natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Indie slíbila Afghánistánu pomoc v hodnotě další miliardy dolarů

  15. září 2016  23:59

  Slavnostní přehlídka indické armády | foto: Indian army

  Indie slíbila Afghánistánu pomoc v hodnotě další miliardy dolarů

  Během návštěvy afghánského prezidenta Mohammada Ašrafa Gháního v Novém Dillí indičtí představitelé jeho zemi přislíbili pomoc ve výši jedné miliardy dolarů. Podle indického ministra zahraničí Subrahmanyama Jaishankara mají peníze Kábulu pomoci při posilování státních kapacit a institucí. Indie doposud na rekonstrukci Afghánistánu vynaložila již dvě miliardy dolarů.

  Ghání se při své návštěvě setkal také s indickým premiérem Narendrou Modim, s nímž „společně jednali o situaci v regionu a vyjádřili své znepokojení nad neustálým využíváním terorismu k dosažení politických cílů“. Oba představitelé dále jednali o bezpečnostní a obranné spolupráci mezi oběma zeměmi a shodli se na brzkém setkání Rady strategického partnerství, které předsedají ministři zahraničí obou zemí.

  Kam dál?
  Kábul čelí množství útoků Tálibánu (8.9.2016)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  USA kryjí narušování příměří syrskou opozicí, tvrdí Kreml

  Zatímco Ruskem podporovaný syrský režim po uzavření míru stáhl svoje jednotky z boje, opoziční síly tak neučinily a Spojené státy jejich aktivity kryjí, uvedlo ve svém prohlášení ruské ministerstvo zahraničních věcí. Mimo to Američany podporovaná tzv. umírněná opozice podle Moskvy stupňuje ostřelování oblastí, kde žijí civilisté. „Vypadá to, že verbální podpora Washingtonu cíleně skrývá nenaplnění závazků USA,“ píše se dále v ruském prohlášení.

  Kritika amerického přístupu k míru v Sýrii přišla v době, kdy byl kvůli chybějícímu povolení z Damašku zadržen konvoj s pomocí OSN. Podle zvláštního vyslance OSN Staffana de Mistury tak byl kvůli nespolupráci ze strany syrského režimu na hranicích s Tureckem zadržen vůbec první konvoj OSN s pomocí pro válkou silně zasažené obyvatele Aleppa.

  Kam dál?
  Sýrie: Britský ministr zahraničí je mimo realitu, nepochopil situaci v Sýrii (8.9.2016)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  USA nejsou slabé, Rusko a Írán jen chtějí ovlivnit americké volby, tvrdí bývalý velitel amerického námořnictva

  Rusko a Írán dotírají na armádu Spojených států nikoliv proto, že by byla slabá, ale proto, že chtějí ovlivnit nadcházející americké volby, tvrdí bývalý velitel námořnictva USA Daniel Dolan. Íránské lodě velmi často pronásledují lodě amerického námořnictva v Perském zálivu a v Hormuzském průlivu. Ruské letouny zase provádí riskantní manévry poblíž těch amerických. V těsné blízkosti průzkumného letounu USA se nedávno ocitla například ruská stíhačka Su-27.

  „Těmito aktivitami zaměřenými proti americkým lodím a letounům se nepřátelé Spojených států snaží vytvořit takové podmínky, kterými by Ameriku oslabili a ovlivnili nadcházející prezidentské volby,“ napsal Dolan. Zároveň poukázal na fakt, že republikánský kandidát na post prezidenta USA Donald Trump neskrývá svůj obdiv vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a otevřeně kritizuje Severoatlantickou alianci, čímž si získává sympatie Kremlu. Nedávný kyberútok na sídlo výboru Demokratické strany USA, ze kterého je obviňováno Rusko, podle Dolana potvrzuje snahy Moskvy podpořit republikána Trumpa. Někteří íránští představitelé by prý zase rádi viděli dohodu o omezení íránského jaderného programu shořet v plamenech.

  Kam dál?
  Pentagon: Ruská stíhačka se ocitla v těsné blízkosti amerického letounu (8.9. 2016)
  Moskva může Trumpovi pomáhat ve volbách, varuje Obama (28.7. 2016)
  Přesouvá Moskva svou propagandu i do USA? (26.7. 2016)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Vershbow se setkal s Gruškem na jednání o vztazích Ruska a NATO

  V rámci nekončícího dialogu s Ruskem se náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow setkal s velvyslancem Ruska při NATO Alexanderem Gruškem. Oba představitelé jednali o možnostech zlepšení transparentnosti akcí Severoatlantické aliance a Ruska tak, aby riziko konfliktu mezi nimi bylo co možná nejmenší. Co se týče postoje NATO k Rusku, ten se nemění. Praktická spolupráce je kvůli agresivitě Ruska vůči Ukrajině zastavena. Kanály politického dialogu a krizové vojenské komunikace však zůstávají otevřeny, ujistil Vershbow.

  Kam dál?
  Pentagon: Ruská stíhačka se ocitla v těsné blízkosti amerického letounu (8.9.2016)
  Rusko zahájilo na Krymu rozsáhlé vojenské cvičení (6.9.2016)

  Zdroj: NATO, Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  Split přivítá konferenci Vojenského výboru NATO

  Nejvyšší vojenské autority Severoatlantické aliance se o tomto víkendu setkají v chorvatském pobřežním městě Split, kde je uvítá náčelník generálního štábu chorvatských ozbrojených sil generál Mirko Sundov. Jednání se zaměří na implementaci rozhodnutí, jež padla na varšavském summitu NATO v červenci letošního roku. Jednání 28 náčelníků generálních štábů členských zemí NATO se zúčastní také jejich protějšek z Černé Hory, která je velkým aspirantem na členství v Alianci.

  Vojenský výbor NATO se setkává dvakrát ročně v Bruselu a jednou ročně v některé z členských zemí. V Chorvatsku se Výbor sejde úplně poprvé.

  Zdroj: About Croatia (Chorvatsko)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media