natoaktual.cz

Biden v Pobaltí ujistil spojence, že se na USA mohou spolehnout

24. srpna 2016  22:33
 

Americký viceprezident Joe Biden (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany USA

Biden v Pobaltí ujistil spojence, že se na USA mohou spolehnout

Závazek pomoci spojencům v nouzi je základním pilířem společné obrany. Viceprezident USA Joe Biden na oficiální návštěvě v Pobaltí ubezpečil nervózní spojence, že Američané drží slovo a ctí článek pět Washingtonské smlouvy.

Biden má na své cestě po zahraničních partnerech v plánu především zdůraznit neměnnou pozici USA v otázce obrany spojenců, která bývá zpochybňována kvůli vyhrocené situaci s Ruskem či kontroverznímu kandidátovi na amerického prezidenta Donaldu Trumpovi.

Kam dál?
Biden se omluvil za smrt civilistů při bombardování Jugoslávie v roce 1999 (18.8. 2016)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

NATO je připraveno na agresi z nepředvídatelného Ruska

Ačkoliv v odpovědi na ruské agresivní jednání rozmístila Severoatlantická aliance jednotky na svém východním křídle, ponechala veškeré komunikační kanály s Ruskem otevřené. Chce tím eliminovat možnost vypuknutí potenciálního konfliktu. NATO se zavázalo posílit vedle Pobaltí i oblast Černého moře, což v Moskvě vyvolává obavy. Rusové obviňují Alianci z toho, že se připravuje na válku.

Podle zdrojů v NATO se ovšem jedná pouze o obranu vlastního území, k vyřešení krize má pak sloužit zejména diplomacie. Aliance se snaží konfrontaci s Ruskem vyhnout, budování konstruktivního vztahu ale Rusové vědomě sabotují nedostatečnou vojenskou transparentností a nepředvídatelností.

Kam dál?
Paranoia Rusů z jaderných zbraní pohání propagandu (23.8. 2016)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Turecko spustilo ofenzívu proti Islámskému státu v Sýrii

Komentář

Přečtěte si k tématu také komentář Františka Šulce: Nezdařený puč v Turecku a budoucnost Aliance (15.8. 2016)

Speciální jednotky Turecka a spřátelení rebelové zaútočili v severní Sýrii na organizaci Islámský stát (IS). Turci se snaží za pomoci tanků a vojenských letounů osvobodit z područí IS jednu z posledních bašt této organizace na severu Sýrie. Jedná se o první velkou vojenskou akci po nepovedeném vojenském puči v Turecku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce operací také zamezit rostoucímu vlivu kurdských milic, které turečtí představitelé považují za teroristickou organizaci. Postup Erdogana proti Kurdům naopak vyvolává obavy ve Washingtonu a u dalších spojenců, kteří s Kurdy spolupracují.

Zdroj: Reuters (USA)

---

Japonští vojáci nově cvičí na zahraniční operace

V rámci strukturální proměny bezpečnostní politiky Japonska se zásadně mění i role armády. Ministryně obrany Tomomi Inada oznámila, že japonští vojáci začnou cvičit na zahraniční mírovou misi pod vedením OSN, ta začne v listopadu v Jižním Súdánu.

Během operace může nastat situace, kdy budou vojáci nuceni v sebeobraně nebo při záchraně dalších příslušníků OSN použít střelbu. Zahraniční mise signalizuje další postup premiéra Šinza Abeho v přeměně japonské pacifistické bezpečnostní politiky. Změna zahrnuje například změnu ústavy a legislativy.

Kam dál?
Japonsko: nová ministryně obrany se nestačí otáčet, problémy dělá Čína i KLDR (4.8. 2016)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Americký voják zemřel po explozi nastražené výbušniny v Afghánistánu

Nástražný výbušný systém na boku silnice explodoval v afghánské provincii Hílmand a připravil o život amerického vojáka. Ten na místě hlídkoval společně s afghánskými ozbrojenými silami. V zemi za tento rok zemřelo již osm koaličních vojáků, šest Američanů a dva Rumuni.

Americké vojenské síly jsou v Afghánistánu rozděleny do dvou misí. Jednou z nich je Resolute Support pod taktovkou NATO, druhá je pak Freedom’s Sentinel. Americký prezident Barack Obama nakonec v Afghánistánu ponechal na 8 400 vojáků.

Kam dál?
Pentagon: Vůdce IS byl zabit (15.8. 2016)

Zdroj: Military.com (USA)

mad; natoaktual.cz
zpět na článek