natoaktual.cz

Británie se dále stahuje z Afghánistánu

18. března 2014  20:03
 

Společná britsko-afghánská hlídka v Kábulu (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Británie se dále stahuje z Afghánistánu

Velká Británie postoupila dále ve stahování své armády z Afghánistánu. Britské jednotky tak v zemi nyní ovládají již pouze dvě vojenské základny, obě v provincii Hílmand. V momentě, kdy bylo britských vojáků v Afghánistánu nejvíce, jich bylo v zemi 10 tisíc, přičemž ovládali 137 vojenských základen. Nyní jich v Afghánistánu zbývá kolem 4 tisíc. Jako součást stahování Britů z Afghánistánu došlo nedávno k předání dosud největší vojenské základny, na které Britové působili, Lashkar Gah, již nyní využívá afghánská armáda.

Jednu ze základen, na které v současnosti stále působí, předá britská armáda v následujících měsících jednotkám NATO, které by ji měly využívat do konce roku 2014. Stejné datum je určující i pro kompletní stažení britských vojáků z Afghánistánu. Od roku 2015 budou Britové už pouze vést vojenskou akademii v Kábulu. Afghánistán opustí i zaměstnanci ministerstva zahraničí, kteří se doposud starali například o správu škol nebo vládních úřadů v provincii Hílmand.

Kam dál?
Kanadští vojáci po dvanácti letech opouštějí Afghánistán (12.3. 2014)
NATO je připraveno se kompletně stáhnout z Afghánistánu (27.2. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

NATO posílí spolupráci s Ukrajinou

Severoatlantická aliance přislíbila posílení spolupráce s Ukrajinou poté, co většina obyvatel Krymu hlasovala ve víkendovém referendu o připojení poloostrova k Rusku. Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščicja již požádal v bruselské centrále NATO o technické vybavení, které bude Ukrajina potřebovat, aby se vyrovnala se snahami Krymu odtrhnout se i se zásahem Ruska v zemi. Zatím není známé, o co přesně ukrajinský ministr požádal.

NATO již přislíbilo upevnění spolupráci s ukrajinským politickým i vojenským vedením. Aliance by dle svého stanoviska ráda "posílila snahy vybudovat schopnosti ukrajinské armády, a pořádala více společných tréninků i cvičení". Desčisja po rozhovorech s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem naznačil, že by Aliance mohla na Ukrajinu vyslat dokonce své pozorovatele.

Kam dál?
NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic (14.3. 2014)
NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzivní kontakty s Ukrajinou (7.3 .2014)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Francie možná zruší prodej válečných lodí Rusku

Pokud Rusko bude "nadále pokračovat v tom, co dělá" na Ukrajině, zruší Francie dohodu o prodeji válečných lodí Rusku, pohrozil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Fabius upozornil, že by mohl již dříve kritizovaný obchod za jednu miliardu eur ohledně prodeje dvou válečných lodí třídy Mistral zablokovat. Podle Fabiuse by Francie k takovému kroku přistoupila až v případě uvalení třetího stupně sankcí. Ty jsou v současnosti na stupni druhém.

Pokud by se Evropská unie dohodla na dalších sankcích, požádala by Francie i ostatní státy o podobné kroky, především pak Velkou Británii, aby zmrazila aktiva ruských oligarchů v Londýně, uvedl Fabius s tím, že sankce musí uvalit každá země EU. Fabius také dodal, že zrušení prodeje, jenž zatím pokračuje podle plánu, by bylo špatné hlavně pro samotnou Francii.

Kam dál?
USA a EU co nevidět vyhlásí sankce proti Rusku (17.3. 2014)
Postoj Evropy vůči Rusku není jednotný (5.3. 2014)

Zdroj: The Local (Francie)

---

Turecko zaujme vůči Ukrajině stejný postoj jako NATO, tvrdí experti

Ačkoliv má Turecko těsné hospodářské vazby na Rusko a snaží se tak vyvarovat možné konfrontaci s Ruskem ohledně současné krymské krize, zdůraznili jeho zástupci potřebu zachování územní celistvosti Ukajiny. "Ukrajina je téměř soused Turecka, nemůžeme zavírat oči před tím, co se tam děje," vysvětlil turecký vztah ke krizi na Ukrajině Kamer Kasim z Mezinárodní organizace strategického výzkumu. Podle profesora Berila Dedeoglua z Galatasarajské univerzity nebude mít Turecko jinou možnost než participovat na finálním rozhodnutí svých spojenců.

Že se Turecko v souladu s postojem NATO postaví za Ukrajinu, soudí i profesorka z univerzity v Bilgi, Yaprak Gursoy. "Dosavadní zkušenost nám ukazuje, že si Turecko v těžkých chvílích vybírá NATO," dodala Gursoy. "V průběhu libyjské krize Turecko nejdřív váhalo, ale pak se podílelo na alianční misi. V problematice protiraketové obrany taktéž jednalo Turecko společně s NATO proti ruským zájmům (…). Stejné jednání můžeme očekávat i nyní," popsala předpokládanou pozici Turecka vůči Rusku Gursoy.

Kam dál?
Turecko prý ochrání krymskéTatary (17.3. 2014)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Británie vyšle do Pobaltí své stíhačky

Velká Británie vyšle v souvislosti se současnou krizí na Krymu šest svých stíhaček typu Typhoon do Pobaltí, aby se tam podílely na střežení vzdušného prostoru pobaltských států, prohlásil britský ministr obrany Philip Hammond. Stíhačky by měly v oblasti působit od konce dubna, a měly by tak posílit polský letecký kontingent, který bude v dané době vykonávat alianční misi letecké ochrany Pobaltí.

"Děláme všechno možné, abychom ujistili naše alianční spojence o jejich ochraně, již jim nabízíme," nechal se dnes slyšet na půdě dolní sněmovny britského parlamentu Hammond. Nyní se podílí na ochraně vzdušného prostoru pobaltských států letectvo USA, které mělo v oblasti původně čtyři stíhací letouny F-15C, o šest dalších stíhaček F-15C však předešlou skupinu letounů před nedávnem navýšilo.

Kam dál?
NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic (14.3. 2014)
NATO vysílá letouny AWACS do Polsku a Rumunska (11.3. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie), International Business Times (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek