natoaktual.cz

Bulharsko bude spolu s USA střežit svůj vzdušný prostor

25. srpna 2016  23:52
 

Letouny MiG-29 bulharských vzdušných sil | foto: BuAF

Bulharsko bude spolu s USA střežit svůj vzdušný prostor

V rámci společné mise Aliance budou nad Bulharskem krátkodobě hlídkovat americké stíhací letouny F-15 po boku bulharských MiG 29. Jedná se o součást posilování jihovýchodního křídla NATO. Podle aliančních představitelů o prodloužení mise rozhodnou sami Bulhaři, neboť se jedná o jejich vzdušný prostor.

Operace Aliance v Bulharsku ovšem rozděluje tamní politickou scénu, včetně té vládní. Již jednou tento rok zrušili Bulhaři naplánovanou hlídkovací misi v oblasti Černého moře. Nedávno navíc kvůli spolupráci se Spojenými státy rezignoval velitel bulharských vzdušných sil.

Kam dal?
Bývalý velitel bulharského letectva rezignoval kvůli neshodám s ministrem obrany Nenčevem (17.8. 2016)

Zdroj: Wall Street Journal (USA)

---

Po útoku na Americkou univerzitu v Afghánistánu zůstalo 12 mrtvých

Hlavním městem Afghánistánu Kábulem otřásl útok na kampus tamější Americké university, soukromé elitní školy. Při útoku bylo zabito 12 lidí - sedm studentů, tři policisté a dva hlídači, v areálu university se v době útoku nacházelo 750 studentů. Dva útočníci použili zbraně i výbušniny, při zásahu je afghánská policie zastřelila. Žádná skupina se k útoku bezprostředně nepřihlásila. Škola bývá považována za symbol spolupráce mezi Washingtonem a Kábulem, reprezentuje moderní a umírněný Afghánistán.

Kam dál?
Děti v afghánských školách jsou ohroženy vojenskými misemi, uvádí HRW (18.8. 2016)

Zdroj: CNN (USA)

---

Rusové by mohli vzlétat proti IS z turecké základny, kde sídlí NATO

Turecko se momentálně rozhoduje, jestli neposkytne Rusku možnost využívat leteckou základnu Incirlik, kterou v současné době využívají Spojené státy i Severoatlantická aliance. Rusové na organizaci Islámský stát podnikali nálety z íránské základny Hamadán, tam nicméně kvůli „vychloubačnému a nedžentlmenskému“ chování museli skončit.

Turecký ministerský předseda by v budoucnu mohl nabídnout Rusku pomoc, pokud to bude nezbytně nutné. Právo rozhodnout se leží čistě v tureckých rukou, protože letecká základna Incirlik patří Turkům, ne Alianci.

Kam dál?
Bundeswehr zvyšuje bezpečnostní opatření na základně Incirlik (3.8. 2016)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Tajný úřad Pentagonu podroben kritice

Komentář

Přečtěte si k tématu také komentář Luďka Jiráčka Změní umělá inteligence bezpečnostní politiku států a mezinárodní vztahy? (8.8. 2016)

Nedostatečný počet kvalitních analýz, to je hlavní kritika jednotlivců z armády či kongresu na konto speciálního úřadu Office of Net Assessment spadajícího pod Pentagon, který vypracovává přísně tajné strategické zprávy. Ředitel tohoto úřadu přímo podléhá ministru obrany Ashtonu Carterovi a jeho lidé vypracovávají hloubkové analýzy, které například porovnávají americké zbraně a síly s vybavením a schopnostmi protivníků a snaží se předpovídat vojensko-strategické trendy.

Na rozdíl od zpravodajských zpráv nicméně pracují s přísně tajnými detaily o slabostech a zranitelných místech Spojených států, velmi málo z jejich dokumentů se dostane na veřejnost.

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Expert: Indická armáda by měla mít možnost cvičit v Austrálii

Australská vláda by měla Indii nabídnout přístup ke klíčovým výcvikovým centrům na severu Austrálie, měla by tím posílit a prohloubit spolupráci s perspektivním partnerem, a balancovat tak vzrůstající vliv Číny, myslí si přední bezpečnostní odborník David Brewster. Podle něj je vojenské letiště na Kokosových ostrovech ideálním místem na zvýšení „interoperability“ mezi oběma armádami v oblasti námořního dozoru a průzkumu. Brewster připomíná, že při strategickém sbližování Washingtonu a Nového Dillí je nutné, aby Austrálie byla aktivním partnerem a součástí těchto vztahů.

Kam dál?
Čína s Ruskem uspořádá společné cvičení v Jihočínském moři (29.7. 2016)

Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

mad; natoaktual.cz
zpět na článek