natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kaddáfí vyhrožoval útokem na Evropu

  7. července 2011  22:48
  Kaddáfí vyhrožoval útokem na Evropu
  Muammar Kaddáfí pohrozil útokem na Evropu, proti "domům, kancelářím a rodinám", pokud Severoatlantická aliance nezastaví nálety na jeho režim. Vzdorující libyjský diktátor, na něhož byl Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač, promluvil ke svým stoupencům na hlavním náměstí v Tripolisu prostřednictvím telefonického vzkazu.

  "Pokud se rozhodneme, jsme schopní přesunout se do Evropy jako kobylky, jako včely. Radíme vám ustoupit, než vás potká katastrofa," zaznělo z tlampačů během jedné z největších provládních demonstrací za poslední měsíce.

  Čtěte také:
  'NATO nehodlá zatýkat Kaddáfího'

  Zdroj: Mercury News (USA) 

  ---

  Kanadské vojáky v Afghánistánu střídají instruktoři
  Kanadské bojové jednotky tento týden dokončují stahování z Afghánistánu. Do válkou zmítané země místo nich vláda v Ottawě posílá kontingent 950 vojenských instruktorů, jejichž úkolem je vycvičit soběstačnou afghánskou armádu schopnou převzít odpovědnost za bezpečnost země. Celkem se bude tréninkem vojáků a policistů zabývat 1600 profesionálních školitelů z víc jak desítky zemí a dalších 1900 instruktorů ze soukromých bezpečnostních agentur.

  Význam jejich úkolu bude v následujících měsících růst, jelikož do příštího léta hodlají Spojené státy stáhnout třetinu z dosavadních 100 tisíců vojáků rozmístěných v Afghánistánu. Podobné plány ohlásily i další země, včetně Belgie a Velké Británie.

  Afghánské bezpečnostní síly se nachází pod intenzivním tlakem. Musí dokázat, že jsou schopny operovat samostatně, protože do jejich rukou budou tento měsíc předány čtyři města a tři provincie.

  Čtěte také:
  Belgie chce stáhnout polovinu vojáků z Afghánistánu
  Vojáci zpochybňují Obamův plán stahování

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Rusko znepokojuje přítomnost NATO a dalších v Arktidě
  Aktivity členských států NATO a řady asijských zemí v Arktidě ohrožují ruské ekonomické zájmy, prohlásil velitel ruského námořnictva admirál Vladimir Vysockij. NATO podle něj oblast označilo za "zónu svých zájmů".

  Krom Severoatlantické aliance, Číny, Japonska a obou korejských států svou činnost v Arktidě podle Vysockého zintenzivnily i "dobře známé polární státy" jako Malajsie a Thajsko. Rusko hodlá v OSN požádat o rozšíření svých hranic vytyčených arktických šelfem.

  Čtěte také:
  Rusko vojensky posiluje v Arktidě

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Představitelé NATO se setkají s libyjskými povstalci
  Libyjským povstalcům, jejichž centrem se stalo město Benghází na východě země, se dostává rostoucího mezinárodního uznání. Známkou toho je jejich schůzka s představiteli Severoatlantické aliance naplánovaná na příští týden.

  Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena bude setkání s členy libyjské Národní rady (ekvivalent vládního kabinetu) příležitostí k výměně názorů. Aliance by se také ráda dozvěděla víc o plánech povstalců k přechodu na demokratickou formu vlády.

  Libyjskou Národní radu už oficiálně uznalo 12 z 28 členských států NATO.

  Čtěte také:
  Libyjští povstalci odmítli mírový plán AU

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Írán se poprvé zúčastnil schůze NATO
  Náměstek íránského ministra zahraničí Alí Ahání se dostavil na dvoudenní zasedání Zvláštní skupiny pro Středomoří a Blízký Východ Parlamentního shromáždění NATO, které začalo včera v italské La Maddaleně za účasti zástupců 25 států.

  Je to vůbec první případ, kdy se představitel Íránu účastní schůzky pořádané Severoatlantickou aliancí. Ahání měl na zasedání pronést projev a měl jednat s některými jeho účastníky.

  Zdroj: Tehran Times (Írán)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media