natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bulharsko podpoří Makedonii v úsilí o vstup do NATO a EU

  23. ledna 2008  14:09

  Bulharsko podpoří Makedonii v úsilí o vstup do NATO a EU
  Po podepsání mezivládního memoranda o spolupráci na poli evropské a euroatlantické integrace mezi Bulharskem a Makedonií se jasně ukázalo, že Bulharsko podporuje snahy svého souseda o připojení se k západoevropským strukturám. Dokument byl podepsán viceministrem zahraničních věcí Bulharska Lyubomirem Kjučukovem a jeho makedonským protějškem Zoranem Petrovem. 

  „Pro Bulharsko je evropská a euroatlantická budoucnost západního Balkánu strategicky důležitá a má přímý vliv na bezpečnost celého regionu,“ vysvětlil Lyubomir Kjučukov. Podle jeho slov je Bulharsko připraveno pokračovat ve spolupráci s Makedonií a poskytnout jí své zkušenosti z procesu přistoupení do Severoatlantické aliance a Evropské unie.

  Zoran Petrov přivítal podepsání memoranda o spolupráci slovy, že jde o pokračování dosud úspěšné spolupráce mezi jeho zemí a Bulharskem a je logickým vyústěním bulharských snah o pomoc Makedonii na její cestě k NATO a EU. Sofie a Skopje si budou vyměňovat informace a zkušenosti na společných seminářích, setkáních a při zasedáních u kulatých stolů.

  Čtěte také:
  Turecko pro vstup Makedonie do NATO
  Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008

  Zdroj: News.bg (Bulharsko)

  ---

  Rumunsko je pro rozšíření protiraketového štítu
  Rumunsko podporuje rozšíření systému protiraketové obrany, který ho bude chránit. Prohlásil to rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu po setkání se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem. Rumunsko a Bulharsko jsou dosud před nepřátelskými raketami chráněny pouze částečně.

  Severoatlantická aliance je založena na principu solidarity, proto má Rumunsko zájem na bezpečnosti v Evropě, obzvlášť v její jihovýchodní části, poznamenal dále Tariceanu. Podle něj by z tohoto systému nemělo být vyloučeno Rusko, ale mělo by se v této oblasti stát partnerem Evropské unie a Severoatlantické aliance.

  Čeští diplomaté očekávají, že nadcházející summit NATO v Bukurešti přinese rozhodnutí o vývoji protiraketové obrany všech členských států NATO, a že Aliance zaujme jasné stanovisko ohledně propojení aliančního a amerického protiraketového systému.

  Čtěte také:
  Bulharsko: O americkém radaru by mělo jednat NATO
  Bulharsko a Rumunsko mimo protiraketový štít USA

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Ukrajina ochotna více spolupracovat s NATO
  Ukrajina je připravena navrhnout konkrétní kroky, které povedou k posílení spolupráce se Severoatlantickou aliancí, pokud podpoří zájem Ukrajiny připojit se k Akčnímu plánu členství NATO, prohlásil ukrajinský ministr obrany Jurij Jechanurov. „Ukrajina má konkrétní návrhy, jak transformovat Výroční cílový plán v Akční plán členství,“ řekl Jechanurov během setkání s Jiřím Šedivým, náměstkem generálního tajemníka NATO.

  Jechanurov s Šedivým si vyměnili názory ohledně způsobu zlepšení vzájemné spolupráce Ukrajiny a Aliance a diskutovali také o možnostech provedení společných projektů.

  Čtěte také:
  Tymošenko: Bez referenda do NATO nevstoupíme
  Ukrajina se chce na summitu přiblížit NATO

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Rusko chce spolupracovat s Aliancí i letos
  Rusko bude chtít jednat o své spolupráci se Severoatlantickou aliancí na příštím zasedání Rady NATO-Rusko, které se uskuteční 30. ledna. Prohlásil to stálý představitel Ruské federace při NATO Dmitrij Rogozin. „Myslím, že diskuse o odblokování a přijetí programu spolupráce mezi Ruskem a Aliancí pro rok 2008 je nyní na pořadu dne,“ vysvětlil Rogozin.

  Rogozin vyjádřil přesvědčení, že NATO pozastavilo program spolupráce s Ruskem kvůli rozhodnutí Moskvy odstoupit od Smlouvy o konvenčních zbraních v Evropě. „Naši partneři však odmítají uznat, že program byl zablokován výhradně kvůli tomu,“ nechal se slyšet Rogozin a dále řekl, že se domnívá, že „spolupráce Ruska s NATO je velmi cenná a neměla by záviset na stanovisku Ruska nebo jiné země ohledně jedné záležitosti.“

  Čtěte také:
  Lavrov: USA zablokovaly spolupráci Rusko – NATO
  NATO lituje, že Rusko odstoupilo od CFE

  Zdroj: Interfax (Rusko)

  ---

  Kanadští experti jsou pro setrvání Kanaďanů v Afghánistánu
  Kanadští vojáci by měli zůstat v Afghánistánu a bojovat s Talibanem, ovšem pouze za předpokladu, že Severoatlantická aliance do února 2009 zvýší počet svých mužů v provincii Kandahár nejméně o tisíc a poskytne více vrtulníků a bezpilotních letounů. K tomuto závěru došel panel odborníků svolaných kanadskou vládou.

  Kanadští vojáci spolu s Brity a Holanďany vedou nejtěžší boje v oblasti Kandaháru. Během nich dosud zemřelo 77 Kanaďanů, což vzbuzuje nespokojenost mezi kanadskou veřejností, která se domnívá, že ostatní spojenci nedělají pro společnou věc to, co mohou. Kanadská mise v Afghánistánu by měla skončit v únoru příštího roku. Konzervativní premiér Stephen Harper požádal o doporučení, jak postupovat dál, panel odborníků vedený bývalým liberálním ministrem zahraničí Johnem Manleym.

  V devadesátistránkové zprávě panelu se nepíše o konkrétním datu stažení kanadských jednotek z Afghánistánu. Je zde pouze návrh, aby se tak stalo poté, co bezpečnost v Kandaháru budou schopny převzít afghánské síly. Odborníci také došli k závěru, že by Kanada měla znovu zvážit vysílání svých mužů do přímých bojů s Talibanci, pokud NATO celkově nezvýší počet svých jednotek v oblasti.

  Čtěte také:
  NATO: Kanada by v Afghánistánu měla zůstat
  Scheffer: V Afghánistánu by mělo být více spojenců

  Zdroj: Defense News (USA)


   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media