natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa bude spolupracovat na vývoji nové generace dronů

  20. listopadu 2013  20:38

  Americký bezpilotní letoun Predator (ilustrační foto) | foto: US Air Force

  Evropa bude spolupracovat na vývoji nové generace dronů

  Několik zemí Evropské unie spojí své síly ve vývoji nové generace bezpilotních letadel. Ministři obrany evropských zemí se v Bruselu dohodli na sérii projektů, na jejichž konci bude v roce 2020 vyvinut zcela nový typ dronu. Vlády a hlavy států dají oficiálně projektům zelenou příští měsíc na summitu Evropské unie.

  "Pokud si EU chce zachovat své strategické schopnosti, jednotlivé země si musí pragmaticky rozdělit své kapacity," uvedl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Uvítal také vytvoření "klubu zemí používajících drony", které budou spolupracovat na výcviku, certifikaci, logistice a budoucích projektech. Zatím je v něm sedm zemí: Francie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Polsko a Španělsko.

  Kam dál?
  Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (23.9. 2013)

  Zdroj: The Raw Story (USA)

  ---

  USA a Afghánistán jsou blíže bezpečnostní dohodě

  Americký prezident Barack Obama uzná "chyby", kterých se Spojené státy za dvanáctileté působení v Afghánistánu dopustily, a tím usnadní cestu k finalizaci bilaterální bezpečnostní smlouvy, uvedla afghánská vláda. Obamova omluva má rovněž usnadnit afghánské straně rozhodování o této dohodě, která umožní americkým vojákům v Afghánistánu zůstat i po roce 2014.

  Na znění dohody se již vyjednavači obou zemí shodli, ratifikovat ji však musí velká afghánská rada složená z kmenových vůdců, takzvaná Lója Džirga, která zasedne ve čtvrtek. Podle dohody američtí vojáci budou moci ve výjimečných případech podniknout razie v afghánských domech, proti čemuž prezident Hamíd Karzáí dlouhodobě protestoval, protože tyto nájezdy často končily zabitím civilistů.

  Kam dál?
  Tálibán varuje afghánské starší před smlouvou s USA (12.11. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Tálibán v Afghánistánu pokračuje v zabíjení duchovních

  Posledních deset let v Afghánistánu bylo svědkem systematického zabíjení duchovních, kteří dávají najevo nesouhlas s taktikou a ideologií povstaleckých skupin. Přes osm set náboženských učenců bylo napadeno a zabito bojovníky Tálibánu poté, co označili jeho počínání za protiislámské a nezákonné. K poslednímu útoku došlo minulý týden, kdy byl v Kandaháru zastřelen prominentní duchovní Maulawi Ata Muhammad, programový šéf místního rádia Voice of Islam.

  Tálibán uznal zodpovědnost za některé útoky. Zabití duchovní kupodivu často učili nebo ovlivnili muže, kteří následně vstoupili do řad Tálibánu. Útočníci sami sebe popisují jako bojovníky, kteří brání "původní islámské hodnoty" Afghánistánu. Obviňují protitálibánské duchovní, že svými projevy "ospravedlňují cizí okupaci a vytváří sváry v muslimské komunitě".

  Kam dál?
  Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Šéf OSN chválí Srbsko a Kosovo za příkladnou spolupráci

  Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun pochválil Srbsko i Kosovo za aktivní účast v dialogu vyjednaném Evropskou unií. Situace v Kosovu se bude řešit na půdě Rady bezpečnosti OSN v úterý a na setkání nebude chybět kosovský premiér Hašim Thaçi a srbský ministerský předseda Ivica Dačić.

  Ve zprávě generálního tajemníka OSN o Kosovu za období červenec – říjen 2013, o kterém se bude na setkání Rady bezpečnosti diskutovat, Pan Ki-mun pochválil Prištinu i Bělehrad za "pokračující aktivní účast v dialogu zprostředkovaném Evropskou unií". "Obě strany podnikly významné kroky pro normalizaci vzájemných vztahů," uvádí ve zprávě generální tajemník.

  Kam dál?
  NATO odsoudilo násilí u kosovských voleb (5.11. 2013)

  Zdroj: World Bulletin (Turecko)

  ---

  IT expert NATO odsouzen za špionáž

  Německý soud poslal za mříže bývalého zaměstnance Severoatlantické aliance. Počítačový expert si odsedí sedm let za špionáž – zkopíroval totiž tajná data, aby je mohl prodat cizí zpravodajské službě. Jedenašedesátiletý muž pracoval pro NATO na americké základně v německém Ramsteinu. "Vyzrazení informací by umožnilo případnému nepříteli Aliance přístup do neveřejné počítačové sítě NATO," odhalil soud.

  Soud odmítl mužovu obhajobu, že chtěl jen upozornit na bezpečnostní mezery v zabezpečení, když v loňském roce kopíroval data na přenosné disky. Zkopíroval přístupová hesla pro počítačové systémy NATO, polohy serverů a další informace, které by umožnily provedení kyberútoku, uvedl soud v Koblenzu.

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media