natoaktual.cz

Karzaí a NATO se liší v pohledu na zákaz aliančních náletů

13. června 2012  23:19
 

Afghánský prezident Hamíd Karzáí a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Karzaí a NATO se liší v pohledu na zákaz aliančních náletů

Afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že Severoatlantická aliance souhlasila s tím, že nebude provádět nálety na obydlená území ani v případě sebeobrany. To je však v rozporu s tím, co uvedli vysocí alianční velitelé.

Vrchní velitel jednotek ISAF generál John Allen nařídil zastavit nálety na obydlená afghánská území s výjimkou posledního řešení obrany vlastních vojáků, prohlásil americký generál Curtis Scaparrotti. K tomuto rozhodnutí došlo poté, co bylo při aliančním náletu v provincii Lógar zabito osmnáct afghánských civilistů. 

„I když je na alianční jednotky útočeno, nemohou si zavolat na pomoc letadla, která budou bombardovat afghánské domovy,“ uvedl Karzáí. Naproti tomu Scaparrotti prohlásil: „Pokud alianční jednotky budou v situaci, kdy nebudou mít žádné jiné řešení, samozřejmě si budou moci zavolat leteckou pomoc.“

Kam dál?
Karzáí: NATO přestane provádět nálety v obydlených oblastech
Afghánistán: Při nočním útoku NATO mělo zahynout až 18 civilistů

Zdroj: The Nation (Pákistán) 

---

Rasmussen: Zahraniční intervence není řešením problémů v Sýrii

Zahraniční vojenská intervence v Sýrii by nebyla správnou cestou k řešení syrského problému, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím, že v současnosti neexistují žádné plány na operaci NATO v Sýrii. Podle Rasmussena by mělo Rusko hrát klíčovou roli ve zprostředkování míru v Sýrii.

„Ostře odsuzuji jednání syrských bezpečnostních sil. Není pochyb o tom, že režim v Sýrii je zodpovědný za porušování mezinárodního práva. Z hlediska práva si však nejsem jist, zda to, co se děje v Sýrii, lze označit za občanskou válku, jak tvrdí šéf mírových sil OSN Herve Ladsous,“ uvedl Rasmussen.

Kam dál?
USA volají po větších sankcích proti syrskému režimu

Zdroj: AFP (Francie) 

---

NATO děkuje Austrálii za její roli v Afghánistánu

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen poděkoval Austrálii za její snahu udělat svět „bezpečnějším místem k životu“ a oznámil, že by chtěl prohloubit vztahy mezi Severoatlantickou aliancí a Austrálií. S australskou premiérkou Julií Gillard podepíše společnou politickou deklaraci.

Austrálie, která má nejvíce vojáků v Afghánistánu ze všech nealiančních zemí, převezme velení jednotek ISAF v afghánské provincii Uruzgan. Australská vláda věří, že jí to umožní aktivněji ovlivnit stahování koaličních jednotek z Afghánistánu do konce roku 2014.

Austrálie bude plně zapojena do plánování „nové mise“, která v Afghánistánu začne v roce 2015 a která se bude soustředit na výcvik místních jednotek, uvedl Rasmussen.

Kam dál?
Austrálie slíbila afghánským vojákům 300 milionů dolarů
Boeing Austrálii dodal poslední letadla AEW&C

Zdroj: ABC (Austrálie) 

---

Američtí vojáci se vracejí do Núristánu, „ztracené provincie“

Americké jednotky se vracejí do vzdáleného afghánského regionu pod Hindukúšem, kterému říkají „černá strana měsíce“. Jedná se o část provincie Núristán, kterou prochází několik přístupových tras do Kábulu a ve které koaliční jednotky utrpěly jednu z největších porážek afghánské války.

Tato část provincie Núristán může být cílem plánované ofenzivy Talibanu, obávají se alianční velitelé. Američtí vojáci se z Núristánu, „země světla“, stáhli v říjnu 2009 poté, co zhruba 300 povstalců obsadilo izolované bojové stanoviště ve vesnici Kamdeš. Bývalý vrchní velitel jednotek ISAF generál Stanley McChrystal navíc v roce 2010 rozkázal opustit vzdálená bojová stanoviště a soustředit se místo toho na ochranu velkých afghánských populačních center.

Núristán se však postupně stal útočištěm Talibanu, který z něj dopravil své bojovníky a munici pro sebevražedný útok na kábulskou diplomatickou a vládní čtvrť letos v dubnu.

Kam dál?
Talibanci rychle ztratili dobyté město

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

---

NATO stále doufá, že Pákistán otevře své zásobovací trasy

Severoatlantická aliance stále doufá, že Pákistán otevře své zásobovací trasy vedoucí do Afghánistánu, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Spojené státy americké ovšem po šesti týdnech stáhly své vyjednavače z Pákistánu. 

„Chceme mít co nejvíce možností,“ podotkl Rasmussen k tomu, že Aliance uzavřela dohody se středoasijskými zeměmi Uzbekistánem, Kazachstánem a Kyrgyzstánem o možnosti využití jejich území pro stahování vojáků a materiálu z Afghánistánu. Využívání této „severní“ zásobovací cesty by se však oproti zásobování koaličních vojsk v Afghánistánu přes Pákistán velice prodražilo.

Kam dál?
USA stáhly vyjednavače z Pákistánu, dialog prý však pokračuje
Americko-pákistánská jednání jsou jako dohadování trhovců

Zdroj: Angola Press (Angola)

epl; natoaktual.cz
zpět na článek