natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie naznačuje: Pomůžeme Kanadě v Afghánistánu

  8. února 2008  13:06

  Francie naznačuje: Pomůžeme Kanadě v Afghánistánu
  Francouzský ministr obrany Hervé Morin nabídnul svému kanadskému protějšku Peteru MacKayovi pomoc v bojích proti Talibanu v jižním Afghánistánu. Podmínil svoji nabídku žádostí, aby Kanada počkala s hlasováním o možnosti prodloužení mandátu svých sil v Afghánistánu. Ottawa totiž hrozí, že pokud se v Alianci nenajdou spojenci, kteří by posílili její kontingent operující převážně v provincii Kandahár, odejde z Afghánistánu v únoru 2009.

  Ministr Morin odmítl dále specifikovat typ pomoci a jednotek, které by Francie případně do Afghánistánu poslala. Na setkání ministrů obrany členských zemí NATO v litevském Vilniusu zopakoval kanadský ministr MacKay požadavek na posílení afghánské mise alespoň o 1 000 vojáků. Ochotu poskytnout vojáky musí projevit některá z aliančních zemí před kanadským parlamentním hlasováním o osudu své afghánské mise, které se očekává na konci března.

  „Řekl jsem, že Kanaďanům pomůžeme. Vím, že náš prezident Nicolas Sarkozy má výjimečně dobré vztahy s kanadským premiérem, a naznačil jsem mu, že toto všechno by mělo být zváženo jako součást celkové reflexe o reorganizaci aliančních sil,“ vysvětlil ministr Morin na tiskové konferenci.

  Čtěte také:
  Afghánistán: Francie možná pomůže kanadským jednotkám
  Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  ČR přispěje na stavbu nové centrály NATO
  Česká republika se chystá investovat okolo půl miliardy korun do plánované stavby nové centrály Severoatlantické aliance v Bruselu. O tomto návrhu bude česká vláda jednat v pondělí.

  Zatímco společná část nové centrály bude financována z aliančního rozpočtu, výstavba jednotlivých částí pro národní delegace bude zaplacena samotnými členskými státy NATO. Právě tato část představuje finanční náklady v celkové výši 1,15 miliard Euro. „Bylo dohodnuto, že Česká republika pokryje 1,6 % této sumy,“ řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Částka půl miliardy korun, která bude použita mezi lety 2008 a 2013, zahrnuje i rezervu pro možnou inflaci.

  Severoatlantická aliance se rozhodla vybudovat nové velitelství v Bruselu na svém washingtonském summitu v roce 1999. Nová budova bude stát na ploše bývalého letiště v blízkosti současné centrály.

  Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

  ---

  Ukrajina chce do NATO navzdory domácím roztržkám
  Ukrajinský ministr obrany Jurij Jechanurov potvrdil přání své země vydat se na dlouhou cestu směřující ke členství v Severoatlantické alianci navzdory domácím politickým třenicím v této otázce. Na schůzce se svými protějšky z členských zemí NATO ve Vilniusu požádal o zvážení možnosti ukrajinské účasti v aliančním programu Akčního plánu členství. Zapojení kterékoli země do tohoto programu je považováno za první krok v úsilí o vstup do NATO.

  „Naše cesta do Evropy vede přes NATO. Ukrajina vidí Alianci jako nejlepšího garanta stability v Evropě,“ zdůraznil Jechanurov.

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer ocenil Ukrajinu jako jedinou nečlenskou zemi, která se zapojuje do všech aliančních vojenských operací. Dodal, že diskuse o ukrajinské otázce bude pokračovat  na dubnovém aliančním summitu v Bukurešti.

  Čtěte také:
  Ukrajina: NATO rozděluje zemi i parlament
  Estonský prezident lobbuje za členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Ministři NATO: Nyní Kosovo neopustíme
  Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance na svém setkání ve Vilniusu znovu potvrdili svůj závazek podporovat a udržovat bezpečnost a stabilitu v srbské separatistické provincii Kosovo.

  Severoatlantická aliance v Kosovu velí mezinárodním jednotkám KFOR, které čítají 16 000 vojáků. Ve Vilniusu jednali alianční ministři obrany se svými protějšky z nečlenských zemí NATO, které však do sil KFOR také přispěly svými jednotkami.

  „KFOR musí chránit většinu i menšinu – všechny kosovské občany bez výjimky,“ řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Dodal, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244 poskytuje právní základ silám KFOR a tak tomu zůstane i po vyhlášení kosovské nezávislosti.

  Podle neoficiálních zpráv by k vyhlášení nezávislosti Kosova etnickými kosovskými Albánci mohlo dojít během deseti dnů.

  Čtěte také:
  NATO v Kosovu zůstane

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  NATO kvůli Afghánistánu riskuje svoji „tvář“
  Americký ministr obrany Robert Gates varoval, že budoucnost Severoatlantické aliance je v ohrožení kvůli rozdílům v názorech o vedení mise v Afghánistánu. Dodal, že hrozí také rozdvojení Aliance. „Mám obavy o rozdvojení Aliance, ve které by část spojenců byla ochotna bojovat a umírat za obranu lidské bezpečnosti a druhá část nikoli,“ řekl Gates jedné z komisí amerického senátu. „Pokud tento stav bude přetrvávat nebo se ještě zhorší, nad budoucností NATO se objeví černé mraky,“ dodal Gates.

  Gatesova slova přišla ve chvíli, kdy byli americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice a její britský protějšek David Miliband na návštěvě Afghánistánu. Setkali se zde s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím a dalšími afghánskými představiteli.

  Podle Gatese by bez zapojení větší části spojenců do afghánských bojů, brzy zmizela ochota těch, kteří nesou největší břemeno této války.

  Čtěte také:
  Neshody o Afghánistánu před setkáním ministrů NATO
  Scheffer se obává roztržky v NATO kvůli Afghánistánu
  Budoucnost NATO na Afghánistánu nezávisí: Henault

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media