natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Indie má obavy o budoucnost Afghánistánu

  31. května 2012  17:40

  Afghánský voják - ilustrační snímek | foto: ISAF

  Indie má obavy o budoucnost Afghánistánu

  Indie se obává, že po odchodu zahraničních vojáků z Afghánistánu získají v zemi zásadní postavení islámští radikálové. Indická vláda proto volá po větší koordinaci se Spojenými státy. "Chápeme, že po deseti letech války panuje touha po ukončení konfliktu, ale musíme se ujistit, že obrovské oběti a snaha minulých let nebudou marné," prohlásil indický velvyslanec ve Washingtonu Nirupama Rao.

  Podle indického velvyslance spolu obě země již jednají ohledně vybudování "stabilního, demokratického a prosperujícího Afghánistánu". Indie se však obává budoucnosti a možného nástupu extrémismu a radikalismu po odchodu NATO.

  Opoziční politik Jašwant Sinha poukazuje na to, že by Severoatlantická aliance měla v zemi zůstat do té doby, dokud nebude zřejmé, že se afghánské síly dokážou hrozbě Talibanu postavit. Podle něj existuje i možnost, že by byl Taliban po odchodu NATO podporován Pákistánem.

  Kam dál?
  NATO by mělo navázat užší vztahy s Indií a Brazílií, navrhuje SACEUR

  Zdroj: NY Daily News (Indie)

  ---

  Afghánistán: Při sebevražedném útoku zemřelo pět policistů

  Sebevražedný útočník odpálil vozidlo plné výbušnin před velitelstvím policie v oblasti Argistán, která spadá do provincie Kandahár. Při výbuchu bylo zabito pět policistů a šest jich bylo zraněno.

  V dalším incidentu byl při výbuchu podomácku vyrobené bomby na jihu Afghánistánu zabit jeden voják ISAF. V letošním roce zemřelo v Afghánistánu již 176 zahraničních vojáků.

  Kam dál?
  V Afghánistánu letos zemřelo již 122 vojáků NATO

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Libyjec chce od NATO odškodné za smrt rodiny

  Libyjec Ali Jefary prostřednictvím svého advokáta Ghislaina Duboise hrozí Severoatlantické alianci právními akcemi, pokud jeho klientu nezaplatí během osmi dní sto tisíc euro. Peníze mají být odškodné za smrt příslušníků Jefaryho rodiny během náletů NATO v Libyi. Jefara ztratil při náletu ve městě Baní Walíd z konce loňského srpna svého bratra, švagrovou, dvě neteře a synovce.

  Duboisův dopis adresovaný generální tajemníkovi NATO Andersi Foghu Rasmussenovi se opírá o vyšetřování organizací Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW). Obě organizace ve svých výsledných zprávách tvrdí, že alianční nálety zasáhly civilní obyvatelstvo. Podle HRW zemřelo při aliančních náletech 72 civilistů, podle AI 55.

  Kam dál?
  NATO se brání kvůli civilním obětem v Libyi
  Podle nové zprávy zemřelo při alianční kampani v Libyi 72 civilistů
  AI: NATO opravdu nevyšetřilo oběti náletů v Libyi dostatečně

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Makedonie stále stojí o vstup do NATO i EU

  Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM) se stále uchází o vstup do NATO a EU, což je jejím dlouhodobým strategickým cílem a zájmem. Podle ministra zahraničí Nikoly Poposkiho se Makedonie bude snažit nadále chovat jako členský stát Aliance.

  "Naše očekávání a snahy jsou stejné jako dříve," uvedl Poposki v narážce na summitu v Chicagu. "Od summitu jsme však nic neočekávali, neboť jsme věděli, že se nejedná o rozšiřovací summit," dodal dále ministr.

  Kam dál?
  Pro Makedonii je summit zklamáním, nedostala pozvánku ke vstupu
  Makedonie má vstup do NATO stále zakázán
  Makedonie se snaží napodruhé vstoupit do NATO

  Zdroj: Balkans.com Business News (Kypr)

  ---

  Taliban popřel zprávy o Hakkáního smrti

  Taliban odmítl zprávy o smrti Džaláluddína Hakkáního, zakladatele tzv. Hakkáního skupiny. "Důrazně odmítáme zprávy o Hakkáního smrti. Je naživu," uvedl mluvčí Talibanu Zabihuláh Mudžahíd. Podle Mudžahída jsou zprávy o Hakkáního smrti pouze "vládní propagandou". Podle afghánské zpravodajské televize Tolo zemřel Hakkání na selhání ledvin.

  Hakkáního skupina je obviňována, že spáchala řadu útoků na území Afghánistánu. Mimo jiné je jí připisován největší útok na Kábul za deset let trvání konfliktu, který se odehrál minulý měsíc. Usuzuje se, že základna Hakkáního skupiny leží v Severním Waziristánu, neboli na kmenovém území v Pákistánu.

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  mdo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media