natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Británie sníží počet svých jednotek v Afghánistánu

    20. prosince 2012  20:57

    Britský premiér David Cameron se zdraví s veliteli sil ISAF (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

    Británie sníží počet svých jednotek v Afghánistánu

    Velká Británie stáhne do konce příštího roku téměř polovinu z devíti tisíc vojáků, kteří momentálně slouží v Afghánistánu, prohlásil britský premiér David Cameron. Britská vláda má v plánu ponechat v zemi po roce 2013 5200 vojáků, kompletně by měly být všechny bojové jednotky staženy do konce roku 2014. Ačkoliv vedlo zapojení Velké Británie do konfliktu podle Camerona ke stabilizaci země, kritici války tvrdí, že je Afghánistán naopak méně stabilní než před začátkem konfliktu.

    K rychlejšímu stahování vede vládu jednak omezený obranný rozpočet a jednak i série útoků afghánských vojáků na koaliční jednotky. Od roku 2001, kdy Velká Británie vyslala své vojáky do Afghánistánu, jich zahynulo 438.

    Kam dál?
    Rasmussen: Stahování z Afghánistánu může být urychleno (2.10. 2012)

    Zdroj: Arab News (Saudská Arábie)

    ---

    Putin: Stažení NATO z Afghánistánu způsobí ještě více problémů

    Obavy, že stažení jednotek NATO z Afghánistánu přinese další problémy, vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin na jednání s prezidentem Běloruska Alexandrem Lukašenkem a prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem. Podle Putina budou členské státy Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti čelit po stažení jednotek NATO vážným hrozbám, především v oblasti nelegálního pašování drog. Právě následky stažení jednotek NATO z Afghánistánu byly tématem proběhnuvšího summitu Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

    "Navrhujeme NATO už několik let, aby s Organizací přímo spolupracovalo při odhalování pašeráckých karavan. Ačkoliv na nabídky zatím nereagovalo, více než polovina jeho členských států se na operacích podílí individuálně jako pozorovatelské země," specifikoval spolupráci v boji proti pašování drog ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

    Kam dál?
    Rusko chce vědět detaily k afghánské misi po roce 2014 (26.10. 2012)

    Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

    ---

    Chile prodloužila účast v mírové misi v Bosně o další rok

    Vojáci Chile budou působit v mírové misi Evropské unie v Bosně a Hercegovině i další rok. Prodloužení jejich účasti v unijní misi EUFOR-Althea, na které se Chile podílí již od roku 2004, schválil jednohlasně chilský senát. "Přítomnost kontingentu z Chile je politicky velice důležitá, neboť prezentuje EUFOR jako mezinárodní misi s širokou podporou i mezi nečleny NATO či EU," osvětlil velitel sil EUFOR generál Dieter Heidecker.

    "Chilští vojáci jsou klíčoví pro výstavbu ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny tím, že předávají dál své profesní dovednosti a znalosti v individuálním i kolektivním cvičení," dodal Heidecker s tím, že svou přítomností se přímo podílí na úspěchu mise EUFOR.

    Zdroj: Santiago Times (Chile)

    ---

    Syrští uprchlíci zaplavují Turecko

    Stále více uprchlíků z válkou zmítané Sýrie nachází útočiště v sousedním Turecku. Do Turecka od počátku syrského konfliktu uprchlo přes 210 tisíc Syřanů, což je přibližně čtyřicet procent z těch, kteří před konfliktem uprchli do sousedních zemí. Turecko od počátku konfliktu investovalo do pomoci uprchlíkům až 270 milionů dolarů. Agentura OSN pro uprchlíky nyní vyzvala mezinárodní komunitu, aby na pomoc syrským uprchlíkům, kteří utíkají do Turecka, Jordánska, Libanonu, Iráku či Egypta, přispěla částkou jedné miliardy dolarů.

    Turecký Úřad pro řešení katastrof uvedl, že téměř 140 tisíc Syřanů zůstává v uprchlických táborech, zatímco více jak 70 tisíc si pronajalo vlastní obydlí. Podle vlády kolem 25 tisíc Syřanů stále čeká na překročení syrsko-turecké hranice.

    Kam dál?
    Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci (11.12. 2012)

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    ---

    NATO ocenilo vztahy s Ukrajinou za rok 2012

    Členské státy Severoatlantické aliance ocenily ukrajinskou implementaci programu na spolupráci za rok 2012. Na schůzi alianční Komise NATO-Ukrajina se velvyslanci zabývali především Ročním národním programem vztahů NATO-Ukrajina za rok 2012. Velvyslanec Ukrajiny při NATO Ihor Dolhov uvedl, že vedení Ukrajiny považuje Roční národní program za efektivní mechanismus v pokračující implementaci reforem v obranné, ekonomické, právní i bezpečnostní oblasti.

    Aliance také podtrhla roli Ukrajiny v udržování míru a bezpečnosti v regionu pod vedením NATO a vyjádřila ochotu i nadále napomáhat Ukrajině v reformách a rozvoji země, jenž je podle Aliance klíčová pro bezpečnost a stabilitu euro-atlantického prostoru, uvádí se ve zprávě ukrajinské mise při NATO.

    Kam dál?
    NATO bude nadále podporovat reformy na Ukrajině (18.12. 2012)

    Zdroj: ForUm (Ukrajina)

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media