natoaktual.cz

Británie a někteří další členové NATO odmítli účast na operaci proti Sýrii

30. srpna 2013  23:08
 

Britský premiér David Cameron bitvu o prosazení zásahu v Sýrii v britském parlamentu prohrál. (Ilustrační foto - D.Cameron na loňské návštěvě Afghánistánu). | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Británie a někteří další členové NATO odmítli účast na operaci proti Sýrii

Velká Británie se díky negativnímu stanovisku britského parlamentu nepřipojí k vojenskému zásahu proti Sýrii. „Je zřejmé, že britský parlament, reflektujíc názory britských občanů, nechce, aby se Británie účastnila vojenského zásahu. Beru to na vědomí a vláda se zachová podle tohoto stanoviska,“ řekl britský premiér David Cameron poté, co britská dolní komora odmítla posvětit vojenský zásah.

Podle britského ministra obrany Philipa Hammonda bude Washington tímto rozhodnutím zklamaný. Hammond nicméně neočekává, že „neúčast Britů akci zastaví“.

Další člen Aliance - Španělsko - a dále například také Rakousko zdůraznily, že by nemělo dojít k žádnému zákroku do doby, než inspektoři OSN zveřejní výsledky svého zkoumání. Itálie zase vyloučila jakoukoli účast na vojenské intervenci, kterou neposvětí Rada bezpečnosti OSN.

Kam dál?
Za chemické zbraně je odpovědný syrský režim, zní z NATO (28.8. 2013)
Turecko podporuje invazi do Sýrie (27.8. 2013)

Zdroj: InSerbia (Srbsko)

---

Během úvah o zásahu v Sýrii podpora NATO klesla

Spojené státy nyní zvažují, zda potenciální zásah v Sýrii provést nikoli jako akci Severoatlantické aliance, nýbrž jako mezinárodní intervenci koaličních partnerů, kteří zákrok v Sýrii podporují. Mezi ně by však z velké části patřili i členové NATO jako jsou Francie nebo třeba Turecko.

Tyto úvahy se objevují v době, kdy veřejná podpora Severoatlantické alianci, zejména v západní Evropě, klesla. Během posledních čtyř let totiž země jako Německo, Španělsko nebo Francie zaznamenaly téměř patnáctiprocentní pokles veřejné podpory Alianci. Informace vyplývají z výzkumu amerického centra pro výzkum veřejného mínění Pew Research Center.

Zdroj: Pew Research Center (USA)

---

Nové středisko NATO zlepší obranu Turecka a celého středomoří

Nové alianční středisko pro řízení vzdušných a vesmírných operací (CAOC) na jihu Evropy posílí vzdušnou obranu Turecka, které tuto skutečnost vítá. „V této oblasti je Turecko zranitelné, jak jsme mohli vidět na žádosti Ankary o pomoc Aliance při obraně proti potenciálnímu použití balistických střel Sýrií,“ řekl Sinan Ulgen, ředitel istanbulského think tanku Centrum pro ekonomiku a zahraničněpolitická studia.

Centrum umístěné severovýchodně od Madridu bude stejně jako jeho německé dvojče zodpovědné za plánování, řízení, koordinaci a dohled nad vzdušnými operacemi NATO. Jeho úkolem bude dále monitorovat a kontrolovat vzdušný prostor nad jedenácti jihoevropskými členy Aliance.

Nová struktura společných vzdušných operací tak bude podle Athanasiose Drougose z řecké vojenské akademie vzhledem k regionálním bezpečnostním výzvám „širší, pružnější a nabídne spoustu možností nad prostorem od Azorských ostrovů až po hranice Zálivu“.

Zdroj: Southeast European Times (USA)

---

Zákrok v Sýrii by Američany stál stovky milionů dolarů

Raketový útok proti Sýrii by podle vládních dokumentů a bezpečnostních analytiků vyšel Pentagon na stovky milionů dolarů. Cenu za zásah totiž experti odhadují na přibližně stejně vysokou, jako byla ta, na kterou vyšel zásah v Libyi před dvěma lety. Během několika prvních týdnů operace v Libyi USA utratily přibližně šest set milionů dolarů.

Pouhá jedna raketa Tomahawk totiž stojí asi 1,4 milionu dolarů. Pentagon přitom ve Středozemním moři má čtyři bitevníky, jejichž celková kapacita je téměř 400 raket typu Tomahawk. K pobřeží Sýrie se navíc pravděpodobně stáhla i americká ponorka Florida, která je schopna nést 154 takových raket.

Drahé by bylo i využití letounů časné výstrahy (AWACS) nebo letounů určených pro doplňování paliva za letu.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ruský výrobce zničil raketový systém určený pro Írán

Moskva ustoupila tlaku Spojených států a Izraele a v roce 2010 zrušila kontrakt v hodnotě 600 milionů eur. Největší ruský výrobce zbraní totiž potvrdil zničení protiraketového systému S-300, který byl původně určený na prodej Íránu. Rusko tak ustoupilo požadavkům Západu, aby dodržovalo sankce OSN uvalené na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

„Je to naprosto spolehlivá informace, některé části, které se daly použít, jsme využili jinde,“ řekl pro ruská média Vladislav Menščikov, šéf ruské zbrojařské firmy Almaz-Antej.

Zdroj: SME (Slovensko)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek