natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Finsko znovu zváží členství v NATO

  15. srpna 2007  16:36

  Finsko znovu zváží členství v NATO
  Finsko znovu zváží otázku vstupu do NATO jako součást revize své obranné politiky, která následovala po geopolitických změnách po konci studené války. Komise složená ze zástupců finského prezidenta, ministerstev zahraničí, obrany a financí předloží parlamentu svoje závěry příští rok, oznámil finský premiér Matti Vanhanen. Finsko, které sdílí 1 300 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem, je v mírových dobách neutrální zemí.

  Zatímco většina Finů je proti vstupu své země do Severoatlantické aliance, mnoho politiků, zejména konzervativců, cítí, že finská neutralita již zastarala. Finsko se připojilo k Evropské unii v roce 1995 a od roku 1994 se účastní cvičení a operací NATO v rámci aliančního programu Partnerství pro mír. V novém prohlášení finské vlády se píše, že „NATO v nedávné době dovršilo důležitý rozšiřovací proces“.

  Během poválečných let si Finsko vybudovalo především pozemní armádu, která ale není dobře připravena na vojenské výzvy současnosti. Pokud by Finsko přistoupilo k NATO, mělo by málo jednotek nebo materiálu, kterým by mohlo přispět do aliančních operací.

  Finsko má v současnosti 750 vojáků v misích OSN v Kosovu, Bosně a Hercegovině a Afghánistánu. Premiér Vanhanen však oznámil, že jeho země nebude moci přispět k misi OSN v Dárfúru kvůli nedostatku lidských zdrojů.

  Čtěte také:
  Finsko mimo NATO bude zvláštností
  Finský parlament není proti účasti země v NRF

  Zdroj: Gulf Times (Katar)

  ---

  Masivní cvičení: USA a NATO začaly bránit Island
  Představitelé Spojených států a Islandu se připojili ke svým partnerům ze Severoatlantické aliance, aby společně zahájili cvičení, které má demonstrovat americký závazek obrany ostrova z roku 1951 daný bilaterální smlouvou mezi USA a Islandem. NATO a Spojené státy se tehdy zavázaly, že budou bránit Island, pokud by na něj byl proveden nepřátelský útok. Island nemá vlastní armádu, ale je mezi prvními signatáři Washingtonské smlouvy, zakládající listiny NATO.

  Cvičení Northern Viking 2007 je integrální součástí spojeneckých snah o modernizaci islandské bezpečnostní strategie a vyrovnání se s hrozbami 21. století. Zároveň má zdůraznit rozhodující úlohu islandského vzdušného obranného systému pro bezpečnost aliančního vzdušného prostoru. Téměř 200 letců britského Královského letectva RAF se připojilo ke svým protějškům z Islandu, Norska, Dánska a NATO. Vojáci cvičí na letounech typu E-3A AWACS, F-15 Eagles, KC-135 Stratotanker, F-16 Fighting Falcons a P-3 Orion. Dále je do cvičení zapojena fregata s průzkumným a záchranným vrtulníkem z Dánska a průzkumné a záchranné jednotky z Islandu. Paralelně probíhá na Islandu ještě protiteroristické cvičení, do něhož jsou zapojeny i speciální síly z Lotyšska, islandská policie a představitelé islandského ministerstva obrany.

  Z hlediska protivzdušné obrany toto cvičení připravuje posádky letadel na vedení vzdušných operací na obranu Islandu. Alianční spojenci spolupracují na lokalizaci a identifikaci neznámého letounu a rozpoznání případné hrozby.

  Čtěte také:
  Norské stíhačky letí cvičně bránit Island
  Aliance bude hlídat islandské nebe

  Zdroj: Air Force Link (USA)

  ---

  Černá Hora dodá zbraně afghánské armádě
  Černá Hora věnuje své přebytečné zbraně a munici afghánské armádě. Chce tak přispět k větší bezpečnosti této válkou zničené země. Černohorské ministerstvo obrany pošle do Afghánistánu asi 1 500 automatických pušek, 100 kulometů a 250 000 nábojů.

  Černá Hora vyhlásila nezávislost na Srbsku v červnu 2006 a zapojila se do aliančního programu Partnerství pro mír, který představuje rámec pro praktickou spolupráci se zeměmi aspirujícími na členství v NATO.

  Čtěte také:
  Černá Hora chce do NATO

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Další rotace vojáků AČR míří do Iráku
  Vojáci 4. brigády rychlého nasazení z Žatce se zanedlouho vydají na misi do jihoirácké Basry. Elitní žatecká brigáda v letošním roce sestavuje celkem pět rotací do zahraničních misí.

  S necelou stovkou příslušníků 3. kontingentu Armády České republiky, kteří budou od poloviny srpna 2007 působit v řadách Mnohonárodních sil v Iráku, se v úterý do Žatce na slavnostní nástup přijeli rozloučit náměstek ministryně obrany pro majetek František Padělek, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Josef Prokš a další hosté. Součástí slavnostního nástupu byla také bohoslužba pronesená vojenským kaplanem nadporučíkem Kamilem Víchou.
   
  V pořadí třetí kontingent, kterému velí podplukovník Pavel Rous, tvoří 99 zkušených vojáků převážně z útvarů brigády rychlého nasazení, mezi nimiž je i sedm žen a čtyři psovodi se psy, jejichž role v Iráku je nezastupitelná. Před nimi už dva české kontingenty v Basře od prosince minulého roku zabezpečovaly nepřetržitou ochranu a ostrahu nejen hlavního vstupního kontrolního stanoviště na zdejší základnu mnohonárodních sil, ale také střežení části této základny.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  ---

  První polská oběť v Afghánistánu
  Polské jednotky v Afghánistánu postihlo první úmrtí. Poručík Lukasz Kurowski byl zraněn pravděpodobně talibanskými povstalci při útoku na jeho konvoj nedaleko města Gardez a zemřel během převozu do nemocnice. Kurowski je tak prvním Polákem, který padl v této asijské zemi od roku 2002, kdy se zde polské jednotky připojily k silám NATO.

  Polský ministr obrany Alexander Szczyglo prohlásil, že Kurowski zemřel „při plnění svých povinností“. Během incidentu bylo zraněno také pět afghánských vojáků.

  Polsko tento rok zvýšilo počet svých vojáků v Afghánistánu na více než 1 100.

  Čtěte také:
  Polsko do Afghánistánu posílá na 1000 vojáků
  Polsko pomůže vyzbrojit afghánskou armádu

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

   

   

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media