natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzáí slevil ze stažení jednotek NATO z Vardaku

  21. března 2013  18:44

  Jednotky ISAF v Afghánistánu. | foto: NATO - ISAF

  Karzáí slevil ze stažení jednotek NATO z Vardaku

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí se společně s velením aliančních sil ISAF domluvil na pozvolnějším odchodu zahraničních jednotek z provincie Vardak, než původně Karzáí požadoval. K dohodě došlo deset dní poté, co měly 10. března Vardak opustit americké speciální jednotky. "Zbylé jednotky se z provincie stáhnou průběžně," stojí ve vyjádření velení ISAF.

  Jednotky NATO se nyní stáhnou pouze z okresu Nerkh, který zabírá asi 10 % z provincie Vardak a sousedí s provinciemi Kábul a Lógar. Tento okres je znám jako místo, kde se skrývají ozbrojenci různých islamistických skupin včetně Talibanu a odkud mohou vyrážet k útokům na hlavní město.

  Karzáí požadoval, aby americké speciální jednotky provincii opustily, poté, co se objevily zprávy, že Američané mučili a zabíjeli nevinné civilisty. Toto obvinění však americké velení důrazně odmítlo.

  Kam dál?
  Šéf NATO: Karzáího obvinění jsou "naprosto směšná" (19.3. 2013)
  USA: Zpravodajci nejsou ohledně Afghánistánu příliš optimističtí (14.3. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  USA intervenci v Sýrii prozatím nezvažují

  Ačkoliv se na základě informací amerických zpravodajských služeb informujících o možném používání chemických zbraní v Sýrii nechali někteří američtí senátoři slyšet, že by měly Spojené státy v zemi zasáhnout, prezident USA Barack Obama je zatím s vojenskou reakcí zdrženlivý.

  "Je veliká pravděpodobnost, že v minulosti nebo nedávno bylo použito určité množství chemických zbraní," uvedl předseda komise pro zpravodajské služby amerického parlamentu Mike Rogers, načež někteří senátoři vyzvali k intervenci v Sýrii. Obamova vláda však zdůraznila potřebu faktů a reálných důkazů před tím, než se rozhodne, jak zasáhnout.

  "Musíme si ověřit, že víme přesně, co se stalo, jaký měl daný incident charakter, co můžeme zaznamenat a co můžeme prokázat," prohlásil Obama na tiskové konferenci po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu s tím, že jakékoli akci USA v otázce Sýrie bude předcházet vyšetření obvinění speciálními týmy.

  Kam dál?
  Některé země NATO spřádají plány na vojenskou akci v Sýrii, tvrdí SACEUR (20.3. 2013)

  Zdroj: CBS News (USA)

  ---

  Srbský ministr zahraničí: Vatikán Kosovo neuzná

  Dle vyjádření srbského ministra zahraničí Ivana Mrkiće pro deník Večernje byly srbské úřady ujištěny, že nové vedení Vatikánu nechystá změnu postoje vůči Kosovu. "Byli jsme ujištěni zástupci Svatého stolce. Uznání nezávislého Kosova ze strany Vatikánu se nechystá," řekl Mrkić. Reagoval tím na účast kosovského ministerského předsedy Hashima Thaci na inauguraci nového papeže ve Vatikáně.

  Ministr dále poznamenal, že srbští diplomaté předcházejí uznání Kosova ze stran dalších států každý den. "Všichni naši diplomaté po celém světě na tom neustále pracují. Bráníme svou pozici, což je přirozené. Každý den vysvětlujeme těm, kdo nás podporují, co se děje a neustále je informujeme."

  Kam dál?
  Evropská komise nechce komentovat Ahtisaariho výroky o Kosovu (31.7. 2012)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Rusko vyzvalo OSN, aby ověřilo užívání chemických zbraní v Sýrii

  Ruská federace podpořila žádost syrského vyslance při OSN Bashara Jaafaiho o prošetření zpráv, že jsou v syrském konfliktu používány chemické zbraně. "Očekáváme, že bude generální tajemník OSN na syrskou žádost vyšetřit užití chemických zbraní dne 19. března ihned reagovat," napsal na Twitteru náměstek ruského ministra zahraničí Genadij Gatilov.

  Syrská vláda i rebelové se vzájemně před pár dny obvinili z užití chemických zbraní v bojích o město Aleppo. Zatímco rebelové nařčení odmítli, syrská vláda požádala OSN o prošetření daných obvinění. "Je třeba zřídit neutrální a profesionální tým expertů, kteří by přišli s nezaujatými závěry," postavil se za syrskou žádost Gatilov. Použití chemických zbraní v konfliktu by přitom bylo dle slov amerického prezidenta Baracka Obamy rozhodujícím faktorem pro změnu současného postoje USA vůči syrskému konfliktu.

  Kam dál?
  OSN: Zločiny v Sýrii páchají obě strany (13.3. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Poláci přišli v Afghánistánu o dalšího vojáka

  Pawel Ordynski se stal 39. polskou obětí války v Afghánistánu. Při dnešní pravidelné hlídce severozápadně od města Ghazni vybuchla pod jeho obrněným vozidlem nástražná mina. Druhý voják, který seděl ve stejném voze, byl zraněn a následně byl vrtulníkem transportován do nemocnice na základně NATO v Ghazni. Jeho stav je v současné době stabilizovaný.

  Ordynski sloužil nejprve na Balkáně. Od roku 2004 byl v Afghánistánu řidičem dvanácté mechanizované brigády a toto byla jeho v pořadí čtvrtá mise.

  Polské síly jsou součástí alianční mise v Afghánistánu od roku 2002 a po plánovaném odchodu NATO z Afghánistánu v roce 2014 bude jejich mise omezena na výcvik afghánských ozbrojených složek.

  Kam dál?
  Při nehodě vrtulníku v Afghánistánu zemřelo pět vojáků NATO (12.3. 2013)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  koc, dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media