natoaktual.cz

Karzáí: Při aliančním náletu zemřelo minimálně sedm dětí

10. února 2012  22:27
 

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Karzáí: Při aliančním náletu zemřelo minimálně sedm dětí

Osm dětí bylo zabito při aliančním útoku v afghánské provincii Kapisa ležící severovýchodně od Kábulu, oznámil afghánský prezident Hamíd Karzáí. Prezident letecký útok ostře odsoudil a jmenoval tým, který má událost důkladně prošetřit. Mluvčí Severoatlantické aliance potvrdil, že k nějakému incidentu došlo s tím, že probíhá vyšetřování.

Velitel policie v provincii Kapisa Abdul Hamíd Erkin informoval, že alianční jednotky provedly ve vesnici Geyawa, kde se incident odehrál, noční operaci již o den dříve. Následující den dorazila alianční letadla, která zničila jedno z vesnických stavení. V tom bylo podle Erkina nalezeno sedm mrtvých dětí a jeden mentálně zaostalý dospělý.

Erkin uvedl, že francouzští vojáci sloužící v oblasti tvrdili, že cílem byli Talibánci, ale že policie žádné nenašla. Provincie Kapisa byla i dějištěm incidentu z minulého měsíce, při kterém afghánský voják zabil čtyři své francouzské kolegy.

Kam dál?
NATO slíbilo snížit civilní ztráty v Afghánistánu
NATO vyšetří civilní ztráty v Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie)

---

"Rusko zabíjí naše děti," protestují Syřané

Dnes vyjdou do ulic měst po celé Sýrii desetitisíce protestantů, kteří odmítají ruské veto rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jež odsuzovala krvavé potlačení syrských nepokojů prezidentem Bašárem al-Asadem.

Opozice zároveň upozorňuje na útoky syrských jednotek na periferii obleženého města Homs. Podle zpráv zaútočili syrští vojáci v tancích a obrněných vozidlech na vesnici Inshaat, která se nachází v blízkosti Homsu a která je útočištěm opozičních jednotek. Zprávy z Homsu hovoří o pravidelném ostřelování tanky a děly i o činnosti sniperů, kteří cílí na civilisty utíkající do bezpečí.

Syrská státní televize naproti tomu zveřejnila zprávu o dvou teroristických útocích ve městě Aleppo, které je považováno za jedno ze sídel Asadovi moci. Cílem útoků byly vládní bezpečnostní budovy, mělo při nich údajně zahynout několik vojáků a civilistů. Podle očitých svědků, kteří patří do řad opozice, byly na místě události slyšet dvě exploze a následná střelba.

Kam dál?
Sýrie dál bombarduje Homs, Turecko tlačí na intervenci

Zdroj: CNN (USA)

---

AI: Súdán zneužívá ruské a čínské zbraně

Nezávislá organizace zabývající se ochranou lidských práv Amnesty Inernational (AI) zveřejnila zprávu, podle níž jsou zbraně prodávané Ruskem a Čínou do Súdanu zneužívány k porušování lidských práv. Tyto dva státy súdánské vládě dodávají munici, bojové vrtulníky, útočná letadla, rakety země-vzduch i obrněná vozidla.

Jenom v roce 2011 bylo přitom etnicky motivovanými útoky súdánské armády vyhnáno z domovů na 70 tisíc obyvatel. "Čína a Rusko prodávají zbraně súdánské vládě, i když vědí, že jich velká část bude použita pro porušování lidských práv v zemi," uvedl Brian Wood z AI. Podle organizace jsou zbraně používány jak súdánskou armádou, tak i provládními milicemi.

Aby už nedocházelo k porušování lidských práv v Súdánu, je podle AI potřeba okamžitě ukončit dodávky zbraní do této africké země a rozšířit zbrojní embargo na celé její území. "Je třeba posílit existující zbrojní embargo OSN," stojí v prohlášení Amnesty International.

Kam dál?
Ruští vojáci odejdou z Jižního Súdánu

Zdroj: Inter Press Service (Argentina)

---

Odborníci: Sýrie může způsobit rozkol mezi Íránem a Tureckem

Turecko a Írán, dvě regionální mocnosti na Blízkém východě, v posledních deseti letech překonaly vzájemnou rivalitu a i díky posílení obchodu a diplomacie se staly spojenci. Nyní se však obě země nacházejí na opačné straně barikády v případu Sýrie, kdy si Turecko přeje odchod prezidenta Bašára al-Asada, kdežto Írán ho podporuje.

Podle odborníků působí otázka Sýrie mezi oběma zeměmi rozkol a značné napětí. Turecko podporuje syrskou opozici mimo diplomatické aktivity i tím, že hostí na svém území její vůdce. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu je nyní navíc na návštěvě USA, kde jedná o koordinaci postupu v izolaci syrského režimu.

Írán naproti tomu oznámil, že má Asadova vláda jeho plnou podporu a že odmítá jakoukoliv zahraniční intervenci. Odborníci se však shodují na tom, že se obě země budou i přes neshody v otázce Sýrie snažit své partnerství zachovat.

Kam dál?
Turecko s Íránem posilují vzájemný obchod

Zdroj: Associated Press (USA)

---

Británie se snaží zvrátit rozhodnutí Indie koupit francouzské stíhačky

Zástupci britské vlády odcestovali do Indie, aby zde jednali s indickou vládou o možném zvrácení jejího rozhodnutí o nákupu francouzských stíhaček Rafale. Britská mise vedená ministrem pro mezinárodní bezpečnostní strategii Geraldem Howarthem se snaží docílit toho, aby se Indie v otázce nákupu stíhaček za 11 miliard dolarů rozhodla pro britské Typhoony.

Indie oznámila nákup 126 francouzských stíhaček Dassault Rafale minulý týden, přičemž hlavním kritériem byly náklady. Indické rozhodnutí však ve Velké Británii vyvolalo rozhořčenou reakci mimo jiné premiéra Davida Camerona. Ten uvedl, že by Indie měla svoje rozhodnutí ještě zvážit, neboť Typhoony jsou oproti francouzským Rafale lepší letadla s levnější údržbou.

Kam dál?
Rusko předalo Indii jadernou ponorku

Zdroj: Defense News (USA)

mdo; natoaktual.cz
zpět na článek