natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čínský protiraketový systém v Turecku stále nemá vyhráno

  5. února 2014  20:39

  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana | foto: NATO photos

  Čínský protiraketový systém v Turecku stále nemá vyhráno

  Ankara ještě definitivně nerozhodla, zda nakoupí protiraketový obranný systém od Číny, a zůstává tak stále otevřena alternativám. Uvedl to turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu na bezpečnostní konferenci v Mnichově. "Tři kritéria jsou pro nás důležitá: spoluúčast na výrobě, datum dodání a cena," upozornil ministr. Čína se podle něj stala favoritem, protože Turecku nabídla možnost účasti na výrobě. 

  Ve hře jsou však stále i nabídky francouzsko-italského konsorcia Eurosam a americké společnosti Raytheon. "Pokud nám tyto dvě společnosti nabídnou společnou produkci v Turecku a transfer technologií, tak bychom samozřejmě rádi měli technologii NATO," dodal Davutoglu. Jestliže by se Turecko nakonec dohodlo s Čínou, znamenalo by to pro Peking důležitý milník v jeho snaze stát se dodavatelem moderních zbraní.

  Kam dál?
  I když si Turci čínský raketový systém nekoupí, pro Čínu je objednávka úspěchem (10.10. 2013)
  Čína začala testovat nový systém vzdušné obrany (16.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Letouny NATO cvičí na Islandu

  Na islandském nebi cvičí piloti čtyř členských států Severoatlantické aliance – Islandu, Norska, Nizozemska a Spojených států – a dvou skandinávských partnerů. Ve vzduchu je podporují také alianční letouny včasné výstrahy AWACS. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena se jedná o první podobné cvičení na území Islandu; zahrnuje nácvik vzdušného souboje mezi různými typy letadel nebo obranu důležitých cílů.

  Norsko, Finsko a Švédsko na cvičení vyslaly bitevní a podpůrné letouny, Spojené státy a Nizozemsko pak poskytly letouny určené k doplňování paliva za letu. Tři stovky účastníků z řad pilotů i pozemního personálu si ze cvičení odvezou nové zkušenosti a schopnosti spolupracovat, pokud to situace bude vyžadovat.

  Kam dál?
  Šéf NATO pro transformaci: Zaměřme se na výcvik (30.1. 2014)
  Íránec ukradl Američanům tajemství nové stíhačky, zatkli ho na letišti (14.1. 2014)

  Zdroj: Iceland Review (Island)

  ---

  Světové výdaje na obranu opět rostou, utrácejí Rusko i Čína

  Zatímco Evropa a Spojené státy ukrajují ze svých obranných rozpočtů, investice Ruska a Číny přispěly k tomu, že po pěti letech celosvětové výdaje na obranu opět rostou. Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogha Rasmussena je v době rozpočtových škrtů na Západě složité najít prostředky pro investice do obrany

  "Samozřejmě je na pováženou, když si uvědomíme, že ostatní mocnosti do obrany investují stále větší množství peněz, což ve výsledku znamená, že v budoucnu budeme mít na mezinárodním kolbišti menší vliv," uvedl Rasmussen.

  Plánovaný obranný rozpočet Číny poprvé překoná částku, kterou hodlají utratit Velká Británie, Francie a Německo dohromady. Peking zaznamenal oproti minulému roku šestiprocentní nárůst peněz v rozpočtu pro obranu. Stejně jako Čína také Rusko nezůstává pozadu, jež navzdory současnému ekonomickému poklesu očekává v příštích třech letech více než čtyřicetiprocentní nárůst investic do obrany.

  Kam dál?
  Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (26.9. 2013)
  Zvyšte výdaje na obranu, vyzývá šéf NATO (10.9. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO podpořilo účast Gruzie na olympiádě v Soči

  Rozhodnutí vlády Gruzie o účasti jejích sportovců na olympijských hrách v ruském Soči bylo správné, uvedl vyslanec generálního tajemníka Severoatlantické aliance pro Kavkaz a střední Asii James Appathurai. "Sport byl vždycky cestou, jak překonat politiku, a olympiáda je příležitost, aby se setkali zástupci zemí, které obvykle v diplomatické nebo vojenské sféře nespolupracují. Pokud účast Gruzie na olympiádě umožní, aby si Rusové a Gruzínci lépe porozuměli, bude to prospěšné pro všechny," konstatoval Appathurai.

  Vyslanec také uvedl, že podpora Gruzínců ze strany NATO zůstává silná: "Skutečnost, že vojenský výbor NATO navštíví Gruzii během olympiády, sice nemusí mít spojitost se Soči, ale je to demonstrace naší podpory Gruzínců."

  Kam dál?
  Gruzie musí přesvědčit Rusko, že NATO není hrozbou (4.2. 2014)
  Gruzie očekává přijetí do Akčního plánu členství NATO (14.1. 2014)

  Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

  ---

  Kandidát na afghánského prezidenta by smlouvu s USA podepsal

  Kandidát na post prezidenta Afghánistánu Abdulláh Abdulláh slíbil, že pokud bude v dubnových prezidentských volbách zvolen, podepíše bezpečnostní smlouvu se Spojenými státy: "Když žádáme prezidenta Karzáího, aby smlouvu podepsal, a když tvrdíme, že je podpis v zájmu Afghánistánu a že by dohoda měla být podepsána raději dříve nežli později, znamená to, že až na to přijde, budeme připraveni smlouvu podepsat." Abdulláh zároveň vyzdvihl význam zahraniční vojenské a finanční pomoci pro Afghánistán.

  Současný afghánský prezident Hamíd Karzáí doposud odmítal smlouvu s USA podepsat. Spojené státy i Severoatlantická aliance proto Karzáího varovaly, že pokud nebude dohoda podepsána, do konce roku Afghánistán opustí všichni zahraniční vojáci.

  Kam dál?
  Bez podpisu paktu vyschne zdroj západních peněz, varuje Afghánce šéf NATO (28.1. 2014)
  V Afghánistánu zůstane buď 10 tisíc amerických vojáků, nebo žádný (23.1. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  koc, natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media