„Od roku 2021 si všímáme skoku v modernizaci indické armády v reakci na rostoucí napětí mezi Indií a Čínou v Himalájích a neutuchající napětí s Pákistánem,“ uvedla expertka z indické univerzity Manipal Amrita Jash. Vláda premiéra Narenda Modiho plánuje integrovat jednotlivé složky indických ozbrojených sil do tzv. regionálních velitelství, což je podle Jash klíčové pro následnou modernizaci a lepší připravenost pro zvládání budoucích bezpečnostních krizí a konfliktů.
Avšak hlavní překážkou modernizace dle expertů je samotný obranný rozpočet, který je v porovnání s indickým strategickým rivalem Čínou výrazně menší. Peking operuje s obranným rozpočtem ve výši 178 miliard dolarů, Indie zhruba s 73 miliardami dolarů. Například na modernizaci vojenského vybavení pozemní armády je uvolněno pouze 7 miliard dolarů z celkového obranného rozpočtu, což je podle bezpečnostního experta Bharata Karnada velmi málo a omezuje akvizici moderních systémů a techniky.
Indie v současné době patří mezi pět největších importérů vojenského vybavení, avšak premiér Modi klade důraz na větší podporu domácího obranného průmyslu a společně s pečlivým výběrem akvizic zahraniční vojenské techniky tak chce balancovat nedostatky indických ozbrojených sil. Mezi hlavní oblasti, jež je nutné modernizovat, patří letectvo a schopnosti pro vedení elektronického boje v kyberprostoru, míní expertka Amrita Jash.
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)