natoaktual.cz

Francie: Do Středoafrické republiky pošlou vojáky další evropské země

18. prosince 2013  15:42
 

Francie již poslala do své bývalé kolonie v Africe 1 600 vojáků. Ilustrační foto. | foto: ESM Saint-Cyr

Francie: Do Středoafrické republiky pošlou vojáky další evropské země

Některé evropské země pošlou své vojáky podpořit francouzsko-africkou misi k obnovení pořádku ve Středoafrické republice, uvedl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Francie již poslala do své bývalé kolonie 1 600 vojáků, aby zabránila eskalaci násilí mezi křesťanskými jednotkami a koalicí rebelů Seleka, která na jaře svrhla režim prezidenta Bozizého. „Brzy dorazí jednotky našich evropských kolegů,“ prohlásil Fabius v parlamentu.

Na setkání ministrů zahraničí Evropské unie Francie požádala o více než logistickou a finanční pomoc pro mírovou misi ve Středoafrické republice.

Podle Amnesty International dochází v hlavním městě Bangui k válečným zločinům. I když evropské země poskytly různé formy asistence, Francouzi jsou zatím ve Středoafrické republice sami. Podle diplomatů by jako první mohli dorazit vojáci z Polska a Belgie.

Kam dál?
Mírové sbory ve Středoafrické republice potřebují posily, zní z EU (29.11. 2013)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

SACEUR je znepokojen rozmístěním ruských raket

Velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě generál Philip Breedlove je znepokojen rozmístěním ruských raket Iskander v Kaliningradské oblasti v těsné blízkosti hranice zemí NATO. Podle něj si situace žádá mnohem lepší komunikaci mezi Ruskem a Aliancí. „Naše lodě plují ve Středomoří hned vedle těch jejich, naše letadla se setkávají nad Baltem a Severním mořem… nesmíme si dovolit nesprávně vyhodnotit situaci,“ varoval generál Breedlove.

Rozmístění raket odhalilo potřebu mnohem častější a spolehlivější formy komunikace mezi NATO a ruskými vojenskými veliteli. „My vojáci ve velení této aliance musíme mít prostředky důvěrné, stálé a spolehlivé komunikace,“ dodal generál.

Kam dál?
Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO, dostřelí i do Česka (16.12. 2013)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Šest vojáků ISAF zahynulo v Afghánistánu při letecké nehodě

Při letecké nehodě v jihovýchodním Afghánistánu zahynulo podle oficiálních zdrojů šest vojáků mise ISAF. Jde o nejvážnější leteckou nehodu mezinárodní koalice za poslední rok. Právě probíhá vyšetřování; podle předběžných zjištění nebyla na místě nehody zaznamenána žádná nepřátelská aktivita.

Mezitím se však na Twitteru přihlásilo k odpovědnosti za nehodu hnutí Tálibán. Jeho bojovníci údajně měli sestřelit helikoptéru, když letěla v nízké letové hladině nad provincií Zábul. Velení ISAF nezveřejnilo národnosti vojáků, na jihu Afghánistánu však působí zejména Američané.

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

NATO začne na jaře plánovat stažení z Afghánistánu

Pokud afghánský prezident Hamíd Karzáí odmítne podepsat bilaterální bezpečnostní dohodu se Spojenými státy, aby mohli američtí vojáci v zemi zůstat i po roce 2014, Severoatlantická aliance začne nejpozději na jaře příštího roku podrobně plánovat kompletní stažení z Afghánistánu, uvedl velitel NATO generál Philip Breedlove. Bez americko-afghánské dohody podle něj NATO nebude schopné vyjednat s tamní vládou přítomnost vojáků z jiných zemí Aliance.

K poslední rotaci vojáků by došlo na jaře 2014 přibližně v dubnu, kdy budou v Afghánistánu probíhat prezidentské volby, uvedl generál Breedlove. Ať už budou mít Spojené státy v Afghánistánu malou výcvikovou misi nebo dojde k úplnému stažení všech vojáků, plány musí být na stole nejpozději na jaře, protože „trvá nějaký čas dostat vojáky ze země“, upozornil generál.

Kam dál?
Role NATO v Afghánistánu po roce 2014 ještě není vyřešena (28.11. 2013)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Tálibán zaútočil na cisterny NATO

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zaútočili nedaleko afghánsko-pákistánské hranice na cisterny převážející palivo pro misi Severoatlantické aliance. V přestřelce, která následovala, byl zabit člen afghánské policie a další tři byli zraněni. K útoku došlo brzy ráno na základně NATO poblíž hraničního přechodu Torkahm na klíčové zásobovací trase do Afghánistánu, uvedl mluvčí provincie.

Útočníci nejprve vyhodili do povětří vůz zaparkovaný u brány, exploze pak způsobila výbuch cisteren plných paliva, které parkovaly poblíž. Útočníci se následně prostříleli na základnu, tam je ale afghánská policie zneškodnila, uvedl mluvčí. Incident neměl na svědomí životy vojáků ISAF.

Zdroj: The Seattle Times (USA)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek