natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bývalý velitel Talibanu guvernérem Musa Kaly

  8. ledna 2008  16:25

  Bývalý velitel Talibanu guvernérem Musa Kaly
  Abdul Salaam, jeden z bývalých velitelů Talibanu, který přešel na stranu Severoatlantické aliance a pomáhal jejím silám na neklidném afghánském jihu, se stal guvernérem Musa Kaly. Salaam přešel na stranu afghánské vlády těsně před afghánsko-alianční operací směřující ke znovu ovládnutí Musa Kaly v provincii Hílmand, která byla pod kontrolou talibanských islamistů. Pod tlakem koaličního útoku se Taliban stáhnul a 4. prosince přešel distrikt znovu do britských a afghánských rukou.

  Zvolení Abdula Salaama místním guvernérem bylo učiněno tříčlennou radou podle přání místních lidí a kmenových vůdců. Zástupcem guvernéra Abdula Salaama jsou Pir Mohammed a plukovník Dadan Lawang. Afghánská vláda připouští, že tři distrikty v provincii Hílmand jsou stále kontrolovány Talibanem.

  Čtěte také:
  Afghánské síly a NATO znovu dobyly město Musa Kala

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Dánové pro větší roli NATO v energetické politice EU
  Severoatlantická aliance by měla hrát větší roli v energetické politice Evropské unie, napsali Maxime Verhagen a Maria van der Hoeven, dánští ministři zahraničí a ekonomiky pro list Financieele Dagblad. Verhagen a Hoeven píší, že zajištění energetických rezerv by mělo být strategickým cílem evropské zahraniční a bezpečnostní politiky. NATO by podle nich mělo zajistit energetickou bezpečnost a ochranu transportních cest a důležité infrastruktury.

  Holandská a unijní zahraniční politika se bude stále více zajímat o poptávku po energiích. Energie již není pouze ekonomickým tématem, ale záležitostí strategické důležitosti. „Nárůst populace a příchod rychle rostoucích ekonomik znamená strmý růst spotřeby energií a konec tohoto procesu není dosud v dohlednu,“ napsali Verhagen a Hoeven.

  Čtěte také:
  NATO by mělo diskutovat o energetické bezpečnosti
  Energetická bezpečnost: rizika a výzvy

  Zdroj: Dutch News (Nizozemsko)

  ---

  USA zvažují vyslání jednotek NATO na Západní břeh
  Spojené státy americké zvažují vyslání mezinárodních jednotek do oblasti Západního břehu Jordánu v Izraeli poté, co se odtud stáhly izraelské jednotky a Palestinci toto pásmo dosud plně nekontrolují. Tuto otázku bude přímo v Izraeli a Palestině diskutovat i americký prezident George Bush. 

  Americký zvláštní vyslanec pro Blízký východ James Jones byl pověřen vypracováním plánu  přítomnosti mezinárodních sil na Západním břehu do šesti měsíců. Zatím se zvažuje několik variant, z nichž některé počítají s rozmístěním jednotek NATO nebo jordánských a egyptských sil.

  Čtěte také:
  Izrael: NATO by mohlo hlídat Západní břeh

  Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  Disk s tajnými daty o NATO nalezen v knihovně
  Po nálezu USB paměťového disku s tajnými informacemi o Severoatlantické alianci v knihovně ve švédském Stockholmu bylo ihned svoláno setkání švédské vojenské kontrarozvědky a bezpečnostních služeb. Plukovník Bengt Sandström prohlásil, že takovýto druh neopatrnosti je netolerovatelný a může pro viníka znamenat až šest měsíců ve vězení. Zatím není jasné, jak se USB disk do knihovny dostal. Podle švédského deníku Aftonbladet obsahoval USB paměťový disk informace o mírových silách ISAF v Afghánistánu a zpravodajské zprávy o pokusu o atentát na libanonského ministra obrany a vrahovi ministra zahraničí Srí Lanky.

  Tento případ nebyl prvním, kdy armádní síly ztratily USB disky s tajnými informacemi. V roce 2006 se něco podobného přihodilo holandské armádě, a to dokonce dvakrát. Pokud jsou podniknuta řádná bezpečnostní opatření, nemusí však ztráta USB disku znamenat automaticky také ztrátu na něm uložených informací. Několik společností již nabízí speciální USB disky s vojenskou verzí  zabezpečovacího standardu AES. Některé disky se dokonce mohou samy zničit a vymazat důležitá data.

  Zdroj: The Register (Velká Británie)

  ---

  Makedonie zintenzivní protikorupční opatření
  Ve své snaze dostát požadavkům Severoatlantické aliance spustila Makedonie policejní operaci „Hadí oko“ zaměřenou na boj s korupcí. Dosud bylo na základě jejích zjištění z korupce obviněno 68 lidí, kteří si během pěti měsíců přišli na pět milionů euro nelegálního zisku. Ve svém úsilí odhalovat korupci bude Makedonie pokračovat během celého roku 2008.

  Zatčení lidé pracovali ve společnosti, která je odpovědná za údržbu a provoz makedonské silniční sítě. Obvinění nechávali projíždět taxíky a nákladní auta za polovinu stanovené částky mýtnými branami a řidičům vydávali namísto účtu prázdné papírky. Získanou peněžní částku si nechávali.

  „Hadí oko“ je nejrozsáhlejší a nejdelší protikorupční operací, jaká kdy v Makedonii proběhla. Jedná se o druhou operaci zaměřenou na tzv. malou korupci. První proběhla v únoru loňského roku a zaměřila se na celní pracovníky. Za svoji snahu bojovat s korupcí byla Makedonie pochválena Evropskou komisí a na žebříčku organizace Transparency International poskočila o dvacet příček vpřed na 84. místo v odhadech pro rok 2008.

  Čtěte také:
  Makedonie činí významné pokroky na cestě do NATO
  Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008

  Zdroj: Southeast European Times (USA)

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media