natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Finsko a Švédsko se chystají zapojit do NRF

  17. dubna 2007  16:16

  Finsko a Švédsko se chystají zapojit do NRF
  Finsko a Švédsko jsou připraveni účastnit se operací Sil rychlé reakce NATO (Nato Reaction Force -NRF). Podle finského ministra zahraničí Erkki Tuomioji země připravily několik směrnic, ve kterých Alianci oznamují, že „jsou připraveny odpovědět kladně na otázku, zda se účastnit operací v silách, které doplňují jednotky členských zemí NATO.“ Aliance dostane oficiální oznámení během několika dnů. Tuomioja dodal, že rozhodování o rozmístění sil v aliančních operacích je na parlamentu, který tak bude činit případ od případu. Nejedná se tedy o závazek účasti ve všech operacích NATO. Podle finského premiéra Mattiho Vanhanena se vláda bude zabývat otázkou účasti v Silách rychlé reakce NATO nejdříve na konci letošního roku.

  Finsko se Švédskem se tímto tématem začaly zabývat v lednu na společné schůzce ministrů obrany těchto zemí.

  „Doplňující síly“ se účastní stejných operací jako jednotky členských států NATO. Aliance může využívat tyto síly zemí zapojených do programu Partnerství pro mír v případech, kdy jednotky členských států nejsou momentálně k dispozici nebo je jejich přítomnost nutná někde jinde.

  Čtěte také:
  Švédsko se staví kladně k NRF
  Finský generál: Do NATO nespěchejme

  Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

  ---

  Kanada: Afghánskou válku nevyhrajeme silou
  Přestože jsou kanadské jednotky v západní části afghánské provincie Zhari početné, dosažení opravdové stability je zatím v nedohlednu. „Potřebujeme, aby místní lidé přestali podporovat Taliban a začali s podporou afghánské vlády,“ řekl major Steve Graham, který dohlíží na operace v této části Afghánistánu. „V této válce je třeba spolupracovat s Afghánci a umožnit jim zajistit bezpečnost a rozvoj své země,“ uvedl na tiskové konferenci zástupce velitele kanadského kontingentu Mike Cessford.

  Plukovník Cessford také dodal, že se afghánská válka nedá vyhrát pouze vojenskou silou a „zabitím každého Talibance“. Major Graham jeho slova potvrdil s tím, že se místní lidé musí rozhodnout, zda poskytnout útočiště Talibanu nebo naopak upozorní síly NATO na Talibanci rozmístěné bomby. „V každém povstání to jsou lidé, kteří rozhodnou o vítězi,“  uvedl  Graham. Podle jeho slov však nyní Afghánci „nemají žádnou víru“.

  Čtěte také:
  Kanada zváží svoji roli v Afghánistánu
  Scheffer: Kanada není v Afghánistánu sama

  Zdroj: Ottawa Citizen
  (Kanada)

  ---

  Rada Evropy kritizuje protiraketový štít USA
  Členové Rady Evropy se včera připojili ke sboru hlasů kritizujících rozhodnutí Polska a České republiky vyjednávat o rozmístění částí plánovaného amerického protiraketového štítu na jejich územích. Považují to za nebezpečné pro jednotu Evropy.

  Například podle holandského senátora Rene van der Lindena znamenají plány  umístění protiraketového štítu ve střední Evropě riziko vytvoření nového napětí. „Potřebujeme smíření, ne konfrontaci – to je historické ponaučení, které jsme si odnesli ze studené války a úspěšných padesáti let Evropské unie. Rozhodnutí, která mají důsledky pro celou Evropu, nesmí podkopat evropskou jednotu. Namísto toho musíme udržovat naši solidaritu otevřenými diskusemi a společnými rozhodnutími.“

  V sobotu polský premiér Jaroslaw Kaczyński  opět vyjádřil silnou podporu americkému plánu. Podle něj by posílil polské pouto s Washingtonem. Zároveň zdůraznil, že rozhodnutí o případném umístění deseti antiraket v Polsku je bilaterální záležitostí Polska a USA.

  Čtěte také:
  Rusko chce protiraketovou dohodu s USA 
  EU: Americký protiraketový systém začlenit do NATO

  Zdroj: Turkish Daily News (Turecko)

  ---

  Kanada zvažuje délku afghánské mise
  Smrt osmi kanadských vojáků, kteří v minulém týdnu zahynuli v  bojích s povstalci, urychlila požadavek kanadského parlamentu na vládu, aby stanovila konečný termín pro ukončení mise v Afghánistánu. Téměř před rokem dolní sněmovna schválila prodloužení mise do února 2009. Stále se však objevují otázky, zda-li konzervativní vláda neplánuje nechat své jednotky v zemi déle.

  Ministr obrany Gordon O'Connor tuto nejistotu minulý týden zvýšil tvrzením, že se vojáci pravděpodobně nebudou schopni vrátit domů do roku 2010. Navíc ministerstvo obrany oznámilo, že pracuje na možném plánu pro rozmístění kanadských sil v Afghánistánu do roku 2011. Při obhajování nákupu sta použitých tanků Leopard 2 O'Connor také naznačil, že by Kanada mohla být zapojena do zámořských konfliktů až na patnáct let. „Existuje příliš mnoho odlišných odpovědí na základní otázku, která zní: jak dlouho budeme v Afghánistánu?,“ řekl liberální poslanec Michael Ignatieff.

  Pokud by kanadská vláda chtěla prodloužit misi v Afghánistánu, hledala by podporu v parlamentu. Vláda se dle jejích představitelů snaží co nejlépe vybavit kanadské vojáky v této misi. Podle premiéra Harpera jde totiž o velice nebezpečnou misi ve velmi nebezpečné zemi.

  Čtěte také:
  Kanada: Je čas na rekonstrukci Afghánistánu
  Kanada počítá ztráty v Afghánistánu

  Zdroj: London Free Press (Velká Británie)

  ---

  Vztahy NATO - Rusko jsou problematické
  Pokud budou přehlíženy ruské zájmy na poli protiraketové obrany, vztahy mezi NATO a Ruskem se výrazně zkomplikují. „Ruská spolupráce s Aliancí na projektu protiraketové obrany bude záviset na výběru konečného rozmístění protiraketového systému Aliance a dopadu, který na něj bude mít americký protiraketový systém,“ prohlásil zástupce ruského ministra zahraničí Alexander Gruško. Upozornil také na to, že pokud bude pokračovat podkopávání a deformování vojenskostrategické rovnováhy, další interakce s Aliancí ohledně protiraketové obrany bude více než problematická.

  Čtěte také:
  Scheffer: Rusko o protiraketách dezinformuje
  Scheffer doporučil projednat štít s Ruskem

  Zdroj: Interfax (Rusko)

   

   

   


  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media