TV (Írán)
---
Zemřel generál Schwarzkopf, velitel z války v Zálivu
Americký generál Norman Schwarzkopf, který vedl spojenecké jednotky v první válce v Zálivu v roce 1991, zemřel ve věku 78 let. Bývalý americký prezident George Bush starší jej označil za "jednoho z nejvýznamnějších vojenských velitelů své generace". Úspěšné osvobození Kuvajtu od vojsk Saddáma Husajna z něj udělalo jednoho z nejslavnějších amerických generálů vůbec.
Senátor John McCain ocenil generála Schwarzkopfa za jeho službu vlasti a označil ho za "jednoho z nejvýznamnějších amerických hrdinů". Podle slov amerického ministra obrany Leona Panetty "generál Schwarzkopf zanechal během pětatřiceti let ve službě nesmazatelnou stopu v americké vojenské historii".
Zdroj: BBC (Velká Británie)