natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie: NATO nesmí opustit Afghánistán

  4. března 2009  15:20
  Francie: NATO nesmí opustit Afghánistán
  Francouzský ministr obrany Hervé Morin prohlásil, že Severoatlantická aliance by měla vojensky zůstat přítomna v Afghánistánu tak dlouho, jak bude potřeba, ale měla by dát jasně najevo, že její závazek v této zemi není neomezený.

  Podle Morina by také Aliance měla postupně předat zodpovědnost za bezpečnost země do rukou Afghánců, a to posílením jejich ozbrojených sil a policie. Dále by alianční představitelé na summitu NATO příští měsíc měli diskutovat o stanovení doby, kdy mezinárodní jednotky z Afghánistánu odejdou.

  „Nyní odchod z Afghánistánu nepřichází v úvahu. Afghánští lidé musí mít jistotu, že alianční vojáci jsou garanty jejich bezpečnosti a svobody, ale že v zemi nezůstanou navěky,“ dodal Morin.

  Čtěte také:
  NATO nabídlo další podporu Afghánistánu
  Zpráva: Afghánistán potřebuje ještě víc vojáků

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Gates: Není možné stanovit konec ISAF
  Americký ministr obrany Robert Gates prohlásil, že je ještě příliš brzy na stanovení data odchodu mezinárodních jednotek z Afghánistánu. „Všichni bychom chtěli, aby naše mise v Afghánistánu již byla ukončená a mohli bychom stáhnout naše vojáky domů. Ale myslím, že se to nestane v blízké budoucnosti,“ řekl Gates na tiskové konferenci se svým francouzským protějškem Hervé Morinem, který s jeho slovy souhlasil.

  Ministr Gates také hovořil o důležitosti revize americké strategie v Afghánistánu, která posuzuje cíle afghánské mise a stanovuje měřítka, podle kterých by mohla být měřena její úspěšnost. „Myslím, že po dokončení revize afghánské operace budeme mít mnohem lepší představu o tom, jak postupovat dál,“ řekl k tématu Gates.

  Čtěte také:
  Bush nařídil revizi afghánské strategie

  Zdroj: AFP (Francie)  

  ---

  Francie jmenovala vyslance pro Afghánistán a Pákistán
  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jmenoval Pierra Lellouche zvláštním vyslancem pro Pákistán a Afghánistán. Lellouche je poslancem za Sarkozyho středopravicovou stranu UMP a expert v oblasti mezinárodních vztahů a ve své nové funkci bude spolupracovat s vyslanci Spojených států, Velké Británie a Německa.

  „Afghánská krize a nestabilita Pákistánu nyní tvoří stejný problém,“ napsal Sarkozy v otevřeném dopise Lellouchovi s tím, že situace v těchto dvou zemích představuje velkou hrozbu světové bezpečnosti. „Naší prioritou je zabránit znovunastolení radikálního režimu v Afghánistánu, destabilizaci Pákistánu a zmenšit teroristickou hrozbu, která má středisko v tomto regionu,“ dodal Sarkozy.

  Nový americký prezident Barack Obama udělal z Afghánistánu prioritu své zahraniční politiky a vyslancem pro Afghánistán a Pákistán jmenoval Richarda Holbrooka. Jeho krok ihned následovaly vlády Francie a Německa.

  Čtěte také:
  Holbrooke: Afghánistán tvrdším oříškem než Irák
  USA naznačují novou politiku vůči Kábulu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO sníží počet vojáků KFOR v Kosovu
  Mezinárodní mírové jednotky pod velením NATO v Kosovu (KFOR) se letos zmenší, oznámil velitel KFOR, italský generál Giuseppe Emilio Gay v Prištině. „Letos dojde k redukci počtu vojáků sil KFOR na celém území Kosova,“ řekl generál Gay s tím, že odchod části vojáků je výsledkem stabilní bezpečnostní situace v Kosovu a že neznamená celkové stažení jednotek KFOR ze země.

  Generál Gay ale odmítl tvrzení srbského listu Politika, že NATO do června drasticky sníží počet svých lidí v Kosovu. Podle expertů začne stahování vojáků KFOR až ve druhé polovině letošního roku.

  Zdroj: Xinhua(Čína)

  ---

  Sikorski blíže kandidatuře na generálního tajemníka NATO
  Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski pravděpodobně brzy podá svoji oficiální kandidaturu na post generálního tajemníka NATO. Polská velvyslanectví byla instruována, aby zjistila názor vlád ostatních aliančních členů na tento krok. Již dříve byly šance Sikorského neoficiálně zjišťovány polskými ambasádami v Římě a v samotném NATO.

  Radoslaw Sikorski žádá velvyslance, aby vysondovali, zda země jejich působnosti zamýšlí navrhnout vlastního kandidáta na funkci aliančního generálního tajemníka a jaký je jejich názor na jeho vlastní potenciální kandidaturu. Sikorski údajně dokonce velvyslancům napsal, ať v jeho prospěch lobují, což podle zdrojů z polského ministerstva zahraničí znamená, že se skutečně rozhodl o post v NATO ucházet.

  Čtěte také:
  Sikorski popírá zájem o funkci šéfa NATO
  Litva podporuje kandidaturu Sikorského

  Zdroj: Gazeta Wyborcza (Polsko) 

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media