natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Komando zlikvidovalo Usámu bin Ládina

  2. května 2011  16:28

  Komando zlikvidovalo Usámu bin Ládina
  Muž, který symbolizoval globální terorismus, je mrtev. Smrt Usámy bin Ládina oznámil v mimořádném projevu z Bílého domu krátce před půlnocí místního času americký prezident Barack Obama. Vůdce al-Káidy byl podle něj zabit v operaci vedené Spojenými státy. "Spravedlnosti bylo učiněno zadost," řekl Obama, který zdůraznil, že je to téměř deset let, kdy došlo k teroristickým útokům z 11. září, při nichž zahynulo téměř 3000 lidí v New Yorku i Washingtonu.

  Bin Ládin byl zastřelen v neděli na pákistánském území během ozbrojeného zásahu, na němž se podílely i pákistánské síly. Nikdo z Američanů nebyl při osudné přestřelce zabit. Tělo mají nyní v držení Američané. Nejmenovaný zdroj uvedl, že s ním je zacházeno podle islámských zvyků a tradic.

  O úsilí, která nakonec vedlo až k zabití bin Ládina, Obama věděl už od srpna loňského roku. Operaci vedoucí k zabití bin Ládina Obama schválil minulý týden. Podílel se na ní jen malý tým. "Mimo Usámy bin Ládina byli při akci zabiti tři dospělí muži," řekl pro agenturu AFP nejmenovaný americký představitel seznámený s průběhem celé operace. Podle něj dva muži pracovali pro bin Ládina jako kurýři a třetí byl jeho syn. "Jedna žena byla zabita, když ji jeden z mužů použil jako štít. Další dvě ženy byly zraněny," dodal zdroj s tím, že operace trvala méně než 40 minut.

  Podle pákistánských tajných služeb Američané přiletěli do Abotabádu, severního předměstí Islámábádu, kde se bin Ládin skrýval, čtyřmi helikoptérami. Jeden pákistánský stroj se prý zřítil, když byl zasažen palbou ze země.

  Čtěte také:
  'Bin Ládin a Zavahrí se skrývají v Pákistánu'

  Zdroj: Defense News (USA), Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO: Kaddáfí není cílem náletů
  Alianční představitelé trvají na tom, že smyslem leteckého úderu, při němž pravděpodobně zahynul syn libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, bylo zničení vojenského velitelského centra, nikoliv pokus o odstranění Káddáfího.

  Při sobotním náletu na Tripolis provedeným leteckými silami NATO byli podle prohlášení libyjské vlády zabiti tři Kaddáfího vnuci a také jeho nejmladší syn Saíf. Samotnému diktátorovi se podařilo vyváznout bez zranění.

  Velitel alianční letecké operace v Libyi generálporučík Charles Bouchard prohlásil, že zprávy o smrti členů Káddáfího rodiny zatím nebyly potvrzeny a dodal, že NATO "necílí na jednotlivce".

  Čtěte také:
  Alianční nálet zabil 11 libyjských povstalců
  NATO zintenzivňuje kampaň v Libyi

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Rusko nepodpoří tvrdší rezoluci OSN o Libyi
  Rusko nebude hlasovat pro novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Libyi, pokud by vedla k další eskalaci bojů, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zatím však podle něj žádná taková k projednání předložena nebyla. Rusko by prý podpořilo rezoluci, která by vyzvala k zastavení bojů a vyjednávání.

  Lavrov v sobotu telefonický hovořil s libyjským premiérem Alím al-Mahmúdím, kterého vyzval k okamžitému vyhlášení příměří a splnění požadavků z rezolucí 1970 a 1973. Ty uvalují na Libyi zbrojní embargo, zavádějí sankce vůči členům Kaddáfího klanu a ustavují bezletovou zónu. Mahmúdí prý prohlásil, že libyjští představitelé jsou připraveni tyto rezoluce plně respektovat.

  Čtěte také:
  Putin: Nálety NATO ničí Libyi a porušují mandát OSN

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO odmítlo Kaddáfího návrh na příměří
  Severoatlantická aliance odmítla nabídku libyjského diktátora Muammara Kaddáfího uzavřít příměří a zahájit rozhovory o ukončení náletů a mírovém urovnání občanské války.

  Nejmenovaný alianční představitel prohlásil, že letecké údery budou pokračovat tak dlouho, dokud budou životy libyjských civilistů v ohrožení. Kaddáfího síly podle něj jen několik hodin před výzvou ostřelovaly město Misráta na pobřeží a pokusily se o zaminování tamního přístavu.

  Zdroj: France24 (Francie) 

  ---

  Při útoku na konvoj NATO zemřeli 4 policisté
  V Pákistánu došlo opět k útoku na alianční zásobovací konvoj, tentokrát v obci Dhalya Chowk, 122 km východně od Islámábádu. Neznámí muži tam raketami zasáhli policejní kontrolní stanoviště.

  Čtyři policisté incident nepřežili a 11 kontejnerů se zásobami bylo zcela zničeno. Útočníkům se do příjezdu posil podařilo uniknout.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media