natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bulharsko chce koupit nové stíhací letouny F-16

  10. ledna 2019  16:34

  Rozmrazování letounu F-16 amerického letectva na základně Kallax ve Švédsku během cvičení Trident Juncture | foto: DVIDS

  Bulharsko chce koupit nové stíhací letouny F-16

  Bulharská vláda odsouhlasila zahájení rozhovorů s USA o nákupu osmi stíhacích letounů F-16 Block 70 v ceně asi jedné miliardy dolarů. Stalo se tak další východoevropskou zemí, která se rozhodla vyslyšet volání amerického prezidenta Donalda Trumpa po zvyšování vojenských výdajů. Pro Bulharsko je to nejvyšší vojenská akvizice od konce studené války.

  Na východě Severoatlantické aliance nyní probíhá mohutné přezbrojování. Členské země nakupují lodě, obrněné transportéry i letadla. Jde o reakci na zásahy Ruska na Ukrajině. Stíhačky F-16 se v nedávné době rozhodli pořídit také Rumuni a Slováci. Naopak plán Chorvatska na nákup olétaných strojů F-16 byl nakonec zrušen.

  Kam dál?
  Slováci si v F-16 vybrali osvědčeného bojovníka, asi posledního svého druhu (26. 7. 2018)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  NATO vyzývá Bosnu a Hercegovinu ke spolupráci. Za vzor jí dává Srbsko

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval tříčlenné prezidentství Bosny a Hercegoviny, aby přijalo jednoletý program spolupráce s NATO. Zdůraznil, že neexistuje žádný důvod k obavám, že by tento krok mohl poškodit vztahy se sousedy, protože Srbsko, ač není členem NATO, také významnou měrou s Aliancí spolupracuje. Právě ohrožení vztahů se sousedy patřilo mezi největší obavy prezidentů Bosny a Hercegoviny.

  „Tento krok nebude mít vliv na budoucí členství v NATO, ale bude mít pozitivní dopad na transformaci a modernizaci ozbrojených sil. Tento krok rovněž zlepší bezpečnost v Bosně a Hercegovině a posílí reformní proces, který je součástí snahy o získání kandidátského statusu v jednání o vstup do EU,“ řekl Pompeo na setkání.

  Kam dál?
  Bosna je připravena na další krok k členství v NATO, říká Stoltenberg (4. 12. 2018)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Německo možná začne nabírat vojáky v zahraničí

  Německá armáda možná začne nabírat vojáky i z jiných zemí. Chce tak čelit podstavům ve svých řadách. Zatím je podmínkou vstupu do armády německé občanství, vláda však nyní zvažuje, že by se to mohlo změnit. Už v prosinci 2016 vydalo německé ministerstvo obrany zprávu nazvanou „Personální strategie bundeswehru“, v níž se uvádí, že „bude zkoumat možnosti otevření se občanům EU jakožto vojákům.“

  Dle sociálnědemokratického poslance Hanse-Petera Bartelse jde o přirozený vývoj, neboť již nyní má německá armáda „mnoho vojáků s přistěhovaleckým původem či jde o občany s dvojí národností.“ Německo by nebylo první zemí, která by zavedla podobná opatření. Například americká armáda přijímá do svých řad držitele zelené karty, izraelská armáda přijímá Židy z celého světa a Rusko přijímá cizince s dostatečnou znalostí ruštiny.

  Kam dál?
  Německá armáda postrádá strategickou vizi, tvrdí odborníci (22. 1. 2018)

  Zdroj: Newsweek (USA)

  ---

  USA provedly v Somálsku tento týden již čtvrtý nálet

  Ozbrojené síly Spojených států zabily v Somálsku šest příslušníků milice aš-Šabáb. Stalo se tak během již čtvrtého náletu během tohoto týdne. Při náletu došlo ke zničení nepřátelského vozidla. Žádné civilní oběti nebyly hlášeny. Dohromady bylo tento týden při náletech zabito 26 ozbrojenců.

  Podle amerického velitelství pro Afriku bylo loni v Somálsku provedeno 47 náletů a předloni 35. Hlavními cíli byly milice aš-Šabáb, dále šlo například o bojovníky organizace Islámský stát.

  Kam dál?
  Spojené arabské emiráty přestanou cvičit somálskou armádu (12. 1. 2018)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Francie hledá posádku zříceného letounu Mirage

  Vrak francouzského stíhacího letounu Mirage 2000-D byl nalezen nedaleko letoviska Mignovillard v regionu Jura ve výšce asi 1 000 metrů nad mořem. Letoun zmizel z radarů během nácviku letu v nízké výšce. Od té doby nebylo letectvo s posádkou v kontaktu.

  „Doufáme, že je najdeme živé,“ řekl k události mluvčí francouzského letectva. Dále dodal, že nebyl zaznamenán žádný signál o opuštění letadla.

  Nedaleko letounu byl nalezen padák, zatím však není známo, zda šlo o padák někoho z posádky, či šlo o vybavení letounu. Oblast nedávno zasáhla vlna silného sněžení, která spolu s nízkou viditelností pátrací operaci komplikuje.

  Kam dál?
  Na Slovensku se zřítil vojenský letoun L-39, piloti jsou v pořádku (10. 10. 2018)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media