natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  ISAF: Počet povstaleckých útoků klesá

  12. října 2011  23:31
  ISAF: Počet povstaleckých útoků klesá
  Vůbec poprvé za celou dobu konfliktu v Afghánistánu se za poslední dva měsíce snížil počet povstaleckých útoků na alianční jednotky ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

  Talibanu se také nedaří získat zpět území na jihu země ztracená během ofenzivy amerických sil, uvedl australský generál Michael Krause, zástupce náčelníka štábu sil ISAF. "Každý rok bylo v Afghánistánu víc násilí než v roce předchozím. Až na letošek. Je to trend, ale stále si musíme být vědomi svých cílů v Afghánistánu," dodal Krause.

  Čtěte také:
  Na jihu Afghánistánu padli dva vojáci ISAF
  McChrystal: ISAF jsou na půli cesty

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Operace NATO osvobodila unesenou italskou loď
  Alianční operace vedená Spojenými státy americkými a Velkou Británií osvobodila posádku italské lodě u břehů Somálska. Jedenáct pirátů, kteří loď unesli, bylo zajato.

  Členové posádky pocházeli z Itálie, Ukrajiny a Indie. Loď Montecristo vezla železný šrot z britského Liverpoolu do Vietnamu a byla unesena zhruba 1 000 kilometrů východně od somálského pobřeží. Montecristo byla napadena až poté, co ji opustila japonská vojenská loď, která ji doprovázela skrz Adenský záliv.

  Čtěte také:
  Protipirátské mise nefungují, tvrdí USA

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  NATO a Seychely bojují proti pirátům
  Alianční vlajková loď boje proti pirátům ITS Andrea Doria ukončila úspěšnou návštěvu přístavu Victoria na Seychelách. Návštěva alianční lodě upozorňovala na spolupráci NATO a seychelské pobřežní stráže v boji proti pirátům, kteří jsou po skončení sezony monzunů opět aktivní.

  Letos šlo již o osmou návštěvu plavidel Severoatlantické aliance v přístavu Victoria. Během předchozích návštěv přístavu si alianční a seychelští představitelé vyměňovali zkušenosti s bojem proti pirátům a podnikli několik společných protipirátských cvičení.

  Zdroj: NATO

  ---

  Srbové: KFOR a EULEX by neměly násilně odstraňovat blokády
  Předseda vyjednávacího týmu Srbů s Prištinou Borislav Stefanovič varoval, že násilné odstraňování barikád ze silnic v severním Kosovu by mohlo ohrozit bezpečnost v této části provincie. Srbsko stále považuje Kosovo za svoji provincii.

  "Srbští představitelé žádají jednotky KFOR a EULEX, aby se zdržely jakýchkoli dalších unilaterálních kroků. Vyzýváme také Srby v severním Kosovu, aby zůstali klidní. Je to jediná cesta k řešení problémů v náš prospěch," vysvětlil Stefanovič.

  Podle Stefanoviče je jasné, že Evropská unie nechce dráždit albánské představitele Kosova v Prištině, a dodal, že představitelé srbské vlády a prostředník EU Robert Cooper intenzivně diskutovali o možnostech vyřešení problému blokovaných hraničních přechodů ze Srbska do Kosova.

  Čtěte také:
  Napětí v Kosovu trvá, KFOR demonstruje přítomnost
  KFOR volá po ukončení blokády kosovsko-srbské hranice

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Polsko prodloužilo afghánskou misi do dubna 2012
  Polský prezident Bronislaw Komorowski prodloužil mandát polskému kontingentu mírových sil v Afghánistánu do 13. dubna příštího roku. Rozhodl se na základě návrhu vlády premiéra Donalda Tuska.

  V Afghánistánu v současnosti slouží 2 600 polských vojáků. Do dubna 2012 jich zde bude sloužit 2 500. Polští představitelé se rozhodli postupně snižovat jejich počet až do úplného stažení z operace sil ISAF v roce 2014. Během války v Afghánistánu bylo zabito dvacet devět Poláků a několik stovek raněno.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media