natoaktual.cz

Válka proti teroru na Guantánamu stále pokračuje

7. září 2021  15:59
Na americké námořní základně Guantánamo na jihovýchodě Kuby Američané stále vedou válku proti teroru téměř dvacet let od teroristických útoků z 11. září 2001.  

Americká věznice Guantanámo | foto: U.S. NAVY

Nedlouho po útocích americká vláda na Guantánamo umístila stovky podezřelých napojených na teroristickou organizaci al-Káida, jež za útoky stála. Vězni byli označeni za nepřátelské bojovníky a byli zbaveni veškerých svých práv, ať už v rámci amerického práva, nebo Ženevských konvencí o spravedlivém vedení války. Následně byli vystaveni vyslýchání až mučení v podobě waterboardingu. Kontroverzní jednání amerických složek na Guantánamu podle některých expertů posiluje propagandu islamistických teroristických skupin.

Dnes Spojené státy na Guantánamu drží 39 teroristů, včetně údajného strůjce útoků z 11. září Chalída šejka Mohammeda. V současné době znovu pokračují po 17měsíční pauze trestní řízení s Mohammedem a dalšími čtyřmi údajnými teroristy z al-Káidy. Není však jasné, zda výsledek soudu padne do příštího výročí útoků z 11. září či někdy vůbec.

Kam dál?
Obama v Berlíně mluvil o Guantanámu i bezpečnosti, počet jaderných hlavic by chtěl snížit o třetinu (20.6. 2013)

Zdroj: France24 (Francie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek