natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Indie modernizuje své ozbrojené síly

  7. ledna 2022  16:13
  Měnící se bezpečnostní prostředí a geopolitická situace kolem indického subkontinentu nutí indickou vládu urychlit modernizaci ozbrojených sil, míní bezpečnostní experti.  

  Berlínský letecký veletrh ILA - Indická předváděcí skupina Sarang na strojícíh Dhruv. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Od roku 2021 si všímáme skoku v modernizaci indické armády v reakci na rostoucí napětí mezi Indií a Čínou v Himalájích a neutuchající napětí s Pákistánem,“ uvedla expertka z indické univerzity Manipal Amrita Jash. Vláda premiéra Narenda Modiho plánuje integrovat jednotlivé složky indických ozbrojených sil do tzv. regionálních velitelství, což je podle Jash klíčové pro následnou modernizaci a lepší připravenost pro zvládání budoucích bezpečnostních krizí a konfliktů.

  Avšak hlavní překážkou modernizace dle expertů je samotný obranný rozpočet, který je v porovnání s indickým strategickým rivalem Čínou výrazně menší. Peking operuje s obranným rozpočtem ve výši 178 miliard dolarů, Indie zhruba s 73 miliardami dolarů. Například na modernizaci vojenského vybavení pozemní armády je uvolněno pouze 7 miliard dolarů z celkového obranného rozpočtu, což je podle bezpečnostního experta Bharata Karnada velmi málo a omezuje akvizici moderních systémů a techniky.

  Indie v současné době patří mezi pět největších importérů vojenského vybavení, avšak premiér Modi klade důraz na větší podporu domácího obranného průmyslu a společně s pečlivým výběrem akvizic zahraniční vojenské techniky tak chce balancovat nedostatky indických ozbrojených sil. Mezi hlavní oblasti, jež je nutné modernizovat, patří letectvo a schopnosti pro vedení elektronického boje v kyberprostoru, míní expertka Amrita Jash.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media