natoaktual.cz

Čína představuje svou definici expanze NATO na východ

24. března 2022  14:29
Když ruské ozbrojené síly minulý měsíc zahájily nevyprovokovaný útok na Ukrajinu, zdálo se, že se Peking přiklonil na stranu Moskvy.  

Ruský útok na Ukrajinu (24. února 2022) | foto: social media/east12west

Obvinil totiž Spojené státy a jejich spojence ze Severoatlantické aliance z vybízení ke konfliktu tím, že chtěli expandovat dál na východ (tedy výhledově přijmout Ukrajinu za člena NATO).

Nyní Čína čelí tlaku Západu, aby odsoudila ruskou invazi, ten však jen zesiluje čínskou rétoriku. Čína nyní navíc upozorňuje na stopy Ameriky v Asii. Vysocí představitelé čínského ministerstva zahraničí v posledních dnech obvinili USA z toho, že se snaží vybudovat nový blok, podobný NATO v Indopacifiku a hrozí „nepředstavitelnými“ důsledky, pokud by se tak opravdu stalo.

Náměstek čínského ministra zahraničí Le Yucheng na sobotní konferenci v Pekingu řekl, že ukrajinská krize nastavuje zrcadlo bezpečnostní situaci v asijsko-pacifickém regionu.

Tato čínská kritika NATO následuje po pokusech vykreslit se jako neutrální aktér v ukrajinské krizi, kdy Peking odmítá odsoudit ruské útoky na civilisty, zdůrazňuje humanitární pomoc Ukrajině a popírá, že by zvažovala poskytnutí vojenské podpory Moskvě.

Zdroj: CNN(USA)

plk; natoaktual.cz
zpět na článek