natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie se chystá na intervenci v Libyi, tvrdí diplomat

  5. ledna 2015  17:10

  Vojáci francouzského námořnictva při operaci Unified Protector. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Francie se chystá na intervenci v Libyi, tvrdí diplomat

  Paříž by podle nejmenovaného arabského diplomata mohla během následujících třech měsíců vojensky zakročit v Libyi. Informace přišla krátce poté, co francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian uvedl: „Libye se nyní nachází v chaosu a stala se živnou půdou pro teroristy, kteří ohrožují stabilitu Nigeru a z dálky také bezpečnost Francie. Myslíme si, že nastala chvíle, kdy by se mezinárodní společenství mělo vypořádat s libyjským problémem.“ Podle arabského diplomata je nyní otázkou, nikoli zda Francie v Libyi zasáhne, ale kdy se tak stane.

  Francouzské a arabské zdroje z diplomatických kruhů informovaly zpravodajský server Asharq Al-Awsat, že francouzská ministerstva vnitra a obrany mají rozdílný názor na to, jak se s Libyí nejlépe vypořádat. Le Drianův rezort se pak podle všeho přiklání k vojenské intervenci v zemi.

  Po vojenské intervenci v Libyi explicitně volal nigerský prezident. Žádost podporují také další africké země, například Mali a Senegal.

  Kam dál?
  Libye: Haftar získává podporu vojenské rozvědky a policie (21.5. 2014)

  Zdroj: Asharq Al-Awsat (Velká Británie)

  ---

  Mistraly dostanete, až bude klid na Ukrajině, vzkázala Paříž Kremlu

  Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian vyjmenoval podmínky, za kterých Paříž zváží naplnění kontraktu na dodávku dvojice výsadkových lodí Mistral ruskému námořnictvu. „Na Ukrajině musí být příměří, které bude beze zbytku respektováno. Současně je potřeba začít s politickým řešením situace,“ uvedl ministr.

  První z Mistralů mělo Rusko dostat již v průběhu listopadu 2014, ale francouzská vláda rozhodla o odložení dodávky kvůli ruské podpoře separatistů na Ukrajině. Minulý měsíc upozornil náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov, že Francie musí buď splnit podmínky zakázky v hodnotě 1,2 miliardy eur, nebo musí Moskvě tento obnos vrátit.

  Kam dál?
  Ruští námořníci cvičící na Mistralech se vrátí domů (18.12. 2014)

  Zdroj: The St. Petersburg Times (Rusko)

  ---

  Rusko chystá test vojenských robotů

  Bojoví roboti ohánějící se kulomety budou testováni v ruském region kolem Astrachaně. Po uvedení do výzbroje by je měly využívat ruské strategické raketové síly. Podle zástupce ruského ministerstva obrany pro strategické raketové síly Dmitrije Andrejeva se testy budou soustředit na „přezkoumání mobilních a statických robotických systémů včetně těch, které budou zodpovědné za vytvoření dálkově ovládaných prostředků neviditelné technologie a signalizace“. Testy jsou součástí iniciativy na rozmístění robotů, kteří by nejpozději od roku 2020 chránili ruské základny s mezikontinentálními balistickými raketami.

  Kam dál?
  Západ nás utiskuje a vymýšlí pohádky, kritizoval ruský generál (10.12. 2014)
  Moskva neprozradí, kde a kolik má jaderných zbraní (5.2. 2014)

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko), Business Insider (USA)

  ---

  Při náletech NATO v Afghánistánu zemřelo 18 ozbrojenců

  Nejméně osmnáct ozbrojenců zemřelo při náletu letounů Severoatlantické aliance ve východoafghánské provincii Paktika. Nálet byl veden proti konvoji teroristů v regionu, který sousedí s Pákistánem. Při útoku byla zničena tři vozidla ozbrojenců. Afghánské úřady zatím nevědí, jestli se ozbrojenci do místa útoku dostali z území Pákistánu nebo nikoli. Podle anonymního vyjádření místního příslušníka bezpečnostních složek však mezi usmrcenými ozbrojenci byli také cizinci.

  Kam dál?
  Tálibán ohlásil „porážku“ NATO v Afghánistánu (30.12. 2014)

  Zdroj: World Bulletin (Turecko), Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Kontaktní velvyslanectví NATO v Kazachstánu mají nově na starosti Estonci

  Od prvního ledna letošního roku slouží estonské velvyslanectví v Astaně jako kontaktní ambasáda Severoatlantické aliance v Kazachstánu. Estonsko tak převzalo štafetu od Lotyšska. „Role estonského velvyslanectví jakožto kontaktní ambasády NATO demonstruje alianční důvěru v Estonsko a rozšiřuje kanály komunikace jak uvnitř NATO, tak i mezi Aliancí a jeho partnerskou zemí,“ uvedlo estonské ministerstvo vnitra.

  Kontaktní velvyslanectví NATO ve světě jsou pověřena nejrůznější agendou od informování o alianční politice, přes organizaci návštěv aliančních představitelů až po implementaci dohodnutých opatření. Systém kontaktních velvyslanectví NATO funguje od roku 1992.

  Zdroj: Tengri News (Kazachstán)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media