natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie posílí své jednotky v Afghánistánu

  16. listopadu 2007  12:28

  Francie posílí své jednotky v Afghánistánu
  Francie se chystá rozšířit svůj kontingent v Afghánistánu. Pravděpodobně ale nevystřídá ani neposílí jednotky, jako jsou například ty kanadské, které musí bojovat v neklidných oblastech země.
        
  Francouzská armáda přesune do Kandaháru šest letounů Mirage a navýší počty svých instruktorů, kteří se podílejí na výcviku afghánské armády. „Takže naše zapojení se zvyšuje. Jsme připraveni poskytnout tolik vojáků, kolik bude zapotřebí k celkové činnosti NATO v operaci Trvalá svoboda,“ řekl mluvčí francouzského ministra zahraničí Frederic Desagneaux.
        
  „Posílili jsme naši přítomnost v Afghánistánu a jsme otevřeni mnoha novým možnostem. Ale musí být také zvážen obecný kontext francouzského vojenského angažmá v zámořských oblastech, které je velmi, velmi široké,“ reagoval Desagneaux na kritiku, že je Francie neochotná zapojit se do bojů na nepokojném jihu. Francie udržuje v zahraničních operacích přes deset tisíc vojáků.
        
  Čtěte také:
  Francie zvažuje vyslání více vojáků do ISAF            

  Zdroj: National Post (Kanada)
        
  ---

  NATO stále nerozhodlo o nových členech
  Mezi Albánií, Chorvatskem a Makedonií, které aspirují na členství v Alianci, není rozhodnuto o favoritovi. „Mezi spojenci nebylo dosaženo žádného rozhodnutí o tom, kdo by měl obdržet pozvánku ke členství,“ řekl zástupce generálního tajemníka NATO Martin Erdman poté, co se setkal s makedonským premiérem Nikolou Gruevskim.
        
  Erdman poukázal na to, že přistupování k NATO je dlouhodobý proces a že pokroky těchto zemí jsou neustále zkoumány. Makedonii doporučil, aby urychlila své politické reformy, neboť dle jeho slov je příštích pár měsíců pro makedonské aspirace zásadních.
        
  Čtěte také:
  NATO: Makedonie musí urychlit své reformy     
        
  Zdroj: China View (Čína)

  ---
        
  Volby v Kosovu vedou k nezávislosti
  V Kosovu se budou konat parlamentní volby, od nichž se očekává, že Srbsku prokáží oprávněnost požadavku albánské většiny na nezávislost. Ať vyhraje kdokoli, kosovské stanovisko se nezmění. Voliči si jsou jisti, že nová vláda vyhlásí nezávislost hned, jak trojice prostředníků ukončí rozhovory, což by se mělo stát nejpozději 10. prosince.
        
  V průzkumech zatím mírně vede opoziční Demokratická strana Kosova pod vedením bývalého vůdce gerily Hašima Thači, která se nejspíš bude muset o vládu dělit s Demokratickou ligou Kosova Ibrahima Rugovy. Thači již prohlásil, že vyhlášení nezávislosti je jasně dané a je „jen otázkou, na kdy bude stanoveno datum“. „Kosovo a Srbsko by mohly hovořit dalších sto let a nikdy by spolu nesouhlasily," dodal.
        
  Prostředník EU Wolfgang Ischinger nevidí žádnou naději, že by mohla být dohoda o statutu dosažena. Namísto toho navrhuje, aby Srbsko a Kosovo podepsaly dohodu, v níž by byla otázka statutu zcela vynechána.
        
  Čtěte také:
  USA údajně zvažují „zmrazení“ statusu Kosova      
  Srbští povstalci: Odtrhne-li se Kosovo, zaútočíme na vojáky NATO a OSN     
  Bělehrad chce více času na jednání o Kosovu      
        
  Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

  ---
        
  Rusko ruší své základny v Gruzii
  Rusko tvrdí, že jeho jednotky již opustily poslední základnu v Gruzii, čímž odstranily jeden ze zdrojů napětí mezi těmito státy. Poslední konvoj opustil základnu v Batumi ve středu, tvrdí ruské armádní zdroje.
        
  Ruské mírové mise v odštěpeneckých regionech Abcházii a Jižní Osetii stále zůstávají. Tbilisi ale chce, aby i tyto jednotky byly nahrazeny mezinárodním sborem. Gruzínský president Michail Saakašvili obviňuje Moskvu, že podporuje místní separatisty, což ale Moskva odmítá.
        
  Západ požadoval uzavření ruských základen v Gruzii a Moldávii před tím, než podepíše dodatek ke smlouvě o konvenčních silách v Evropě. Ruský parlament však v tomto měsíci odstoupil od této smlouvy, kterou již dříve ratifikoval.
        
  Čtěte také:
  Gruzínská opozice: Chceme do NATO       

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---
        
  NATO zaostává ve výcviku afghánské policie
  Nedostatek policejních a vojenských instruktorů v Afghánistánu zpomaluje vytváření afghánských bezpečnostních sil schopných bojovat s Talibanem. Tento nedostatek je zvláště patrný u policie, která je daleko hůře vycvičena než afghánská armáda, řekl plukovník Mike McMahon.
        
  „Policie je pozadu,“ řekl McMahon. „Musíme přijímat mimořádná opatření, abychom to napravili.  Museli jsme již stáhnout mnoho týmů z armády, abychom z nich mohli vytvořit týmy pro policii.“
        
  NATO stále potřebuje okolo čtyřiceti šesti výcvikových týmů, řekl mluvčí NATO James Apparthurai. Očekává se, že tyto požadavky ještě budou narůstat.
        
  Čtěte také:
  Henault: V Afghánistánu stále chybí zdroje     
  V Afghánistánu chybí polovina výcvikových jednotek          

  Zdroj: USA Today (USA)
        
        

   

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media