natoaktual.cz

Incidenty mezi NATO a Ruskem se přiblížily konfliktu, domnívá se think-tank

10. listopadu 2014  16:44
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Incidenty mezi NATO a Ruskem se přiblížily konfliktu, domnívá se think-tank

Během posledního roku došlo mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí k desítkám citlivých vojenských incidentů. Podle think-tanku European Leadership Network měly některé z nich blízko k vyvolání vojenských akcí. Nejnovější zpráva této skupiny tvrdí, že za posledních osm měsíců bylo zaznamenáno více než 40 „neobvyklých“ situací, eskalujících už tak vypjatou situaci na východoevropské obloze mezi Ruskem a NATO.

Dokument

Zpráva ke stažení zde

Tři z událostí uplynulého roku mohly podle think-tanku vystupňovat situaci do skutečného konfliktu, který by mohl vztahy Ruska a Aliance dále zhoršit. Zpráva byla vydána nedlouho poté, co bývalý vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov varoval, že svět stojí na hraně nové studené války.

Kam dál?
Stíhačky NATO musely doprovodit ruský špionážní letoun z Pobaltí (7.11. 2014)
Napětí mezi Ruskem a NATO opět roste (5.11. 2014)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

Šéf NATO: Členové afghánských bezpečnostních složek umírají častěji, neboť jsou v čele boje proti povstalcům

Narůstající počet mrtvých z řad afghánských bezpečnostních sil je způsoben tím, že Afghánci převzali vedoucí roli v boji s Talibanem, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Během své návštěvy v Afghánistánu Stoltenberg dále prohlásil, že vedoucí úlohu v boji a hlavní zodpovědnost za bezpečnost v zemi mají afghánské síly již téměř rok.

Podle oficiálních údajů během letošního roku padlo v boji 4 634 afghánských vojáků a policistů. V porovnání s údaji za rok 2013 se jedná o 6,5% nárůst. Druhý nejvyšší představitel amerického velení v Afghánistánu generál Joseph Anderson prohlásil tato čísla za dlouhodobě neudržitelná.

Kam dál?
Vycvičíme afghánské důstojníky, navrhuje šéf pákistánské armády (7.11. 2014)
Stoltenberg neočekávaně navštívil Afghánistán (6.11. 2014)
Afghánistán a USA podepsaly dlouho očekávané bezpečnostní dohody (1.10. 2014)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

---

Doněck zažívá nejintenzivnější boje od začátku zářijového příměří

Speciál

Navzdory křehkému příměří hlásí očití svědkové ze separatistické državy Doněck ostřelování a operace dělostřelectva. Nárůst bojů nastal po příjezdu velkého neoznačeného vojenského konvoje. Dělostřelecká palba byla slyšet z okolí města a také z oblasti letiště, kde se již odehrálo mnoho ze střetů obou stran. Místní úřady kritizovaly ukrajinské síly za palbu na obytnou zónu.

Kyjev již dříve obvinil Rusko z vysílání tanků a dělostřelectva přes ukrajinské hranice, Moskva toto obvinění popřela. OBSE ohlásila spatření neoznačené kolony, jejíž součástí bylo 19 nákladních vozů Kamaz táhnoucích 122mm houfnice. Tyto vozy podle OBSE také převážely jednotky v neoznačených, tmavě zelených uniformách. Organizace hlásila také devět tanků pohybujících se asi 7 km jihozápadně od Doněcku.

Kam dál?
Ruská vojska se opět blíží k ukrajinským hranicím (6.11. 2014)
Na Ukrajině stále jsou ruští vojáci, tvrdí SACEUR (24.10. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Luštitelé šifer Stasi chrání tajemství NATO

Jedna z nejlepších německých kryptografických firem hrdě vystavuje krabici o velikosti ledničky, kterou používala komunistická NDR k šifrování zpráv. Většina z jejích prvních zaměstnanců totiž přišla do společnosti právě ze služeb obávané tajné policie Stasi. Společnost Rohde & Schwarz SIT je přitom v současnosti dodavatelem nástrojů pro kódování komunikace pro německou vládu a NATO.

Společnost je jednou z mnoha organizací, kde po pádu Berlínské zdi nalezli zaměstnání bývalí příslušníci Stasi a Národní lidové armády bývalého východního Německa. Vláda SRN tlačila na soukromé společnosti, aby nenechaly tyto odborníky nabízet své služby někomu ještě méně přijatelnému, než byli Sověti. Díky znalostem techniků Stasi se Německo stalo světovou špičkou ve vývoji šifrovacích technologií.

Kam dál?
První linie NATO ve válce s kyberteroristy (31.10. 2014)

Zdroj: Bloomberg Businessweek (USA)

---

NATO nemá peníze na odkoupení dvou Mistralů objednaných Ruskem

Severoatlantická aliance nemá potřebné prostředky ke splnění podmínek amerických zákonodárců pro odkoupení francouzských vojenských lodí Mistral. Armádní zdroj říká, že Aliance nebude schopna zabránit v dodání plavidel Rusku. Podle stejného zdroje nestačí rozpočet Aliance ani na pokrytí poloviny pokut, ke kterým se Francie ve smlouvě zavázala, pokud Rusku lodě nedodá.

Civilní a vojenský rozpočet NATO pro rok 2014 činí 1.6 miliardy dolarů, zatímco pokuta za nedodání dvou Mistralů Rusku může podle zdroje dosáhnout až 3 miliard dolarů. Samotná Aliance navíc nemá téměř žádné vlastní vojenské prostředky, takže by plavidla schopná převážet vrtulníky neměla kam zařadit. NATO se k možnému nákupu lodí dosud nevyjádřilo.

Kam dál?
Američtí poslanci chtějí, aby francouzské Mistraly koupila Aliance (7.11. 2014)
Francie rozhodne v listopadu, zda dodá Mistraly Rusku (30.10. 2014)

Zdroj: RT (Rusko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek