natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Dva roky po anexi Krymu: Stoltenberg chce pokračování sankcí proti Rusku

  21. března 2016  16:51

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Dva roky po anexi Krymu: Stoltenberg chce pokračování sankcí proti Rusku

  Spojené státy americké a Evropská unie by měly pokračovat v sankcích proti Rusku, a tím podpořily implementaci smlouvy z Minsku, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Dva roky po ruské nelegální anexi Krymu je důležité, aby tyto sankce pokračovaly,“ dodal Stoltenberg. Jeho komentář přišel v den, kdy ruský prezident Vladimir Putin svou návštěvou Krymského poloostrova připomenul dvouleté výročí anexe.

  USA, EU a řada dalších států odpověděla na ruskou anexi právě uvalením sankcí na ruské představitele, firmy a zboží. Aliance posílila svoji kolektivní obranu.

  Kam dál?
  NATO plánuje posílit své schopnosti k odstrašení Ruska (8.2. 2016)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO vyjádřilo Turecku solidaritu po útoku v Istanbulu

  Severoatlantická aliance odsoudila bombový útok v Istanbulu a vyjádřila Turecku podporu. „Důrazně tento útok odsuzuji. Soucítím s rodinami obětí, se všemi zraněnými a se všemi obyvateli Turecka,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Pro terorismus neexistuje žádné ospravedlnění, všichni členové Aliance stojí za Tureckem, dodal.

  Útok odsoudila také Francie a velvyslanectví USA v Turecku. Podle íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který byl v době útoku na oficiální návštěvě Istanbulu, ukázal terorismus svoji „strašnou tvář“.

  Kam dál?
  NATO ujišťuje Turecko o obraně jeho hranice se Sýrií (9.3. 2016)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  NATO: Těžké přistání vrtulníku v Afghánistánu nemá žádné oběti

  Při pátečním tvrdém přistání aliančního vrtulníku v jihoafghánské provincii Hílmand nikdo nezemřel, informovala Severoatlantická aliance. „Příčinu tohoto incidentu zatím zkoumáme. Již nyní ale víme, že přistání nezapříčinila žádná nepřátelská aktivita v oblasti,“ uvedl plukovník Michael Lawhorn, představitel alianční mise Resolute Support.

  K incidentu došlo v oblasti Nad-e-Ali, kde neustále probíhají povstalecké boje. Podle místního úředníka musel vrtulník přistát kvůli technickým problémům.

  Kam dál?
  Vojenský vrtulník se zřítil během operace v Afghánistánu (7.1. 2016)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Austrálie kvůli Číně posiluje svou armádu

  Australská konzervativní vláda plánuje posílit svou armádu kvůli vojenskému vzestupu Číny. Premiér Malcolm Turnbull přislíbil do pěti let zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP, což by podle expertů mohlo ovlivnit rovnováhu moci v Tichém oceánu. Austrálie plánuje zdvojnásobit počet svých ponorek, postavit devět námořních fregat a nakoupit osm výzvědných letounů a 72 stíhaček F-35A. Austrálie tak uposlechla doporučení ze strany USA, aby na ně jejich spojenci při své obraně tolik nespoléhali.

  Důvody jsou jasné. V posledních dvou letech byly ve východním Indickém oceánu několikrát spatřeny čínské ponorky a čím dál častěji lze vidět čínské vojenské lodě poblíž australského pobřeží. „Čínské námořnictvo je sofistikovanější a operuje dál od domova,“ uvedl vojenský analytik univerzity v Sydney James Brown.

  Kam dál?
  Větší přítomnost sil USA v Austrálii je „přirozeným vývojem“, tvrdí šéf australského letectva (15.3. 2016)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Do čela amerického velitelství North Command byla poprvé nominována žena

  Generálka amerického letectva Lori Robinson byla nominována na post velitele Severního velitelství armády USA. Pokud její nominaci schválí americký Senát, bude dohlížet na vojenské operace v Severní Americe. Jedná se o první ženu, která by vedla jedno z amerických bojových velitelství.

  Robinson v současné době zastává post velitelky amerického letectva v Tichomoří. Zde se stala historicky první ženou na pozici čtyřhvězdičkového generála velící velitelství bojových sil. Její zkušenosti jsou obrovské, má nalétáno více než 900 letových hodin. Pokud bude do funkce jmenována, nahradí admirála Billa Gortneyho, který Severnímu velitelství velí od roku 2014.

  Kam dál?
  Velení nad aliančními jednotkami v Sarajevu převzala žena (12.6. 2015)

  Zdroj: Time Magazine (USA)

  gen; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media