natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Brown: Mise v Afghánistánu je důležitější než v Iráku

  31. července 2007  15:02

  Brown: Mise v Afghánistánu je důležitější než v Iráku
  Afghánistán je „přední linií boje proti terorismu", prohlásil britský premiér Gordon Brown při svém setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem. Podle analytiků setkání naznačilo, že nový britský premiér je v porovnání se svým předchůdcem méně nakloněný Bushově politice. Brown nesouhlasil s Bushovým důrazem na „povinnosti a závazky“ v Iráku a tvrdil, že boj Aliance proti povstalcům a teroristům v Afghánistánu je důležitější.
   
  Brownovy výroky uvítala kanadská vláda, která plánuje pozměnit mandát svých dvou a půl tisíc vojáků umístěných v provincii Kandahár. Místo boje by se Kanaďané měli soustředit na výcvik afghánských sil. „Kanada si nepřeje, aby Velká Británie oslabila svou roli v Afghánistánu, protože by to znamenalo větší tlak na nás, a to ve chvíli, kdy se snažíme omezit vlastní úlohu v zemi,“ vysvětlil Alex Morrison z kanadského Institutu strategických studií.
   
  Čtěte také:
  Afghánistán  je stěžejní pro transformaci NATO
  Afghánský policejní šéf: Kanada se nesmí stáhnout
  Irák žádá NATO o více podpory

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Šedivý bude Schefferovým náměstkem
  Bývalý český ministr obrany Jiří Šedivý získal místo náměstka generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera. Jako náměstek bude mít na starost obrannou politiku a plánování. Šedivý byl vybrán z více než dvaceti kandidátů pocházejících z různých států NATO. Svých povinností se pravděpodobně ujme v září, kdy vystřídá svého britského předchůdce Johna Colstona.

  Od září 2006 do ledna 2007 byl Šedivý ministrem obrany ČR, v současnosti je náměstkem vicepremiéra Alexandra Vondry.

  Čtěte také:
  Šedivý mezi finalisty na post Schefferova náměstka

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---
   
  Izrael: NATO by mohlo hlídat Západní břeh
  Kdyby se Izrael stáhl z okupovaných teritorií na Západním břehu Jordánu, bylo by NATO ochotné na toto problematické území vyslat své vojáky. Prohlásil to jeden z evropských diplomatů v Bruselu. Aliance by prý upřednostňovala, aby byly její jednotky součástí mezinárodních sil, ale byla by připravená i na samostatnou činnost.

  Diplomat reagoval na výroky, které pronesl náměstek izraelského vicepremiéra Haim Ramon. Ten uvedl, že podporuje stažení Izraele z území Západního břehu, s výjimkou osídlených pásem poblíž Jeruzaléma. V takovém případě by prý jednotky židovského státu mohly být nahrazeny silami NATO. Izraelská okupace Západního břehu podle něj ohrožuje legitimitu a mezinárodní reputaci Izraele.

  Ramon roku 2006 vstoupil do strany Kadima a stal se ministrem spravedlnosti. Ještě téhož roku ale rezignoval, neboť byl obviněn ze sexuálního zneužívání. V lednu tohoto roku byl odsouzen. Izraelský premiér Ehud Olmert ho ale nedávno vyzval k návratu do vlády. Olmertův krok byl považován za znak toho, že se premiér ztotožňuje s Ramonovou ochotou k územnímu kompromisu.
   
  Čtěte také:
  Izrael směřuje ke členství v NATO

  Zdroj: EJP (Belgie) 
   
  ---

  Německo projednává posily pro Afghánistán
  Berlín zvažuje, zda poslat další vojáky do Afghánistánu. Nejprve má ale v plánu prodiskutovat tuto otázku se spojenci z NATO. Německá armáda také musí zvážit, jestli má dostatečnou kapacitu k podniknutí takového kroku.

  Přítomnost třech tisícovek německých vojáků na severu Afghánistánu, kde provádí výcvik místních sil a rekonstrukci regionu, se těší široké politické podpoře. Totéž se ale nedá říci o dvou dalších německých misích v Afghánistánu – o účasti elitních jednotek v americké operaci Enduring Freedom a použití průzkumných letounů při bojích na jihu země. Mise Enduring Freedom byla v nedávné době silně kritizována za způsobené civilní ztráty. Minulý týden nicméně kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že „účast Německa v Afghánistánu musí pokračovat“.

  Čtěte také:
  Merkelová: V Afghánistánu musíme pokračovat

  Zdroj: Deutsche Welle
  (Německo)

  ---

  Aliance bude hlídat islandské nebe
  Severoatlantická aliance se rozhodla, že bude provádět pravidelné kontroly islandského vzdušného prostoru. Nejméně jednou za měsíc budou letouny NATO přítomny nad Islandem, kde budou také provádět cvičení.

  Někteří členové NATO již předem vyjádřili zájem vyslat svá letadla na Island. Operaci budou pravděpodobně financovat zúčastněné státy samostatně. Island poskytne technickou asistenci, potřebné vybavení a ubytování pro piloty.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media