natoaktual.cz

Kanadské stíhačky pomohou střežit Pobaltí

11. července 2014  20:37
 

Kanadské stíhačky CF-18 (ilustrační foto). | foto: NATO Photos

Kanadské stíhačky pomohou střežit Pobaltí

Šestice stíhaček CF-18 kanadského letectva bude od začátku září střežit nebe pobaltských zemí; připojí se tak k misi Severoatlantické aliance, která reaguje na ruské snahy destabilizovat Ukrajinu. "CF-18 Hornet budou spolupracovat se spojenci v NATO a odpoví na jakékoli narušení vzdušného prostoru Pobaltí," uvedla kanadská vláda.

Stíhačky budou působit na základně v litevském Šiauliai. Narozdíl od výcvikové mise NATO v Rumunsku budou tentokrát kanadské stroje v plné zbroji. Kanadské angažmá v Pobaltí má trvat do prosince.

Kam dál?
Stíhačky NATO střeží spojence na východě, země posílají další vojáky (5.5. 2014)

Zdroj: The Globe and Mail (Canada)

---

Litva posílí rozpočet na obranu

Litevský parlament podpořil návrh zvýšit výdaje na nákup nových zbraní a zaplacení posílené přítomnosti Severoatlantické aliance v zemi, a to i navzdory varování, že takové utrácení za obranu by mohlo narušit fiskální disciplínu, bez níž by nebylo možné přijmout společnou evropskou měnu.

Litevský parlament jednomyslně rozhodl o navýšení rozpočtu na obranu o přibližně 38 milionů eur; oproti roku 2013 jde o dvacetiprocentní nárůst. Litevské výdaje na obranu tak dosáhnou 0,9 % HDP.

Kam dál?
Litva: NATO efektivně reaguje na hrozby v Pobaltí (19.6. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Kerry hodlá vyřešit afghánskou povolební krizi

Americký ministr zahraničí John Kerry navštíví Kábul, kde se v roli zprostředkovatele bude snažit vyřešit povolební krizi. Situace, kdy se za vítěze voleb považují dva kandidáti zároveň, vzbuzuje vážné obavy. Velmi snadno by totiž mohlo dojít k její eskalaci ve chvíli, kdy 50 tisíc vojáků v zemi končí s bojovou misí a o vládu nad Kábulem se znovu hlasí povstalecké hnutí Tálibán.

"Afghánistán se právě ocitl v klíčovém momentu přerodu… naprosto zásadním pro budoucí vládnutí," domnívá se Kerry.

Kam dál?
Afghánistán musí bezpečnostní dohodu podepsat do summitu NATO, varuje Aliance (9.7. 2014)

Zdroj: Gulf Times (Katar)

---

Ukrajinská krize prohloubila nedůvěru mezi NATO a Ruskem

Krize na Ukrajině prohloubila nedůvěru mezi zeměmi Severoatlantické aliance a Ruskem, NATO samotné bylo nuceno přehodnotit svoji politiku vůči Rusku a Velká Británie by měla znovuvybudovat sílu rychlé reakce NATO cílenou přímo proti ruské agresi. Prohlásil to bývalý britský velitel v NATO generál sir Richard Shirreff před výborem britského parlamentu. Dále poznamenal, že by Aliance rozhodně měla zvážit trvalé rozmístění sil v Pobaltí.

Kam dál?
NATO zváží trvalé rozmístění sil ve východní Evropě (7.5. 2014)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

USA se při stahování z Afghánistánu budou spoléhat na Gruzii

Spojené státy se při stahování z Afghánistánu budou spoléhat na gruzínskou dopravní infrastrukturu. Na detailech se v Tbilisi dohodl šéf U.S. Transportation Command (USTRANSCOM) generál Paul Selva s gruzínským prezidentem Giorhim Margvelašvilim. Společně pak prodiskutovali i politickou situaci v regionu, vyhlídky na další vzájemnou spolupráci a případné sblížení NATO a Gruzie na nadcházejícím summitu ve Walesu.

Kam dál?
Gruzie dostane od NATO "balíček, který nemá obdoby" (10.7. 2014)

Zdroj: Azernews (Ázerbájdžán)

zpět na článek