natoaktual.cz

Británie volá po zachování spojenectví mezi USA a Evropou

6. ledna 2012  13:35
 

Britský ministr obrany Philip Hammond (vpravo) s americkým protějškem Leonem Panettou v Pentagonu (leden 2012). | foto: Ministerstvo obrany USA

Británie volá po zachování spojenectví mezi USA a Evropou

Přestože pro Spojené státy roste význam asijsko-pacifického regionu, spojenectví mezi USA a Evropou je a zůstane životním zájmem pro oba kontinenty, prohlásil britský ministr obrany Philip Hammond. Ministr při své první návštěvě Washingtonu žádal USA, aby zachovaly oddanost Alianci, neboť je důležité, aby ve světle růstu ostatních regionů spíše posílila, než oslabila.

Hammond svoji řeč přednesl těsně před tím, než americký prezident Barack Obama oznámil novou obrannou strategii. V té se Spojené státy sice zavazují k posilování NATO, ale zároveň mluví o tom, že sníží svoji přítomnost v Evropě a upřou svoji pozornost na Asii. Některé zdroje hovoří o tom, že USA stáhnou z Evropy až 4000 vojáků. To podle něj evropští spojenci sice nevidí rádi, ale vzhledem rozpočtové situaci USA to chápou.

Právě dluhovou krizi vnímá Hammond jako největší strategickou hrozbu pro členské státy. Hammond upozorňuje na to, že členské státy již dnes krátí obranné rozpočty a tento trend bude nadále pokračovat. Řešení vidí v přehodnocení aliančních schopností a cílů a v upřednostnění některých schopností. Výsledkem by bylo větší sdílení schopností, větší specializace, sdílení technologií, spojení výzkumných programů či více společných cvičení.

Kam dál?
Globální krize je "největší hrozbou" Západu, tvrdí britský ministr

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA zveřejnily novou obrannou doktrínu

Americký prezident Barack Obama zveřejnil novou obrannou strategii USA. Strategie volá po zmenšení vojenské přítomnosti v Evropě s tím, že Asie dostane větší prioritu. Obamovo oznámení uvítal ihned generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který uvedl, že strategie „vznikla po konzultacích se spojenci“.

„Jak prezident Obama oznámil, USA budou i nadále investovat do NATO, neboť Aliance zas a znovu dokázala, naposledy v Libyi, že má svůj smysl,“ prohlásil Rasmussen. Podle něho je americké ujištění o transatlantickém partnerství klíčové pro bezpečnost všech spojenců.

Kam dál?
Komentáře: Pentagon shows faith in European allies
Británie volá po zachování spojenectví mezi USA a Evropou

Zdroj:
Xinhua (Čína)

---

Boje v Afghánistánu si letos vyžádaly již 9 vojáků NATO

Na jihu Afghánistánu zahynulo při dvou incidentech celkově pět vojáků NATO. Všichni byli zabiti při výbuchu silniční miny. V letošním roce tak v Afghánistánu zemřelo již devět vojáků Severoatlantické aliance.

V loňském roce přitom v Afghánistánu zahynulo 544 vojáků NATO. Pro alianční vojáky se tak jedná o druhý nejkrvavější rok za celou dobu války.

Kam dál?
Bomba zabila vojáka ISAF
Loni klesl počet zabitých vojáků ISAF

Zdroj: Associated Press (USA)

---

Bývalý velitel turecké armády obviněn z vedení teroristické skupiny

Bývalý velitel turecké armády Ilker Basburg byl obviněn z vedení teroristické organizace a z osnování spiknutí za účelem odstranění vlády tureckého premiéra Recep Tayyip Erdogana. Armáda měla s jeho vědomím financovat desítky internetových stránek, které měly za cíl v roce 2009 zdiskreditovat islamisticky orientovanou vládu premiéra Erdogana.

Turecký generál podle svého právníka všechna obvinění odmítl a označil je za „tragikomická“. „Turecký 26. náčelník generálního štábu je držen ve vazbě za vytváření a vedení teroristické skupiny. Nechávám na tureckém národě, aby soudil,“ uvedl Basburg.

Basburgovo obvinění má být součástí takzvaného případu Ergenekon, který je zaměřen na zlomení moci armády, která se dlouho viděla jako záruka sekulární ústavy. Podle armády je momentálně uvězněno 58 generálů a admirálů. Případ Ergenekon je vnímán jako souboj mezi Erdoganovou islamistickou stranou AK a starými sekulárními kádry.

Kam dál?
Erdogan posiluje kontrolu nad tureckou armádou
Velení turecké armády rezignovalo

Zdroj: MSNBC (USA)

---

Turecko s Íránem posilují vzájemný obchod

Turecko s Íránem plánují zdvojnásobit vzájemný obchod, a to i přes rozdíly v názorech na Sýrii či alianční štít na tureckém území. „Roční obchod mezi Tureckem a Íránem činí 15 miliard dolarů, ale doufáme, že jej v blízké budoucnosti zdvojnásobíme,“ sdělil íránský ministr zahraničí Ali-Akbar Salehi na společné schůzce obou zemí.

Obě strany se však zásadně neshodnou na řešení některých politických problémů. Konkrétně v případě Sýrie Írán podporuje vládu prezidenta Bašara Assada, kdežto Turecko podporuje syrskou opozici. Obě země se přitom o situaci v Sýrii aktivně zajímají.

Problém představuje i alianční radar, který má být umístěn v Turecku. Turecký ministr Ahmet Davutoglu odmítá, že by radar představoval jakoukoliv hrozbu pro sousedy Turecka včetně Íránu. Turecký ministr proto Írán požádal, aby se vyvaroval jakýchkoliv hrozeb vůči Turecku kvůli radaru.

Kam dál?
Turecká opozice nechce radar NATO
Írán stupňuje kritiku Turecka kvůli aliančnímu štítu

Zdroj: Haaretz (Izrael)

autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek