natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čína se kvůli Kosovu bojí o mír na Balkáně

  18. února 2008  15:55

  Čína se kvůli Kosovu bojí o mír na Balkáně
  Čína vyjádřila své obavy z důsledků nedělního vyhlášení kosovské nezávislosti. V zájmu zachování míru na Balkáně naléhá na srbskou i kosovskou vládu, aby své problémy řešily pomocí dialogu.

  Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Liu Jiancha by „jednostranný akt Kosova mohl mít vážné následky, které by negativně ovlivnily mír a stabilitu balkánského regionu i budování mnohonárodnostní společnosti v Kosovu, na kterém má Čína vážný zájem.“

  Srbská vláda označila vyhlášení nezávislosti Kosova, které bylo její provincií od roku 1944, za nelegální a odmítla, že by samostatné Kosovo uznala kdykoli v budoucnosti.

  „Čína vyzývá obě strany, aby dále hledaly společné řešení pomocí vyjednávání a v rámci mezinárodního práva,“ řekl mluvčí Liu. „Mezinárodní společenství by jim k tomu mělo poskytnout příznivé podmínky.“

  Zdroj: M&C News (Velká Británie)

  ---

  NATO slibuje Austrálii přístup ke strategickým plánům
  Austrálie získá od Severoatlantické aliance rozsáhlejší přístup k bojovým plánům pro Afghánistán. Ministr obrany Joel Fitzgibbon tvrdí, že mu generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer slíbil přístup k materiálům s vyšším stupněm utajení, uvedl australský tisk.

  Fitzgibbon nedávno varoval Alianci, že vojenská přítomnost Austrálie v Afghánistánu je neudržitelná, pokud vláda nezíská větší přístup k plánům NATO. Nyní prý dosáhl „neformální dohody, která zajišťuje, že země získá relevantní informace.“

  Velmi brzy by měla Austrálie obdržet i koncept strategického dokumentu NATO, který naznačí průběh vojenských i civilních operací v Afghánistánu v příštím roce.

  Čtěte také:
  Austrálie dala ultimátum NATO kvůli Afghánistánu

  Zdroj: West Australian Newspapers (Austrálie)

  ---

  Členství Švédska v NATO je přirozené, tvrdí ministr
  „Členství v Severoatlantické alianci je pro Švédsko v dlouhém období přirozeným krokem,“ napsal v novinovém článku švédský ministr obrany Sten Tolgfors. Švédsko má dlouhou tradici politiky vojenské neangažovanosti. To znamená, že není členem žádné stálé vojenské aliance a rozhoduje se případ od případu, na čí stranu se v daném konfliktu připojí.

  Veřejnost ani většina politiků není Alianci příliš nakloněná. V průzkumu provedeném v roce 2006 se 46 procent Švédů vyjádřilo proti členství, zatímco vstup své země do NATO podpořilo jen 22 procent dotázaných. Tolgforsova konzervativní Umírněná strana, která je největším členem vládní koalice, vstup Švédska do NATO podporuje. Švédský ministr obrany však připomněl stále platnou koaliční dohodu, podle které otázka členství země v Alianci nebude součástí politického programu pro tento mandát.

  Švédsko se v současné době účastní aliančního programu Partnerství pro mír a mise ISAF v Afghánistánu. Podle Tolgforse zvažuje i zapojení do Sil rychlé reakce NATO. „Plánujeme učinit rozhodnutí v této otázce ještě před dubnovým summitem (Aliance) v Bukurešti,“ uvedl.

  Čtěte také:
  Švédsko se vyhýbá diskusi o NATO
  Finsko a Švédsko se chystají zapojit do NRF

  Zdroj: The Local (Švédsko)

  ---

  NATO vyzývá k umírněnosti v Kosovu
  Severoatlantická aliance v sobotu oznámila, že se tvrdě vypořádá s násilnostmi, které by mohly vypuknout v Kosovu po vyhlášení jeho nezávislosti na Srbsku. Všechny zainteresované strany vyzvala ke zdrženlivosti.

  „Všechny strany by měly pochopit, že KFOR bude nadále plnit svou povinnost zajišťovat bezpečnost na celém území Kosova … pokud Rada bezpečnosti (OSN) nerozhodne jinak,“ upozornil ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v neděli a ukončilo tak poslední kapitolu krvavého rozpadu Jugoslávie. V mírové misi KFOR, která zajišťuje bezpečnost v oblasti, působí 17 tisíc aliančních vojáků.

  Čtěte také:
  Kosovo je připravené na vyhlášení nezávislosti
  Ministři NATO: Nyní Kosovo neopustíme

  Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

  ---

  OSN odsuzuje sebevražedný útok v Kandaháru
  Organizace spojených národů odsoudila „těmi nejsilnějšími slovy“ sebevražedný útok, který v sobotu ráno v afghánské provincii Kandahár zabil 80 lidí a dalších 50 zranil. Ve své tiskové zprávě s lítostí poznamenala, že se jednalo o jeden z nejkrvavějších útoků v posledních letech. K obětem výbuchu patřily i děti a policisté. Šlo o sebevražedný útok s největším počtem obětí od pádu Talibanu v roce 2001.

  OSN vyzvala všechny státy k aktivní pomoci při pátrání po lidech odpovědných za útok. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon prohlásil, že tato událost je další tragickou připomínkou nedostatku bezpečnosti v Afghánistánu, která podkopává úsilí afghánské vlády o rekonstrukci státu po desetiletích bojů. „Žádné soužení ani politický cíl nemohou ospravedlnit takové útoky,“ dodal.

  Zdroj: Xinhua (Čína)
   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media