natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Byrokracie zdržuje pomoc NATO v Pákistánu

  29. listopadu 2005  16:50


  Byrokracie zdržuje pomoc NATO v Pákistánu
  Činnost záchranných týmů, které vyslalo NATO do postižených oblastí, byla zdržena pákistánskou byrokracií a strachem Pákistánců z přítomnosti cizích jednotek na vlastním území.

  Nasazení aliančních jednotek v Pákistánu se stalo jedním z nejkontroverznějších událostí v celé šestapadesátileté historii NATO. Aliance je kritizována oběma islámskými stranami, ale i sekulárními komentátory. Někteří náboženští vůdci spřádají příběhy o tom jak jednotky přišly hledat Usámu bin Ládina a další teroristy nebo že jde o pouhý trik, který má zajistit přítomnost ve sporné oblasti Kašmíru.

  Například devadesát ženistů ze speciálních britských jednotek, kteří budou pod velením NATO, dorazilo dnes do Pákistánu. Jejich příchod byl nicméně zdržen správními orgány, které se obávaly, že přítomnost těchto jednotek může způsobit další zděšení.

  Zdroj: News Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Pákistán: NATO pomůže se zásobováním hor
  Letecký most bude v brzké době zásobovat lidi žijící vysoko v horách, kde hrozí nebezpečí smrti z podchlazení. Tisícičlenný kontingent ženistů a záchranářů je umístěn v oblasti Baghu, kde se nyní nachází 3,5 milionu obyvatel bez přístřeší.

  Velitel sil NATO v Pákistánu Andrew Walton vyzdvihl nutnost brzké opravy škol pro návrat k normálu v postižených oblastech a nezbytné doplnění zdravotnického personálu. Dále znovu zdůraznil, že síly NATO v Pákistánu jsou proto, aby poskytly krátkodobou podporu. Také apeloval na další finanční podporu pro jeho tým k urychlení náprav poškozené infrastruktury, protože hrozí zpomalení záchranných prací s přicházející zimou.

  „Žádal jsem více finančních prostředků pro NATO, protože potřebujeme vybavení a nákup materiálu pro obnovu poškozených silnic a nemocnic,“ dodal Walton. V polní nemocnici, kterou Walton při své cestě do Baghu navštívil, vedle holandského a portugalského personálu pracují i čeští příslušníci kontingentu.

  Zdroj:  Relieweb (Švýcarsko)

  ---

  Novozélandská premiérka navštívila NATO
  Novozélandské speciální jednotky SAS byly minulý měsíc staženy z Afghánistánu, v září by měl být stažen také rekonstrukční tým, ale ten v Afghánistánu pravděpodobně zůstane. „Myslím, že je vysoce pravděpodobné, že tým zůstane. Jsou úspěšní a mají stále dostatek času,“ řekla novozélandská ministerská předsedkyně Helen Clark při návštěvě velitelství NATO v Bruselu.

  Ministerská předsedkyně chtěla také po generálním tajemníkovi NATO ujištění, že novozélandský tým dostane stejnou podporu i v příštím roce, kdy přejde pod velení Severoatlantické aliance. "Chápu, že toto budeme muset zajistit," reagoval Scheffer.

  Zdroj:  One news (Nový Zéland)

  ---

  Jihokorejský ministr navštíví NATO v Bruselu
  Jihokorejský ministr zahraničních věcí a obchodu Ban Ki-moon ve středu přiletí do Evropy. Jeho návštěva bude zahrnovat návštěvu velitelství Severoatlantické aliance v Bruselu. V průběhu devítidenní cesty navštíví také Maďarsko a Slovinsko.

  Druhého prosince také na zasedání Severoatlantické rady (NAC), nejvyššího orgánu NATO, promluví o severokorejské jaderné krizi a regionální bezpečnosti v severovýchodní Asii. Je to vůbec poprvé, kdy jihokorejský představitel vystoupí na zasedání NAC.

  Plánuje také navštívit ministerskou konferenci OBSE v Lublani.

  Zdroj: Korea.net (Jižní Korea)

  ---

  Scheffer: NATO v Gruzii zasahovat nechce
  Generální tajemník NATO řekl včera po rozhovoru s gruzínským premiérem v Bruselu, že NATO sleduje vývoj konfliktu v Jižní Osetii a Abcházii, ale neusiluje o přímou roli v tomto procesu.

  Řekl, že gruzínský premiér informoval Severoatlantickou radu o plánu k mírovému řešení konfliktu v Jižní Osetii. Podotkl, že v průběhu jednání byl zmíněn i abcházský konflikt.

  Zdroj:  Baku Today (Ázerbajdžán)


   

  sta natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media