natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  ISAF přestaly zveřejňovat údaje o ztrátách na životech

  18. ledna 2012  23:00

  Jednotky ISAF v Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  ISAF přestaly zveřejňovat údaje o ztrátách na životech

  Mezinárodní síly ISAF přestaly podle nové politiky zveřejňovat počet aliančních vojáků zabitých afghánskými vojáky a policisty. Nová politika Alianci neumožňuje zveřejňovat kompletní informace o ztrátách na životech. Za to jsou nyní odpovědny pouze domovské státy zabitých vojáků.

  Od roku 2005 bylo afghánskými silami zabito více 50 aliančních vojáků a 48 jich bylo zraněno. Jen za loňský rok zahynulo tímto způsobem 13 aliančních vojáků. Více než třetina těchto útoků je zaviněna stresem z bojových situací, jedna pětina je jich poté zaviněna vzbouřenci, kteří afghánské vojáky vyprovokovali či donutili.

  Analytik z Centra pro strategická a mezinárodní studia Anthony Cordesman dává údaje o počtu zabitých amerických vojáků z rukou jejich afghánských kolegů do souvislosti s plánovaným odchodem aliančních jednotek ze země. Podle něj je tento údaj velmi důležitý, neboť poukazuje na to, zda budou afghánské síly loajální afghánské vládě.

  Kam dál?
  Další afghánský „voják“ zastřelil příslušníka sil ISAF

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Rusko nebude vysvětlovat dodání zbraní do Sýrie

  Rusko nemusí vysvětlovat, proč nedávno dodalo zbraně Sýrii, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Nepovažujeme za nutné něco vysvětlovat či se obhajovat, neboť jsme neporušili žádné mezinárodní smlouvy či rezoluci Rady bezpečnosti,“ uvedl Lavrov. Podle ministra probíhá obchod Ruska se Sýrií v rámci mezinárodně platných zákonů.

  Lavrovovo prohlášení přišlo poté, co minulý týden do Sýrie dorazila ruská loď, která na palubě podle zpráv převážela munici. Spojené státy reagovaly prohlášením, že se nákladem ruské lodě začaly zabývat, neboť je dovážení zbraní do Sýrie „velmi zajímá“.

  Rusko a Čína v říjnu loňského roku vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyhlašovala zbrojní embargo na Sýrii. Moskva totiž trvá na tom, že násilí je v Sýrii pácháno oběma stranami.

  Kam dál?
  Ruská loď se zbraněmi míří do Sýrie, tvrdí zpráva

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  ‘Afghánci nebudou schopni zajistit bezpečnost země’

  Afghánské síly nebudou po stažení aliančních vojáků samy schopny zajistit bezpečnost země, myslí si polský velvyslanec v Pákistánu Andrzej Ananicz. Mezinárodní společenství však bude nadále Afghánistánu pomáhat v rekonstrukci. „Přejeme si klidný a stabilní Afghánistán, který bude součástí koalice států vedené NATO,“ sdělil Ananicz.

  Polský velvyslanec v rozhovoru pro pákistánská média zároveň chválil americký dialog s Talibanem a upřednostnil politické řešení afghánské krize. „Taliban nemůže být ignorován,“ uvedl.

  V Afghánistánu nyní podle Ananicze probíhá proces stability a pokroku. Největšího pokroku se zatím podařilo dosáhnout především v oblastech vzdělání, zdraví a infrastruktury, mnohé však zbývá udělat pro mír a stabilitu v zemi.

  Kam dál?
  I menší afghánskou armádu bude možná těžké financovat
  NATO předalo další distrikty do rukou Afghánců
  Svět otevře Afghánistánu peněženku, žádá ale boj s korupcí a drogami

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Chicago očekává kvůli summitu až 200 tisíc demonstrantů

  Chicagská policie očekává okolo 10 tisíc protestujících během summitů G-8 a NATO, které se ve městě na jaře odehrají. Neoficiální čísla však hovoří o 35 – 100 tisících protestujících. „Bylo nám řečeno, ať opustíme město, neboť čekají až 200 tisíc lidí,“ uvedl nejmenovaný zdroj z okresu Cook.

  Zdroj z chicagské radnice informoval, že se objevily stížnosti, že jsou přípravy policie na protesty zatím nedostatečné. „Anarchisté dávají dohromady lidi z celé země. Doufejme, že jsme připraveni na jakoukoliv možnost,“ uvedl další vysoce postavený zdroj.

  Kam dál?
  Chicago se chystá na summity NATO a G8
  Chicago se připravuje na demonstrace na summitech NATO a G8

  Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

  ---

  Ruská armáda čelí vážnému nedostatku nových rekrutů

  V Rusku nyní probíhá jarní nábor do armády, avšak to zásadní chybí – noví rekruti. Podle oficiálních dat slouží nyní v ruské armádě 774 500 mužů, včetně 220 000 důstojníků a 200 000 profesionálních vojáků. Armáda tak potřebuje při každém náboru získat okolo 300 000 odvedenců, aby se stav doplnil do vyžadovaného jednoho milionu.

  Avšak krize zaviněná demografickou situací i snahou vyhnout se armádě donutila ministerstvo obrany k tomu, aby počet rekrutů na podzim 2011 snížila na polovinu. Podle informací jich tak v loňském roce nabrala armáda pouze 135 000.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media