natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čtyři spojenci vytvoří společné letecké centrum v Chorvatsku

  4. října 2018  15:53

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Čtyři spojenci vytvoří společné letecké centrum v Chorvatsku

  Ministři obrany Bulharska, Chorvatska, Maďarska a Slovinska podepsali prohlášení o založení společného Mnohonárodnostního programu speciální avioniky. Na základě této dohody bude vybudováno nové výcvikové centrum v chorvatském Zadaru. To by se mělo otevřít na konci roku 2019.

  „Jak se svět mění, Severoatlantická aliance se musí neustále adaptovat na vyvíjející se bezpečnostní hrozby. Speciální síly se ukázaly jako velmi cenný a všestranný nástroj odpovědi na tyto výzvy,“ uvedla náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller.

  Kam dál?
  Chorvatské námořnictvo zahájilo svou první alianční misi (4.9. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Gruzie se jednou stane členem NATO, zopakoval Stoltenberg

  Gruzie se jednoho dne přidá k Severoatlantické alianci, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s ministrem obrany Gruzie. Spojenci NATO „přivítali postupný vývoj v reformách, především efektivnější bezpečnostní a obranné instituce a modernizaci ozbrojených sil,“ uvedl Stoltenberg a potvrdil podporu suverenity Gruzie.

  Gruzii bylo poprvé nabídnuto členství v NATO v roce 2008. Ruský premiér Dmitrij Medvěděv však zemi před vstupem do Aliance varoval. Podle něj by to mohlo vést ke „strašnému“ konfliktu.

  Kam dál?
  Alianční spojenci podpořili územní celistvost Gruzie (7.9. 2018)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

  ---

  Maďarsko i nadále blokuje Komisi NATO-Ukrajina

  Maďarsko ani po setkání ministrů obrany Severoatlantické aliance neodblokovalo Komisi NATO-Ukrajina. Nemůže proto dojít k setkáním na vyšší úrovni než mezi velvyslanci. Maďarsko komisi blokuje kvůli ukrajinskému jazykovému zákonu, na jehož základě musí být i maďarská menšina na Ukrajině vzdělávána v ukrajinštině.

  K novému zvýšení napětí mezi Maďarskem a Ukrajinou došlo, když ukrajinské úřady oznámily vyšetřování případů, kdy Maďarsko vydává pasy pro ukrajinské občany v Zakarpatí. „Doufáme, že spojenci budou Maďarsku aktivněji vysvětlovat výhody spolupráce s Ukrajinou,“ prohlásil vedoucí ukrajinské mise při NATO Sergii Mukosii.

  Kam dál?
  Ukrajina se s Maďarskem nedohodla, to blokuje její schůzky s NATO (27.9. 2018)

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  ---

  Námořnictvo USA chce masivní ukázkou síly varovat Čínu

  Americká tichomořská flotila navrhuje provést globální ukázku síly, aby varovala Čínu a ukázala, že Spojené státy jsou připraveny se jí postavit. Návrh doporučuje, aby flotila provedla sérii cvičení během jednoho týdne v listopadu. Lodě, letouny i pěchota by se měly zúčastnit ukázky v blízkosti čínských teritoriálních vod. Oficiální informace o návrhu jsou zatím utajené.

  Obranní představitelé zdůrazňují, že záměr ukázky není vyvolat střet s Čínou. Čína ovšem podobná cvičení chápe jako provokaci, a je tedy předem nutné zvážit její reakci.

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Mnoho amerických vojáků je tlustých a unavených, uvádí zpráva

  Společnost RAND přišla se zprávou o špatném zdravotním stavu a spacích návycích vojáků ve Spojených státech. Podle výzkumu na základě měření Body Mass Indexu vojáků napříč různými jednotkami trpí 66 % z nich nadváhou či obezitou. Obezita v USA je národním problémem, kdy kvůli tloušťce jeden ze tří dospělých nesplňuje podmínky pro vstup do armády. To způsobuje problémy s náborem nových rekrutů.

  Dalším problémem se ukázala kvalita spánku. Téměř 9 % vojáků bere denně prášky na spaní a více než polovina vojáků spí méně, než potřebuje. „Poruchy spavosti jsou vážným problémem, který vojákům brání v efektivním výkonu jejich práce,“ uvedl autor studie Harris Lieberman.

  Kam dál?
  Dvě třetiny imigrantů prošly prověrkou americké armády a nastupují do služby (13.7. 2018)

  Zdroj: Military Times (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media