Premiérka uvedla, že evropští představitelé se často odvolávají na problémy s výrobou, které brání zvýšení dodávek. „Není to jen otázka výroby, protože máme zbraně, máme munici, máme systémy protivzdušné obrany, které v tuto chvíli sami nemusíme používat – to je třeba předat Ukrajině,“ dodala Frederiksen.
Rozhodnutí Dánska přichází v době, kdy EU nedávno přiznala, že nedosáhne na slíbený milion dělostřeleckých nábojů, které Ukrajině do března přislíbila. Na Ukrajinu bude dodáno přibližně 524 tisíc nábojů, což představuje zhruba polovinu z celkového množství.
Kodaň dosud slíbila vojenskou pomoc ve výši 8,4 miliardy eur. Podle Kielského institutu se závazky Dánska v oblasti vojenské pomoci od loňského podzimu zvýšily o 3,5 miliardy eur.
Zdroj: Euractiv(Brusel)