natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Holbrooke: Úspěch v Afghánistánu je ohrožen

  30. dubna 2007  14:50

  Holbrooke: Úspěch v Afghánistánu je ohrožen
  Aliance prošetří obvinění, podle kterých v afghánských věznicích dochází k mučení, zneužívání a popravám vězňů. Oznámil to generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer na každoroční transatlantické bezpečnostní konferenci v Bruselu. Podle Scheffera jsou západní státy v Afghánistánu přítomny proto, aby „bránily univerzální hodnoty“. Údajné zneužívání vězňů, kteří byli předání afghánským autoritám, je tudíž nepřijatelné.

  Bývalý americký velvyslanec v OSN Richard Holbrooke zase varoval před „děsivým úpadkem“ popularity, s kterým se potýká prozápadní afghánská vláda. Její neoblíbenost prý pramení z korupce, která souvisí s problematikou drogového byznysu. Hrozí prý, že Aliance kvůli tomu v zemi prohraje. „Afghánistán je pro NATO stěžejní zkouškou,“ dodal.

  Holbrooke, který se podle některých hlasů v případě zvolení demokratického prezidenta stane novým ministrem zahraničí, dále kritizoval Američany vedený výcvik afghánské policie. Ten podle něj nepřináší očekávané výsledky a naopak vytváří zkorumpovaný a nekompetentní sbor. Kritizoval obzvláště americkou společnost DynCorp, která poskytuje bezpečnostní služby pro Afghánistán, Irák a další problémové regiony.

  Čtěte také:
  Situace v Afghánistánu není optimistická
   
  Zdroj: Paktribune (Pákistán)

  ---

  Nová operace v afghánském Helmandu
  Více než dvě tisícovky aliančních a afghánských vojáků zahájily operaci, jejímž cílem je vyhnat povstalce z části jihoafghánské provincie Helmand. Operace Silicon je nejnovějším pokusem upevnit vládní kontrolu nad provincií, která je baštou povstalců a centrem opiové produkce. Akcí se účastní více než tisícovka Britů, šest set Američanů a také vojáci dalších zemí. Alianční jednotky navíc podporuje tisíc členů afghánských ozbrojených sil.

  Tisíce lidí ve východní části země o víkendu protestovaly proti americké i afghánské vládě. Důvodem jejich nespokojenosti byla skutečnost, že během útoku aliančních a afghánských sil proti údajné teroristické buňce bylo zabito šest lidí včetně jedné ženy a mladé dívky. Afghánští představitelé v minulosti opakovaně vybídli USA a NATO, aby při svých operacích braly ohled na civilní životy. Poslední incident zcela jistě prohloubí nedůvěru obyvatelstva vůči západním jednotkám.

  Čtěte také:
  NATO posiluje afghánskou ofenzívu
  Afghánistán protestuje proti úmrtím civilistů

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Přepravci blokují afghánsko-pákistánskou hranici
  Dodávky ropy pro americké a alianční jednotky v Afghánistánu mohou být ohroženy poté, co přepravci, nespokojení s vysokými daněmi a mýtnými poplatky, zablokovali klíčovou dopravní tepnu spojující zemi s Pákistánem. Americké jednotky v Afghánistánu již informovaly, že blokáda je organizována na pákistánské straně hranice. „Jsme jen diváci,“ postěžoval si v této souvislosti major William Mitchell.

  Pákistánské a afghánské přepravní firmy svým protestem odpověděly na navýšení daní z roku 2006, ale také na to, že vysoké poplatky vymáhají na řidičích také ozbrojenci a personál bezpečnostních firem v Afghánistánu. Podle člena místní řidičské asociace musí každý nákladní vůz během jednoho roku na úplatcích a daních zaplatit sumu, která přesahuje šest tisíc amerických dolarů.

  Afghánistán získává většinu svého dovozu prostřednictvím pákistánského přístavu Karáčí.
   
  Čtěte také:
  Pákistánská hranice zůstává problémem
   
  Zdroj: Gulf Times (Katar)

  ---

  Topolánek: ČR si o radaru rozhodne sama
  Česká republika se v rámci svého rozhodování o tom, zda umožní vybudování amerického radaru na svém území, nesehne před zahraničním tlakem. Řekl to premiér Mirek Topolánek. O otázce tak prý nebude rozhodovat „někdo v Bruselu nebo v Moskvě“.

  Americkému plánu na zřízení protiraketového deštníku v ČR a Polsku, který by v případě své realizace byl akceschopný od roku 2013, totiž vehementně oponuje Rusko. Jeho negativní postoj je založen na obavách, že systém bude namířen proti ruskému arzenálu a začne tím nové závody ve zbrojení.

  Výzkumy veřejného mínění ovšem ukazují, že obyvatelstvo ČR i Polska s americkou iniciativou taktéž nesouhlasí. Výhrady mají i někteří členové NATO.

  Čtěte také:
  Generál Obering přiletěl do ČR kvůli radaru
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Generální tajemník NATO navštíví Pákistán
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer příští měsíc navštíví Pákistán, kde bude s místními politickými představiteli jednat o bezpečnostní spolupráci. Zdroj z diplomatického prostředí prozradil, že dvoudenní oficiální návštěva bude zaměřena především na Afghánistán, kde má Aliance v současnosti více než třicet tisíc vojáků, a související bezpečnostní výzvy. Podle jednoho z vysokých úředníků bude během hovorů zohledňován fakt, že k úspěchu v Afghánistánu je třeba komplexní strategie, která by zahrnovala politické, ekonomické a vojenské aspekty. Scheffer také pravděpodobně Islamabádu nabídne vojenský výcvik a technickou pomoc.

  Schefferova návštěva se odehraje jen týden poté, co se pákistánský prezident Mušaraf sejde v Ankaře se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím.

  Čtěte také:
  Pákistán: Afghánci prohrávají válku s Talibanem

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

   

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media