natoaktual.cz

Experti: Aliance podobná NATO je pro arabské země nezbytná

7. srpna 2015  15:15
 

Jemen (ilustrační foto) | foto: The Government of Yemen

Experti: Aliance podobná NATO je pro arabské země nezbytná

Vytvoření nové reakční síly je pro arabské země nevyhnutelné, pokud chtějí čelit Íránu, Izraeli, Turecku a dalším hrozbám, uvedl generál Saleh Lafi Al Mayteh, jordánský člen National Defence College ve Spojených arabských emirátech. Navrhovaná společná arabská vojenská síla by mohla stavět na zkušenostech jednotek Peninsula Shield a práce v operaci Restore Hope, která v současné době probíhá v Jemenu. Mohlo by tak dojít k vytvoření silné arabské vojenské aliance, nebo „arabského NATO.“

Předběžně se hovoří o silách čítajících 40 000 mužů, včetně specializovaných útvarů leteckých, námořních, pozemních a zvláštních sil. Zatímco jednotky by byly placeny z rozpočtu svých zemí, velící struktury by byly financovány Radou pro spolupráci států v Zálivu (GCC). V uplynulých měsících se mnoho arabských zemí zapojilo do koalice vedené Spojenými státy proti organizaci Islámský stát (IS) – egyptský prezident Abdal Sísí nedávno navrhl vytvoření podobné aliance.

Veškeré pokusy o vojenskou spolupráci arabských států nicméně v historii ztroskotaly na překážkách v podobě problémů spojených s kompatibilitou, odlišnými politickými systémy a strategií a rozličnosti hrozeb, dodal generál Al Mayteh.

Kam dál?
Analýza: Je na obzoru „asijské NATO“? (9.2. 2015)
Írán kritizuje USA a Izrael kvůli pokračující hrozbě vojenského zásahu (21.7. 2015)

Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)

---

Premiér Tuniska: Akce NATO učinily mou zemi zranitelnější

Tuniský premiér Habíb Síd uvedl, že kvůli akcím Severoatlantické aliance se jeho země stala snazším terčem pro organizaci Islámský stát (IS). Intervence z roku 2011 v sousední Libyi, která vyústila ve svržení plukovníka Kaddáfího, destabilizovala zemi a nechala hranice Tuniska nechráněné. Premiér Síd nevidí řešení v další intervenci v Libyi a je proti jakémukoliv vojenskému zásahu – řešení musí být politické.

Kam dál?
Německá ministryně obrany chce pomoci Tunisku (31.7. 2015)
USA potvrdily status Tuniska jako významného nealiančního spojence (13.7. 2015)

Zdroj: Forces TV (Velká Británie)

---

Sebevražedný útok v Afghánistánu si vyžádal osm mrtvých

Nejméně osm mrtvých a na 400 zraněných je výsledkem nočního sebevražedného útoku v afghánském hlavním městě Kábulu. Cílem útoku měla být pravděpodobně vojenská základna, většina obětí jsou však civilisté. K činu se dosud nikdo nepřihlásil. K útoku bylo použito nákladní vozidlo napěchované trhavinami.

Zástupce velitele mise NATO Resolute Support generál Wilson Shoffner útok odsoudil: „Povstalci útokem v hustě obydlené civilní oblasti prokazují svou lhostejnost k nevinným lidským životům.“ V prohlášení velitelství mise Resolute Support vyjádřilo jménem velitele generála Campbella i hlubokou soustrast rodinám zasaženým tímto činem.

Kam dál?
OSN: Počet afghánských civilních obětí je rekordně vysoký (6.8. 2015)
Skotští vojáci se zapojí do mise NATO v Afghánistánu (6.8. 2015)
Afghánci zabránili útokům na prezidentský palác a základny NATO (4.8. 2015)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán), BBC (Velká Británie)

---

Drašković chce okamžitý vstup Srbska do NATO

Vůdce strany Srbské hnutí obnovy Vuk Drašković chápe vstup do Severoatlantické aliance jako podmínku pro vstup země do Evropské unie a záruku „pokračování v cestě na Západ“. Podle něj je Aliance garantem politické jistoty, od které se odvíjí i důvěra zahraničních a domácích investorů. Jako jedinou překážku vidí Drašković ústavní preambuli, která říká, že i dnes je Kosovo autonomní provincií svrchovaného Srbska – čemuž podle něj už v Srbsku nikdo nevěří.

Vstup do NATO ukončí zmatek a balancování mezi Západem a Východem. Drašković věří, že i po vstupu do Aliance zůstane Srbsko historickým přítelem Ruska. To by po uklidnění vášní mělo spolupracovat s NATO v globálním boji s terorismem a fanatiky. Drašković připomíná, že Balkán je stále častěji zmiňován jako působiště islámských fanatiků, kteří hledají nové bojovníky.

Kam dál?
Stoltenberg: Respektujeme srbská rozhodnutí a vztahy s Ruskem (16.7. 2015)
Srbský ministr obrany: Spolupráce s NATO se zintenzivňuje (7.7. 2015)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Šéf NATO v mládí zpíval protialianční písně

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vzpomínal, jak v mládí trávil večery zpěvem protestních písní proti NATO, ze zpěvníku s obrázkem Lenina na titulní straně. Hlavním hitem byl refrén „Zpívej Norsko, Norsko pryč z NATO.“ Snažil se tak vtipkovat před mládežnickou organizací Norské strany práce (AUF), když navštívil první letní tábor na ostrově Utøya, kde roku 2011 došlo k útoku extremisty Anderse Breivika, který za sebou nechal 69 mrtvých.

Pod Stoltenbergovým vedením v letech 1985 – 1989 však AUF změnila svůj postoj a začala podporovat NATO. Stoltenberg uvedl, že hrůzy z roku 2011 budou navždy součástí historie ostrova. Letos se na tábor přihlásilo rekordních 1 000 lidí.

Zdroj: The Local (Norsko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek