natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  EADS hrozí ukončením vývoje A400M

  12. února 2010  14:36
  EADS hrozí ukončením vývoje A400M
  Evropská skupina EADS vlastnící firmu Airbus ukončí vývoj vojenského přepravního letounu A400M, pokud s partnerskými vládami do pondělí neuzavře dohodu týkající se překročení rozpočtu určeného na výrobu tohoto typu letadla.

  Na projektu spolupracují vlády sedmi evropských zemí (Německa, Francie, Velké Británie, Belgie, Lucemburska, Španělska a Turecka), které již souhlasily s poskytnutím dvou miliard eur navíc oproti plánovanému rozpočtu, jenž činil 20 miliard eur. Také skupina EADS již poskytla dalších 800 milionů eur navíc. Kvůli problémům s vývojem se totiž projekt prodražil o více než pět miliard eur a zpozdil se o tři roky.

  Zástupcům odborových svazů koncernu EADS bylo oznámeno, že pokud vlády neposkytnou další finance na pokrytí výdajů potřebných na vývoj letounu, zvažuje vedení koncernu jeho ukončení. Pokud vlády přistoupí na návrh Francie poskytnout na projekt dalších 1,5 miliardy eur, bude chybět už "jen" jedna miliarda.

  Čtěte také:
  Dohoda o Airbusu A400M byla odložena
  Francie: Projekt Airbusu A400M musí pokračovat
  Německo vyvrací zprávy o konci Airbusu A400M

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Albright: NATO pro Rusko není hrozbou
  Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albright prohlásila, že je překvapena novou vojenskou doktrínou Ruska, která považuje Severoatlantickou alianci za největší hrozbu pro ruskou národní bezpečnost.

  Podle Albright není Aliance pro Rusko žádnou hrozbou, protože od dob studené války změnila svou orientaci na boj s globálními problémy, jako je terorismus a obchod s drogami. Albright v současnosti předsedá skupině expertů, kteří připravují novou strategickou koncepci NATO.

  Čtěte také:
  Skupina NATO expertů jedná v Moskvě

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Jihoafghánští kmenoví vůdci vítají operaci proti Talibancům
  Afghánští představitelé se před blížící se vojenskou operací sešli s kmenovými vůdci z jihoafghánského města Marja, aby jim oznámili, že vládní a alianční jednotky se tuto oblast chystají zbavit Talibanců. Poté bude v oblasti působit asi tisícovka afghánských policistů a vojáků.

  S kmenovými vůdci se bavil také afghánský ministr vnitra Hanif Atmar, který slíbil, že vláda v oblasti bude iniciovat rozvojové projekty včetně stavby silnic a zdravotnických zařízení. Kmenoví vůdci vyjádřili chystané operaci podporu. Někteří z nich prohlásili, že se budou snažit přesvědčit Talibance, aby z regionu odešli ještě před operací, a že afghánským a americkým jednotkám pomůžou s hledáním ukrytých bomb.

  Kmenoví vůdci jsou však skeptičtí ohledně výsledků operace. "Ano, chceme tuto operaci v naší oblasti. Ale neodejděte hned poté a nedovolte Talibancům, aby se hned vrátili," vyzval koaliční jednotky jeden z kmenových vůdců Hajji Abdul Rashid.

  Zdroj: The New York Times(USA)

  ---

  Írán má v Adenském zálivu další flotilu
  Íránské námořnictvo rozmístilo v Adenském zálivu pátou flotilu válečných lodí, která v této oblasti bude následujících čtyřicet dnů chránit íránské nákladní lodě a ropné tankery proti pokračujícím útokům somálských pirátů. Írán se už začíná připravovat na vyslání šesté flotily do této nebezpečné oblasti.

  Íránské námořnictvo se protipirátských patrol v Adenském zálivu účastní od listopadu 2008. Tehdy somálští piráti unesli íránskou nákladní loď MV Delight.

  Zdroj: Tehran Times (Írán)

  ---

  NATO musí brát ohled na naši vojenskou doktrínu, tvrdí ruský poslanec
  Severoatlantická aliance by měla brát novou ruskou vojenskou doktrínu jako signál, aby sama změnila své postoje, pokud chce lepší vztahy s Ruskem, prohlásil ruský zákonodárce Konstantin Kosačov, který předsedá zahraničnímu výboru dolní komory ruského parlamentu. Svá slova pronesl poté, co v Moskvě jednali ruští i alianční experti, včetně alianční "skupiny moudrých".

  Podle Kosačova nevidí rozšíření NATO na východ a americké plány na výstavbu systému protiraketové obrany jako hrozbu pouze ruští experti, ale také obyčejní Rusové.

  "Pokud NATO opravdu stojí o partnerství s Ruskem, mělo by brát naše obavy v potaz," zdůraznil Kosačov.

  Čtěte také:
  NATO zůstává pro Rusko ‘vážnou‘ hrozbou, tvrdí ruský generál
  Skupina NATO expertů jedná v Moskvě
  Nová vojenská doktrína Ruska: NATO a USA jako hlavní hrozby

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media