natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Generál Obering přiletěl do ČR kvůli radaru

  24. dubna 2007  16:24

  Generál Obering přiletěl do ČR kvůli radaru
  Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu generál Henry Obering přiletěl včera do České republiky, aby informoval představitele české politické scény o technických aspektech radarové základny, kterou Spojené státy americké chtějí postavit ve vojenském prostoru Brdy. Prohlásil, že Česká republika a Polsko jsou ideální oblasti pro umístění částí systému protiraketové obrany, který by ochránil  Evropu a USA před možným nebezpečím raketového útoku ze strany Íránu.

  Generál Obering se v Praze setkal s prezidentem Klausem a s předsedou sociálních demokratů (ČSSD) Jiřím Paroubkem. Sociální demokraté trvají na požadavku, aby radarové základny byly začleněny do obranného sytému NATO. Navíc žádají, aby o případném umístění radaru na českém území bylo vypsáno referendum. Po schůzce s Oberingem Paroubek poznamenal, že i když má nyní více informací o této problematice, nemůže říci, že by to změnilo postoj sociální demokracie. Potvrdil však, že ČSSD oficiálně zahájila druhé kolo jednání o umístění radaru na území ČR.

  Podle Oberinga by umístění radarové základny v České republice ochránilo americké spojence a americké jednotky v regionu proti nebezpečí, které hrozí z Íránu a ze Severní Korey, a mělo by být začleněno do širší protiraketové obrany NATO. Dále řekl, že schopnosti Ruska, Severoatlantické aliance a Spojených států by mohly být spojeny v protiraketové obraně proti tomuto nebezpečí. Spojené státy prý poskytnou české veřejnosti co nejvíce možných informací o radarové základně. V červnu  Prahu navštíví také americký prezident George W. Bush.

  Čtěte také:
  Obranné systémy USA a NATO kompatibilní
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

  ---

  Robert Gates navštívil Putina
  Americký ministr obrany Robert Gates se včera v Moskvě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pozdvihl tak kampaň administrativy prezidenta George W. Bushe za rozmístění protiraketového systému ve střední Evropě na nejvyšší úroveň. Vladimir Putin je největším odpůrcem tohoto amerického plánu. Robert Gates byl po schůzce s Putinem a dalšími vysoce postavenými ruskými představiteli optimistický. Strany se prý dohodly na ustavení společné komise expertů, která se bude zabývat námitkami Ruska proti  obrannému systému. Tyto protiargumenty zopakoval nový ruský ministr obrany Anatolij Serdvukov po setkání s Gatesem.

  Vysocí vojenští a diplomatičtí představitelé Spojených států  v posledních týdnech cestují po Evropě a snaží se zmírnit rostoucí opozici proti jejich plánu. Gates se po návštěvě Moskvy zastaví ještě ve Varšavě a v Berlíně. Pracovníci Bushovy administrativy poskytli Moskvě seznam pěti oblastí možné spolupráce, který zahrnuje spolupráci při výzkumu a vývoji protiraketového projektu, sdílení dat získaných plánovaným radarem a společné testování systémových komponentů. 

  Čtěte také:
  Scheffer: Rusko o protiraketách dezinformuje
  Rusko chce protiraketovou dohodu s USA

  Zdroj:Newsday (USA)

  ---

  USA: Makedonie musí urychlit reformy
  „Makedonská vláda by se měla shodnout s opozičními stranami na reformách, které umožní pozvání země do NATO již v příštím roce,“ řekla představitelka amerického ministerstva zahraničí Rosemary DiCarlo s tím , že Spojené státy požadují, aby země z tohoto regionu byly pozvány do Aliance v roce 2008. Zástupkyně asistenta tajemníka pro evropské a euroasijské záležitosti dále uvedla, že Makedonie bude muset pokračovat v politických, ekonomických a obranných reformách. „Stále ještě je třeba udělat mnoho práce a času je málo,“ poznamenala DiCarlo po jednání s makedonským premiérem Nikolou Gruevským.

  DiCarlo požadovala další rozšíření Ohridských mírových dohod z roku 2001, které ukončily šest měsíců střetů mezi vládními silami a etnickými albánskými separatisty.

  Makedonie, Albánie a Chorvatsko se připravují na členství v NATO od roku 2002. Doufají, že se stanou členy Aliance v roce 2008.

  Čtěte také:
  Makedonie: Před vstupem do NATO nutné reformy
  Chorvatsko, Albánie a Makedonie na společném vojenském cvičení
  Název Makedonie možnou překážkou vstupu do NATO

  Zdroj: Serbianna.com (USA)

  ---

  Slovensko podporuje vstup Chorvatska do NATO
  Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že jeho země podporuje vstup Chorvatska do Evropské unie a Severoatlantické aliance. „Slovenská vláda vyjadřuje silnou podporu co nejrychlejšímu  vstoupení Chorvatska do Evropské unie a NATO,“ zdůraznil Fico na společné tiskové konferenci se svým chorvatským protějškem Ivo Sanaderem. Bratislava pomůže Chorvatsku s integračním procesem. „Bylo by dobré, kdybychom jim mohli trochu pomoci a povědět o našich chybách (během příprav na vstup Slovenska do EU), aby se z nich mohli poučit,“ řekl Fico.

  Sanader řekl, že Chorvatsko „očekává pozvánku k přistoupení k NATO v příštím roce“.

  Čtěte také:
  USA: Pozvánka do NATO pro Chorvaty už za rok

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Zatčení Talibanců vyvolalo další násilí
  Afghánská policie a koaliční jednotky pod velením Spojených států se v úterý ráno střetly s příslušníky Talibanu v západním Afghánistánu. Během bojů zemřelo 13 Talibanců a čtyři lidé byli zraněni. Tyto násilnosti se odehrály poté, co představitel afghánských sil oznámil zatčení 200 Talibanců v jihoafghánské vesnici. Mezi zatčenými údajně může být i velitel vojenských milicí Mulla Dadullah.

  Operace afghánských a koaličních sil začala v pondělí večer v distriktu Bakwa v provincii Farah. Podle šéfa provinční policie byli zabiti dva příslušníci Talibanu, ale také dva policisté. Osm bojovníků Talibanu bylo během akce zatčeno. Zabití nebo zatčení Mully Dadullaha, blízkého pobočníka hlavního vůdce Talibanu Mully Umara, by bylo velkým vítězstvím pro afghánskou vládu a její zahraniční podporovatele.

  Čtěte také:
  Taliban žádá propuštění svých bojovníků
  Americký generál: Taliban zveličuje svoje hrozby

  Zdroj: Kentucky.com (USA)

   

   

   


  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media