natoaktual.cz

NATO se stáhne z Afghánistánu spolu s Američany

15. dubna 2021  10:22
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg oznámil, že Aliance odsouhlasila stažení svých přibližně sedmi tisíc neamerických vojáků z Afghánistánu souběžně s americkými silami.  

Supacat „Jackal“ britských jednotek v Afghánistánu | foto: mod.uk

Stahování by tak, stejně jako u amerických vojáků, mělo začít 1. května a trvat několik měsíců. Zda ke stažení posledního aliančního vojáka dojde 11. září, tak jako to plánuje americký prezident Joe Biden, nezmínil.

„Společně jsme do Afghánistánu přišli, společně jsme drželi jednotný postoj a společně také odejdeme,“ dodal Stoltenberg s tím, že jakýkoliv útok na stahující se jednotky by přinesl jasnou a ráznou reakci.

„Není to snadné rozhodnutí. Jde o rozhodnutí, které má svá rizika a vyžaduje, abychom se na Afghánistán dále soustředili. Nejde tak o konec, ale o začátek. O začátek nové éry vztahů s Afghánistánem,“ naznačil pak Stoltenberg budoucnost vzájemných vztahů. Podobná slova volil také americký ministr zahraničí Anthony Blinken, když řekl: „Stažení našich jednotek neznamená ukončení našich vztahů s Afghánistánem nebo ukončení naší podpory této zemi.“

Zdroj: Associated Press (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek