natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Jednotky ISAF do Pákistánu nepojedou

  13. října 2005  15:54

  Jednotky ISAF do Pákistánu nepojedou
  NATO vyloučilo, že by své vojáky či vrtulníky přesunulo z Afghánistánu na pomocné operace do sousedního Pákistánu, avšak uvedlo, že jeho alianční letouny budou pokračovat v dodávkách humanitární pomoci z Evropy do Islamabádu - více zde. První letoun NATO by měl do Pákistánu dorazit v těchto dnech jako součást strategické vzdušné operace, aby přepravil nutně potřebnou humanitární pomoc do země.

  Operace může být následována dalšími akcemi, uvedlo NATO, s tím, že vrtulníky, které jsou schopny přepravovat velkou zátěž, mohou být z Evropy poslány po moři, pokud bude třeba. Aliancí vedené stabilizační síly v Afghánistánu i jejich prostředky jsou v těžkém povolebním období stále potřeba přímo v zemi, nicméně členské sáty by mohly vyslat vojáky a vrtulníky v rámci svého národního velení v Afghánistánu, uvedl představitel NATO.

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Dveře do NATO zůstávají Makedonii otevřené
  Premiér bývalé jugoslávské republiky Makedonie Vlado Bučkovski navštívil centrálu NATO v Bruselu, kde promluvil před Severoatlantickou radu a setkal se s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Bučkovski informoval Scheffera a Radu o reformních procesech ve své zemi. Diskutoval též témata Balkánu a zejména Kosova, kterému nedávná zpráva OSN umožnila cestu k rozhovorům o jeho konečném statusu.

  Bývalá jugoslávská republika Makedonie je jednou ze tří zemí zapojených do Akčního plánu členství NATO. Tento speciální program poskytuje rady, pomoc a praktickou podporu upravenou na míru individuálním potřebám zemí, které si přejí vstoupit do NATO. „Makedonské požadavky na členství v NATO zůstávají, avšak měly by být založeny hlavně na dosažených výsledcích,“ řekl generální tajemník NATO, když sumarizoval rozhovory na společné tiskové konferenci s premiérem Bučkovskim. Po tomto setkání se Bučkovski sešel ještě s komisařem pro rozšíření EU Ollim Rehnem a představitelem společné zahraniční a sociální politiky EU Javierem Solanou. Toto byla Bučkovského třetí návštěva NATO.

  Zdroj: NATO (Brusel), Focus News (Bulharsko)

  ---

  Loyal Midas je dalším certifikačním cvičením NRF
  Nejvyšší velitelé Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force – NRF) zdůraznili důležitost cvičení Destined Glory/Loyal Midas 2005 pro certifikaci a výcvik NRF pro jejich další fázi. „Díky NRF se NATO přeměňuje z organizace studené války na organizaci schopnou reagovat na nové hrozby,“ uvedl viceadmirál amerického námořnictva John Stufflebeam.

  Toto cvičení certifikuje 6. rotaci NRF, která bude v pohotovosti od 1. ledna do 30. června 2006. Andrea Toscano, velitel italských námořních sil a námořních sil NRF dodal, že pro námořní složku je důležité pokračovat ve výcviku na každou novou fázi NRF. Vidíme, že všechny jednotky jsou nadšené a hrdé, že se účastní tohoto mnohonárodnostního podniku.“

  Cvičení Loyal Midas se koná v oblasti Tyrhénského moře a na Sardinii. Začalo 29. září a jeho plánovaný konec je stanoven na 14. října.

  Zdroj: NATO 
   
  ---

  Šéf NATO poprvé navštívil Egypt
  Jaap de Hoop Scheffer se stal prvním generálním tajemníkem v historii Severoatlantické aliance, který navštívil Egypt. „Cílem Schefferovy dvoudenní návštěvy je rozvinutí dialogu NATO-Egypt tak, aby sloužil nejlepším zájmům obou stran,“ uvedl diplomatický zdroj. Scheffer se setkal s egyptským ministrem zahraničí Ahmedem Abulem Gheitem, se kterým diskutoval regionální otázky a též snahy o podporu dalšího dialogu s Egyptem. Na setkání se dále projednávala potřeba odstranění zbraní hromadného ničení na Středním východě a tlaky na odzbrojování. Dalším tématem byla otázka, jak NATO může pomoci s odstraňováním min, které byly v Egyptě položeny za 2. světové války.

  Po setkání Scheffer novinářům sdělil, že v blízké budoucnosti vylučuje jakoukoliv prominentní roli aliance na blízkém východě, avšak pro partnerství se zeměmi regionu nechává dveře otevřené. Egypt je jednou ze sedmi členských zemí programu Středomořského dialogu NATO, který ještě sdružuje Mauretánii, Maroko, Tunisko, Alžírsko, Jordánsko a Izrael. Aliance doufá v posílení spolupráce s těmito zeměmi v oblastech, jako jsou boj s terorismem a udržování míru.

  Zdoj: Xinhua (Čína), Defense News (USA)

  ---

  Velké protiteroristické cvičení Ukrajiny a NATO
  Stovky vojáků a záchranné vyprošťovací týmy z Ukrajiny, Spojených států a 10 dalších zemí rozmístily polní nemocnice, záchranářské vybavení a obrněná vozidla na území Ukrajiny, kde se koná poslední fáze aliancí sponzorovaného protiteroristického cvičení. Očekává se, že čtyřdenní manévry na západní Ukrajině budou zakončeny simulovaným útokem teroristů na chemické zařízení, přestřelkami s teroristy a záchrannými operacemi.

  Pořádání tohoto cvičení s názvem Joint Assistance 2005 je zatím poslední snahou Ukrajiny na její cestě za členstvím v NATO. NATO zintenzívnilo spolupráci s Ukrajinou, avšak odmítlo spekulovat, kdy by tato 47 milionová země mohla být považována za připravenou pro členství. Podle aliance se Kyjev ještě musí zlepšit v otázce demokracie, boje s korupcí a musí modernizovat armádu.

  Zdroj: Pravda (Rusko)
   
  ---

  Speciál s mobilní ambulancí odletěl do Pákistánu
  Do Pákistánu, který minulý týden zasáhlo silné zemětřesení, z pražského ruzyňského letiště zamířil armádní speciál s pomocí. Tým devíti lékařů z brněnské Úrazové nemocnice, pěti lékařů Armády České republiky a devíti pražských hasičů bude v Pákistánu pracovat pět dnů. Pokud by bylo nutné misi prodloužit, přijede do země nová skupina, uvedl před odletem náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Dvanáct a půl tuny nákladu armádního Tu-154 tvoří vybavení nutné pro práci hasičů a lékařů, především pak mobilní ambulantní zařízení s veškerým zázemím a třiceti lůžky. Skupinu armádních specialistů tvoří tým složený ze zdravotníků 6. a 7. polní nemocnice. Do Islámábádu odlétli jeden praktický lékař, jeden internista a tři zdravotní sestry. Česká asistence bude uhrazena z 25 milionů korun, které na humanitární pomoc vyčlenila vláda. Podle oficiálních údajů si přírodní neštěstí v pákistánské a indické části Kašmíru vyžádalo 24 300 obětí, konečnou bilanci ovšem místní úřady odhadují až na 40 000, místní tisk píše dokonce o 200 000 mrtvých.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media