natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Irák: Kanadští vojáci se dostali do přestřelky s bojovníky IS

  21. ledna 2015  16:21

  Radikálové Islámského státu. Ilustrační foto. | foto: You Tube

  Irák: Kanadští vojáci se dostali do přestřelky s bojovníky IS

  Kanadští vojáci v severním Iráku opětovali palbu Islámského státu, potvrdil generál Michael Rouleau. Úkolem kanadských vojáků je výcvik iráckých ozbrojených sil, v tomto případě se však ocitli v přímé přestřelce s džihádisty. Jednalo se o první pozemní kontakt mezi západními jednotkami a Islámským státem (IS).

  Vojáci kanadských speciálních sil byli v blízkosti fronty, aby spolu s iráckými vojáky naplánovali operaci proti džihádistům. Když se dostali pod kulometnou a granátovou palbu, kanadští ostřelovači podle práva na sebeobranu zneškodnili útočníky. Žádný Kanaďan při akci nepřišel o život.

  Generál Rouleau dodal, že 80 % výcviku iráckých sil se odehrává mimo frontu, pouze 20 % v její blízkosti. Kanadské speciální síly mají v Iráku 69 vojáků. Mandát kanadské mise vyprší v dubnu, do té doby parlament rozhodne o její budoucnosti – vláda ale poslancům dříve slíbila, že jednotky se nedostanou do přímého boje s IS.

  Kam dál?
  Kanadská armáda čelí nedostatku personálu (17.12. 2014)
  Rozšíření náletů proti IS do Sýrie neplánujeme, zní z Kanady (8.12. 2014)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Turecko zvyšuje zbrojní obchod s Pákistánem

  Ankara schválila projekt společné výroby obrněných vozidel pro pákistánskou armádu. V rámci dohody turecká firma Nurol Technologies dodá technologii pro zvýšení pancéřové ochrany vozidel využívajících podvozky pákistánské státní firmy Heavy Industries Taxila.

  V posledních pěti letech se Turecko podílí na udržování pákistánské armádní techniky, když tak vyplňuje mezeru po Severoatlantické alianci, jejíž někteří členové (například Francie a USA) se ze zbrojních obchodů s Pákistánem stáhly kvůli podezření, že Islámábád spolupracuje se členy al-Káidy.

  Turecká státní společnost Turkish Aerospace Industries například modernizovala pákistánskou flotilu stíhaček F-16 a firma Aselsan rozšířila vybavení tanků Type 59.

  Kam dál?
  Pákistánské vojenské procesy vytvářejí „paralelní soudní systém“ (8.1. 2015)
  Islámský stát získává členy v Afghánistánu a Pákistánu, tvrdí alianční velitel (19.1. 2015)

  Zdroj: World Tribune (USA)

  ---

  Japonsko se obrátilo na NATO ve snaze zachránit rukojmí IS

  Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida usiluje o spolupráci Velké Británie a NATO při záchraně japonských občanů zadržovaných ozbrojenci Islámského státu (IS). Japonsko žádá o poskytnutí (zpravodajských) informací.

  Kišida zdůraznil, že Japonsko nebude vyjednávat s teroristy, nicméně vláda musí udělat vše, co je v jejích silách, aby zachránila japonská rukojmí.

  Kam dál?
  NATO s Japonskem podepsalo smlouvu o spolupráci (7.5. 2014)

  Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

  ---

  Obama v projevu o stavu Unie slíbil stíhat teroristy od „Pákistánu po ulice Paříže“

  Prezident Spojených států amerických Barack Obama přislíbil neúnavné pronásledování teroristů a odhalování jejich sítí. Ve své šesté zprávě o stavu Unie Obama prohlásil: „Jsme jednotní s lidmi z celého světa, kteří se stali obětí teroristů – od školy v Pákistánu až po ulice Paříže.“ Prezident dodal, že si vyhrazuje právo jednat jednostranně při zastavování teroristů, kteří představují přímou hrozbu pro USA a jejich spojence.

  Obama zmínil také boj proti Islámskému státu. Podle něj americké vojenské velení v Iráku a Sýrii zabraňuje IS v postupu, nicméně zákonodárce požádal, aby hlasováním o schválení války „ukázali světu jednotu v této věci.“ Zástupci republikánů uvedli, že jsou připraveni spolupracovat na takovém opatření, pokud prezident pošle návrh do Kapitolu.

  Kam dál?
  NATO po útocích ve Francii: „Rusko by s námi mělo spolupracovat v boji proti terorismu“ (9.1. 2015)
  Masakr dětí při útoku na školu v Pákistánu (17.12. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Zpráva HRW: svoboda tisku v Afghánistánu v ohrožení

  Obtěžování, zastrašování a útoky – tak hovoří nová zpráva organizace Human Rights Watch (HRW) o hrozbách a rostoucí míře násilí, které čelí novináři v Afghánistánu nejen od povstalců, ale také úřadů. Jeden z novinářů z provincie Paktika řekl, že po napsání článku o útoku na afghánskou základnu, při kterém zemřeli dva důstojníci, mu guvernér veřejně vyhrožoval uvězněním. Podle guvernéra prý nemá právo psát takové články a jeho život nic neznamená.

  Zpráva HRW obsahující výpovědi více než 30 žurnalistů na 48 stránkách popisuje rostoucí množství útoků, vyhrožování a také neschopnost vlády vyšetřit a potrestat viníky. Zpráva vychází v klíčové době, kdy se ze země stáhla většina zahraničních jednotek, a byla vyřešena povolební krize. Novináři cenzurují vlastní články a vyhýbají se citlivým událostem, jako je korupce, zabírání půdy, násilí na ženách a porušování lidských práv.

  Novináři v Afghánistánu mluví o nutnosti prosazení reformy, která by zabránila vládě v zastrašování médií, zneužívání zákonů a násilí. Měla by být ustavena komise pro sdělovací prostředky, skrz kterou by novináři mohli hlásit všechny útoky. Prezident Ašraf Ghání by měl takové útoky veřejně odsoudit a zaručit jejich řádné prošetření.

  Kam dál?
  Čeho může dosáhnout nová mise NATO v Afghánistánu? (7.1. 2015)
  Výzkum: prezident Ghání ztrácí popularitu mezi Afghánci (7.1. 2015)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

   

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media